projekty@kreodom.pl
#Budowa 26 czerwca 2023

Automatyka domowa to rozwiązania, o których warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Jak zatem wygląda proces budowy inteligentnego domu? Jaką funkcjonalność może mieć tego typu budynek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Budowa inteligentnego domu - jak wygląda to w praktyce?

Inteligentne domy to nowoczesne rozwiązania, które stają się coraz popularniejsze. Jak zatem w praktyce wygląda ich budowa? Otóż, pod wieloma względami nie różni się ona od budowy tradycyjnego budynku. Istotne w tym przypadku jest jednak odpowiednie zaplanowanie rozwiązań, które mają być obsługiwane przez technologię smart home, a następnie wybór odpowiednich produktów oraz ich prawidłowe rozłożenie kabli zasilających. Istotne w tym przypadku jest to, by wiernie realizować stworzony wcześniej projekt indywidualnego domu, co sprawi, że jego funkcjonalność będzie odpowiadała potrzebom jego mieszkańców. Oczywiście z czasem funkcjonalność ta może zostać rozbudowana, jednak warto mieć świadomość tego, że w wielu przypadkach łatwiej jest ją wdrożyć na etapie budowy domu. Istotny jest w tym przypadku także wybór odpowiedniego systemu sterowania, którego przykładem może być sterowanie bezprzewodowe na zamel.com.

Jaką funkcjonalność może mieć inteligentny dom?

Popularność systemów smart home wynika w dużej mierze ich dużej funkcjonalności. Co istotne, może być ona dostosowana do potrzeb danej osoby oraz specyfiki danego budynku. Przykładowo inteligentny dom na zamel.com umożliwia automatyczne sterowanie nie tylko systemami oświetlenia, czy roletami zewnętrznymi, ale również ogrzewaniem. W efekcie przekłada się to na liczne zalety systemów smart home, wśród których należy wymienić między innymi możliwość uzyskania realnych oszczędności. Wynika to z faktu, że automatyczne sterowanie ogrzewaniem, wentylacją, czy klimatyzacją pozwala zauważalnie zmniejszyć zużycie energii. Jest to oczywiście korzystne również dla środowiska, co wynika ze zmniejszenia ilości emitowanych zanieczyszczeń. Niewątpliwą zaletą jest także komfort użytkowania domu, czy wzrost poziomu bezpieczeństwa jego mieszkańców, który wynika z możliwości automatycznego sterowania systemami kontroli dostępu do budynku.

Ile może kosztować inteligentny dom?

Wiedząc, w jaki sposób przebiega proces budowy inteligentnego domu warto zastanowić się również nad tym, ile może kosztować taki budynek. Otóż, w praktyce trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ cena inteligentnego domu uzależniona jest w dużej mierze od ilości modułów, które zostaną objęte technologią smart home. Istotny jest także typ wykorzystanej komunikacji pomiędzy urządzeniami, ponieważ może to być zarówno łączność przewodowa, jak i bezprzewodowa. W efekcie inteligentny dom może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, co jest uzależnione w dużej mierze od jego funkcjonalności.

Podsumowując należy stwierdzić, że proces budowy inteligentnego domu w dużej mierze przypomina budowę tradycyjnych budynków. Różnica sprowadza się w tym przypadku do zastosowaniu rozwiązań z kategorii smart home, które będą mogły łączy się ze sobą i wzajemnie komunikować.