projekty@kreodom.pl
#Instalacje 10 listopada 2019

Anna lubi innowacyjne rozwiązania, dzięki którym może zaoszczędzić czas. Po ciężkim dniu pracy, wraca do swojego mieszkania w centrum miasta. Przekraczając próg, pierwsze co musi zrobić to wyłączyć system "poza domem" na ściennym panelu. W przedpokoju zapalają się światła, a na ekranie wyświetla się temperatura panująca w mieszkaniu. Czujniki rejestrują jej ruch, dzięki czemu automatycznie włącza się czajnik podgrzewający wodę na herbatę, a z głośników zaczyna płynąć spokojna muzyka. Ponieważ ten dzień był naprawdę męczący, Anna postanawia wziąć relaksującą kąpiel. Odkręca kurki i wraca do kuchni, żeby przygotować sobie kolację. Czujniki dbają o to, by do wanny nie nalało się zbyt dużo wody.

Kilkanaście minut później, Anna przechodzi do sypialni. Za pomocą kolejnego panelu ustawia budzik i zasuwa rolety. W kuchni i salonie automatycznie gaśnie światło. Rano, dwie godziny przed wyjściem, obudzą ją dźwięki radia i promienie słoneczne wpadające przez okno.

Scena jak z filmu science-fiction? Okazuje się, że nie. W dzisiejszych czasach science-fiction jest na wyciągnięcie ręki. Inteligentny dom powoli staje się normą. Co kryje się pod tym pojęciem? System czujników i sensorów wykonujących określone działania takie jak rejestracja ruchu. Działa na podstawie zaprogramowanego algorytmu. Sterowanie tym systemem jest bardzo proste. Wszystko odbywa się za pomocą jednego panelu lub aplikacji. Niezależnie od tego czy chcemy włączyć światło czy rozsunąć rolety.

Sterowanie w inteligentnym domu

Pierwszą funkcją o jakiej warto wspomnieć jest sterowanie oświetleniem. Nie potrzebujemy kilkunastu wyłączników, wystarczą na przykład czujniki ruchu lub jeden panel. W zależności od ruchu i światła dziennego system dostosowuje oświetlenie. Dla stworzenia nastroju, można tez zaprogramować dyskretną scenę świetlną. W inteligentnych instalacjach włącznik jest dopasowany do konkretnej lampy. Można go dowolnie konfigurować, wyłączać wiele lamp z jednego miejsca lub jedną lampę z wielu miejsc. Wszystko to bez potrzeby kucia ścian i rozprowadzenia dodatkowych instalacji.

Największą zaletą inteligentnego domu jest oszczędność. Wbrew pozorom automatyczne sterowanie zużywa mniej energii, ponieważ dostosowuje jej zużycie do naszych potrzeb. Dobrym przykładem jest tu sterowanie ogrzewaniem. Układy grzewcze można zintegrować z systemem, a to pozwala na sterowanie temperaturą. Za pomocą jednego kliknięcia można ustawić temperaturę na noc czy też na czas wyjścia z domu. Oczywiście istnieje też możliwość podłączenie do systemu klimatyzacji i wentylacji.

Częstym wyposażeniem domu są rolety i żaluzje. Inteligentny dom pozwala na sterowanie nimi w zależności od natężenia światła, pory dnia lub życzenia domownika. Bardzo przydatna jest też funkcja wyjścia z domu, która zasuwa wszystkie żaluzje w całym budynku. Systemy inteligentnego domu to również możliwość tworzenia nastroju. Można dowolnie wybierać źródło dźwięku i to, w jakich pomieszczeniach ma rozbrzmiewać muzyka.

Systemy bezpieczeństwa

Dzięki zintegrowanej gamie czujników i detektorów wykrywających ruch, możliwa jest reakcja systemu na próby włamania takie jak stłuczenie szyby. Przykładem takiej reakcji jest poinformowanie firmy ochroniarskiej o zaistniałej sytuacji i wysłanie informacji SMS do właściciela budynku. Przez cały czas dodatkowo działa monitoring rejestrujący, co dzieje się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Podsystemem dbającym o nasze bezpieczeństwo jest też ochrona przeciwpożarowa. Składa się z dwóch części: czujników dymu i temperatury oraz bezpośredniej sieci przeciwpożarowej. Działa na zasadzie wczesnego wykrycia pożaru i zapobiegania rozpowszechnianiu się ognia uruchamiając w danym pomieszczeniu specjalne systemy gaśnicze.

Koszty instalacji uzależnione są od tego jak bardzo rozbudowany ma być system. Inteligentny dom to wiele różnych możliwości, od sterowania podstawowymi funkcjami takimi jak oświetlenie czy dbanie o bezpieczeństwo domowników. Zintegrowane systemy pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy i na proste kontrolowanie wszystkimi najważnieszymi funkcjami domowymi.

Dominika Łazarczyk - kreoDOM.pl