projekty@kreodom.pl
#Budowa 7 lutego 2024

Obecność zanieczyszczeń w instalacjach

Jakie zanieczyszczenia gromadzą się w systemach wyposażonych w pompę ciepła?  Są to m.in.:

  • produkty korozji tlenowej materiałów wykorzystywanych do wykonania systemu;
  • szlamy (połączenie tlenków i substancji smolistych);
  • osady pochodzenia mineralnego;
  • produkty, które przedostały się do instalacji w trakcie jej montażu czy konserwacji;
  • biofilm tworzący się na powierzchni wewnętrznej rur;
  • cząsteczki zawieszone, pochodzące z sieci wodociągowej.

Obecność zanieczyszczeń w systemie – szczególnie tych ferromagnetycznych, może znacząco obniżyć wydajność i sprawność instalacji, a także wpłynąć na jego żywotność. To oczywiście jest równoznaczne ze wzrostem kosztów ogrzewania.

Jak uchronić instalację grzewczą przed zanieczyszczeniami?

Aby przeciwdziałać gromadzeniu się zanieczyszczeń w instalacji, należy zastosować rozwiązanie polegające na połączeniu procesu filtracji z separacją grawitacyjną zanieczyszczeń – które oddzielają zarówno cząsteczki stałe jak i  związki ferromagnetyczne. Trzeba być jednak ostrożnym, ponieważ  aktualnie na rynku grzewczo-chłodniczym panuje niepokojący trend. To popularyzowanie urządzeń, które są mylnie nazywane separatorami zanieczyszczeń, a nie działają na tej samej zasadzie. Często po analizie technicznej okazują się być filtrem z wkładem magnetycznym. Przykładem urządzenia, które łączy oba te procesy i skutecznie usuwa zanieczyszczenia ferromagnetyczne jest separator grawitacyjny z magnesem Marki Caleffi DIRTMAGPRO®. To właśnie na jego podstawie szerzej omówimy zagadnienia związane z separacją zanieczyszczeń. 

Podwójny system eliminacji zanieczyszczeń od Marki Caleffi – podstawowa charakterystyka

DIRTMAGPRO® to grawitacyjny separator zanieczyszczeń przystosowany do dużych przepływów. Rekomendowany jest dla instalacji, w których znajduje się duża ilość zanieczyszczeń – w szczególności ferromagnetycznych. Korpus urządzenia został wykonany z polimeru – z uwagi na jego wysoką wytrzymałością na odkształcenia, które są spowodowane zmianami temperatury, a także dużą odpornością na ścieranie oraz obciążenia. Środek korpusu został wyposażony w specjalny element wspomagający grawitacyjną separację zanieczyszczeń. Natomiast w dolnej części znajduje się zawór spustowy, który umożliwia nam proste i szybkie usunięcie zgromadzonych zanieczyszczeń.

Jak działa grawitacyjny separator zanieczyszczeń DIRTMAGPRO®?

Separator zanieczyszczeń swoje działanie opiera na wykorzystaniu kilku zjawisk fizycznych.  Gdy zanieczyszczenia w medium zaczynają opadać do dolnej części komory, czynność ta jest wzmacniana przez element magnetyczny. Zanieczyszczenia zderzają się z nim, co skutkuje ich wytrąceniem, a pod wpływem zjawiska grawitacji opadają. Ta zasada działania umożliwia usunięcie nawet bardzo drobnych zanieczyszczeń ferromagnetycznych. Warto podkreślić, że urządzenie grawitacyjne nie generuje dodatkowych oporów w trakcie ich eliminacji.

Pełna ochrona systemu wyposażonego w pompę ciepła przed zanieczyszczeniami

Wyposażenie instalacji w separator zanieczyszczeń jest wręcz obowiązkiem każdego właściciela pompy ciepła. Obecność zanieczyszczeń w instalacji to nie tylko wzmożony hałas podczas pracy systemu. To również mniejsza wydajność i sprawność układu, która przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Aby uzyskać pełną ochronę systemu, rekomendowanym rozwiązaniem dla instalacji jest połączenie grawitacyjnego separatora zanieczyszczeń z filtrami skośnymi.

DIRTMAGPRO® może być dostosowany do montażu na odcinkach pionowych lub poziomych. Separator pozwala na zastosowanie inhibitorów – czyli profesjonalnych środków chemicznych, które dodatkowo zabezpieczają instalację przed zanieczyszczeniami.