projekty@kreodom.pl
#Budowa 9 stycznia 2024

Odporne na przenikanie wilgoci i zimnego powietrza czy estetycznie połączone? Płyty PIR z ukrytym systemem mocowania pozwalają osiągnąć oba efekty bez żadnych kompromisów! Innowacyjny system sprawia, że miejsca, gdzie płyty łączą się ze sobą, są praktycznie niewidoczne na ścianie budynku. Nie wpływa to jednocześnie niekorzystnie na parametry – płyty świetnie izolują od chłodu, wilgoci i hałasu.

Rodzaje mocowań płyt warstwowych

Wszystkie płyty warstwowe ścienne z rdzeniem z pianki PIR są dostępne w dwóch wersjach: ze standardowym oraz ukrytym systemem mocowania. Co ważne, sposób łączenia ze sobą płyt nie ma wpływu na szczelność całej konstrukcji. Płyty PIR ze standardowym i ukrytym systemem mocowania mają podobne parametry termiczne oraz akustyczne.

Przykładowo, dla płyty PIR o grubości 60 mm parametry te są następujące:

  • współczynnik przenikania ciepła: 0,37 W/[m² x K] dla płyty ze standardowym systemem mocowania i 0,40 W/[m² x K] dla płyty z ukrytym systemem mocowania;
  • współczynnik izolacyjności akustycznej: 25 (-2;-4) [Rw(C,Ctr) dB] dla obu rodzajów płyt.

Pod względem budowy, płyty PIR z ukrytym i standardowym systemem mocowania nie różnią się od siebie znacząco. Ich rdzeń stanowi warstwa z pianki poliizocyjanurowej, która z obu stron jest osłonięta okładzinami stalowymi, a różnią się jedynie wyprofilowaniem zamków.

Jak łączy się ze sobą płyty z ukrytym systemem mocowania?

Płyty PIR z ukrytym systemem mocowania łączy się ze sobą przy użyciu specjalnych łączników i rozdzielaczy nacisku, znajdujących się w miejscu połączenia płyt. Łączniki są ukryte w zamkach – wystające elementy z jednej płyty wsuwa się w zagłębienia drugiej. To sprawia, że miejsce łączenia jest praktycznie niewidoczne, także w intensywnym świetle dziennym czy z bliska.

Montaż płyt warstwowych z ukrytym systemem mocowania jest bardzo prosty. W praktyce niewiele się różni od montażu standardowych płyt, dlatego można powiedzieć, że jest on stosunkowo szybki i nie przysparza dodatkowych trudności.

Płyty warstwowe PIR z ukrytym systemem mocowania nadają się do wykonywania konstrukcji ściennych zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym.

Gdzie zastosować płyty PIR z ukrytym systemem mocowania?

Płyta ścienna ARPANEL z ukrytym systemem mocowania w budownictwie wykorzystuje się tak samo, jak płyty o standardowym systemie mocowania – do obudowy ścian zewnętrznych, ścian działowych czy sufitów w obiektach przemysłowych, handlowych bądź biurowych. Są jednak obiekty, w przypadku których szczególnie warto pomyśleć o użyciu takich płyt. Chodzi przede wszystkim o miejsca, gdzie duże znaczenie ma estetyka wykonania – takie, które odwiedzają klienci lub które są dobrze widoczne w przestrzeni publicznej.

Płyty warstwowe z ukrytym systemem mocowania wykorzystuje się m.in. do budowy ścian centrów handlowych, salonów samochodowych, budynków biurowych czy produkcyjnych. Produkty te dostępne są w wielu modułach i grubościach – to zapewnia jeszcze więcej możliwości ich zastosowania w budownictwie.