projekty@kreodom.pl
#Budowa 16 czerwca 2023

Osoby, które rozważają budowę lub zakup domu, zwykle myślą o nim, jak o inwestycji wielopokoleniowej. Determinuje to rozsądny wybór, który wymaga wcześniejszej analizy. Na rynku istnieje wiele rodzajów gotowych domów na sprzedaż bądź projektów, jakie można zrealizować. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zaczęła cieszyć się zabudowa bliźniacza. Co ją wyróżnia i dla kogo będzie ona odpowiednia?

 

Czym jest dom w zabudowie bliźniaczej?

 

Dom w zabudowie bliźniaczej to rodzaj budynku, który jest podzielony na dwie części, zazwyczaj symetryczne, które są połączone ścianą działową. Ściana ta może być zbudowana z cegły, betonu, drewna lub innych materiałów, w zależności od projektu i lokalnych przepisów. Bliźniaki łączy również wspólny fundament, dach oraz przyłącza. Oprócz tego, ze względu na identyczną lub podobną konstrukcję, tego rodzaju domy często mają podobne lub lustrzane rozkłady pomieszczeń. Oznacza to, że mogą mieć zbliżone układy pokoi, kuchni, łazienek itp.

 

Jednym z wyzwań związanym z domami w zabudowie bliźniaczej jest izolacja dźwiękowa. Ponieważ dwie jednostki są połączone ścianą, istnieje możliwość przenikania dźwięków z jednego domu do drugiego. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednią izolację akustyczną, tym samym minimalizując zakłócenia.

 

Wiele domów w zabudowie bliźniaczej posiada własny ogród lub podwórko, które jest oddzielone od sąsiedniego domu. To daje możliwość cieszenia się prywatną przestrzenią na świeżym powietrzu, aczkolwiek może być ona nieco mniejsza niż w przypadku domu jednorodzinnego. Warto także dodać, że zazwyczaj każdy bliźniak ma własne miejsce parkingowe bądź oddzielny garaż.

 

 

Jakie zalety posiada dom w zabudowie bliźniaczej?

 

Pierwszym czynnikiem, który istotnie przemawia na korzyść bliźniaków, jest to, że na ogół są one tańsze niż wolnostojące domy jednorodzinne. Dzieje się tak dlatego, iż koszty budowy są opłacane przez obu właścicieli. Oznacza to, że można zaoszczędzić zarówno w momencie nabywania gruntu, jak i później w trakcie budowy fundamentów i pewnych elementów konstrukcyjnych. Co więcej, bliźniak może stanąć nawet na wąskiej działce – na jego postawienie wystarczy grunt o szerokości 16-17 metrów. Poza tym wynagrodzenie dla ekipy budowlanej też zwykle dzieli się na pół, co generuje kolejną oszczędność.

 

Następna kwestia jest taka, że życie w domu bliźniaczym może być znacznie bardziej bezpieczne niż w przypadku mieszkania w bloku. W tym konkretnym przypadku mamy tylko jednego sąsiada, co przekłada się także na wyższy poziom ciszy, a do tego prywatności. Ponadto osoby, które rozważają zakup domu w zabudowie bliźniaczej od dewelopera, mają duży wpływ na ostateczny wygląd budynku. W praktyce oznacza to, że mogą decydować o układzie pomieszczeń oraz wykończeniu, a także montażu systemu wentylacji, rekuperacji czy smart home. W ten sposób zyskuje się pewność, że  przyszły dom faktycznie będzie tym wymarzonym. I tutaj warto nadmienić, że mieszkańcy bloków wielorodzinnych (nawet tych w niskiej zabudowie), najczęściej nie mają takiej możliwości.

 

Czy dom w zabudowie bliźniaczej ma jakieś wady?

 

Dom w zabudowie bliźniaczej to bez wątpienia kusząca propozycja, zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają w tłocznym mieście. Trzeba jednak pamiętać, że i ta propozycja ma też pewne wady, które wcześniej powinno się wziąć pod uwagę. Do najważniejszych minusów bliźniaków zalicza się brak pełnej prywatności. Sąsiad, który mieszka tuż obok, może okazać się hałaśliwy, a ściana działowa nie będzie odpowiednio wyizolowana akustycznie. Do tego mogą jeszcze dochodzić pewne konflikty sąsiedzkie. Zawsze istnieje bowiem możliwość, iż używanie wspólnych przestrzeni czy różnice w stylu życia nie przypadną do gustu drugiej stronie, co niekiedy staje się powodem przykrych i trudnych do rozwiązania sporów. Konieczne staje się zatem dobre porozumiewanie się i współpraca, aby uniknąć tego rodzaju problemów.

 

Za minus uznaje się również ograniczenia z elastycznością projektowania. O ile czasami zdarza się, że istnieje spora decyzyjność w tej kwestii, o tyle nie jest to standardem w każdym przypadku. Poza tym wszelkie ważne decyzje dotyczące modernizacji budynku takie, jak malowanie elewacji, wymiana lub naprawa dachu czy ogrodzenia należy podejmować wspólnie z sąsiadem. Trzeba się także umieć sprawiedliwie dogadać w kwestii podziału kosztów, co nie zawsze bywa łatwym zadaniem.

 

Osoby, które wcześniej mieszkały w bloku, choć bez wątpienia zyskają większą przestrzeń, to jednak będą musiały liczyć się z tym, że większość napraw zacznie spoczywać na ich barkach. Własny dom nie posiada przecież wspólnoty mieszkaniowej czy też spółdzielni, który zajęłaby się kluczowymi sprawami. W związku z powyższym trzeba także pamiętać, że właściciele sami będą musieli przykładowo odśnieżać posesje, czy też kosić trawę. Tego rodzaju obowiązki znacząco zwiększają ilość codziennych prac domowych. Osoby mocno zapracowane, żyjące w ciągłym biegu powinny zatem poważnie zastanowić się, czy taka przeprowadzka okaże się dla nich korzystna. 

 

Dla kogo bliźniak będzie odpowiedni?

 

Dom w zabudowie bliźniaczej to z całą pewnością świetna opcja dla rodzin, zwłaszcza tych z dziećmi. Zapewnia on przestrzeń i prywatność, a jednocześnie często jest bardziej przystępny cenowo niż dom wolnostojący. Kolejna grupa osób, która będzie zadowolona z bliźniaka to starsi ludzie, tym bardziej że nie potrzebują oni dużej przestrzeni. Będą za to mogli cieszyć się niezależnością. Z kolei mając sąsiadów w pobliżu, zapewnią sobie większe poczucie bezpieczeństwa. Dla osób samotnych, zwłaszcza tych niechcących mieszkać w apartamentach, dom w zabudowie bliźniaczej również może być korzystnym rozwiązaniem. Prawdopodobnie będzie on także atrakcyjny dla osób zainteresowanych współpracą z sąsiadami. Można na przykład podzielić między sobą pewne koszty utrzymania i usług takie, jak ogrodnictwo czy koszty remontów.

 

Warto jednak pamiętać, że wybór domu w zabudowie bliźniaczej wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Wspólne ściany mogą oznaczać mniejszą izolację akustyczną niż w przypadku wolnostojącego domu, jak i mniejszą elastyczność w dostosowywaniu powierzchni do własnych potrzeb.