projekty@kreodom.pl
#Budowa 21 listopada 2023

Sufit podwieszany to rozwiązanie o licznych zaletach – może pełnić funkcję dekoracyjną, zwiększa komfort akustyczny pomieszczenia i pozwala obniżyć wysokie wnętrza. Wykonanie sufitu podwieszanego wymaga wiedzy i powinno nastąpić dokładnie według wytycznych producenta. Przed przykręceniem płyt gipsowo-kartonowych należy wybrać, rozmieścić, a następnie solidnie zamocować metalowe profile pod sufit podwieszany. Ważne są także elementy montażowe gwarantujące stabilność konstrukcji.

Jak wybrać dobry profil sufitowy?

Producenci systemów suchej zabudowy poddają swe konstrukcje stosownym badaniom, a w ślad za nimi podają parametry komponentów konstrukcji sufitu, tak aby ich rozwiązania były bezpieczne. Wszystko w celu zabezpieczenia przed odpadnięciem sufitu podwieszanego, które może mieć tragiczne skutki dla osób przebywających w pomieszczeniu.

W przypadku sufitów podwieszanych do budowy stelaża stosuje się profile stalowe.

Dla zapewnienia stabilności konstrukcji należy wybierać profile dopasowane pod względem obciążenia do ciężaru płyty gipsowej.

Ważna jest też dodatkowa warstwa ocynku, która stanowi powłokę antykorozyjną. Dzięki temu profil nie rdzewieje i może być stosowany w pomieszczeniach o wyższym poziomie wilgotności.

W łazienkach warto zastosować profile Nida Hydro C5 od marki Siniat. Wykonane są z blachy o grubości nominalnej 0,6 mm. Zwiększona grubość ocynku profili oraz powłoka malarska umożliwiają montaż w środowiskach wymagających materiałów o bardzo dużej klasie odporności korozyjnej – C5.

Rodzaje profili sufitowych

Główny podział profili pod sufit podwieszany uwzględnia dwa rodzaje elementów – profile główne CD oraz przyścienne UD:

  • Profile sufitowe CD – z przeznaczeniem do stworzenia stelażu mocowanego do stropu. Mogą być elementem sufitów jedno- i dwupoziomowych. Najczęściej stosuje się profile CD 60, co oznacza element o szerokości 60 mm. Zawsze to profile wytrzymałe i zabezpieczone warstwą cynku, przytwierdzane do sufitu uchwytami ES lub obrotowymi wieszakami.
  • Profile sufitowe UD – profile obwodowe określane także przyściennymi, przeznaczone dla stworzenia zewnętrznego obramowania konstrukcji wykonanej z profili głównych. Stanowią ważny element odpowiedniego ułożenia i wypoziomowania profili Nida CD 60

W konstrukcjach krzywoliniowych sufitów podwieszanych można stosować też profile gięte. Profile te pozwalają na dowolne kształtowanie płaszczyzny sufitu, jednocześnie stanowiąc sztywny ruszt dla profili Nida CD 60.

Jaki rozstaw profili sufitowych zastosować?

Rozmieszczenie profili sufitowych zależy od rodzaju sufitu podwieszanego. Przede wszystkim sufit musi mieć odpowiednią nośność. Większa nośność przekłada się na stabilniejszą i wytrzymalszą konstrukcję. Zasada jest prosta: dla większej nośności należy montować profile w mniejszych odstępach.

Dla właściwej wytrzymałości i sztywności sufitu znaczenie ma też sposób rozmieszczenia profili metalowych. Większą wytrzymałość gwarantuje układanie profili w stelaż jednokierunkowy krzyżowy, natomiast jest to metoda bardziej pracochłonna. Przy większym obciążeniu lub dla ukrycia instalacji czy izolacji, sprawdzi się ruszt dwupoziomowy krzyżowy.

Najczęściej profile główne CD mocuje się w 40- (konstrukcje jednopoziomowe) lub 60-centymetrowych odstępach (konstrukcje dwupoziomowe). Inaczej może to wyglądać w sufitach krzyżowych – jednopoziomowym (profile nośne co 50 cm, główne – co 60-120 cm) i dwupoziomowym (profile nośne co 40-50 cm, główne – co 120 cm). Mniejszych odstępów między profilami nośnymi i głównymi wymagają cięższe i nisko położone sufity. Natomiast zawsze należy kierować się zaleceniami producenta w zakresie budowy stelaży i rozstawu profili w systemach suchej zabudowy. Długość profili jest określana w metrach bieżących.

Obok prawidłowego rozstawu profili należy zastosować odpowiednią ilość kształtowników. Brak zachowania optymalnych odległości skutkuje mniejszą sztywnością i wytrzymałością. Również w tym obszarze należy stosować się do zaleceń producentów – np. 1,5 szt. wieszaka na m2 czy 2,5 złącza profili na m2. Montaż profili do sufitu odbywa się z wykorzystaniem kołków rozporowych.

Dzięki swojej konstrukcji profile Siniat do sufitów podwieszanych współpracują z szeregiem akcesoriów do systemów suchej zabudowy Nida