projekty@kreodom.pl
#Okiem architekta 8 sierpnia 2023

Domy z bali – jakie są ich rodzaje i zalety?

Domy z bali, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z bali z drewna. Ich popularność wynika przede wszystkim z dostępności kilku rodzajów konstrukcji oraz wielu zalet, jakimi się odznaczają. Oto ich najważniejsze atuty i cechy, jakimi wyróżniają się poszczególne domy z bali.

Domy z bali okrągłych budowane są z naturalnych bali, wykorzystując udoskonaloną kanadyjską technologię zrębową. Technologia ta pozwala na dokładne odwzorowanie kształtu dolnej belki na górną. Odbywa się to przy użyciu specjalistycznych narzędzi, które umożliwiają ręczne odrysowanie i obróbkę każdej belki, zapewniając 100 proc. szczelne połączenie między nimi. Wszystko to sprawia, że domy z bali są niezwykle trwałe, a przy tym mniej energochłonne w porównaniu do tradycyjnych budynków murowanych. Domy letniskowe, domy całoroczne, a nawet altany, sauny, wiaty czy garaże powstają najpierw u producenta, gdzie następnie są rozbierane, numerowane i zawożone bezpośrednio na plac budowy klienta.

Domy z bali okrągłych toczonych maszynowo to kolejna, wysokiej jakości propozycja, która służy również do produkcji wielu innych konstrukcji. Domy wykonane są z drewnianych bali, które zostały przetworzone przy użyciu maszyn do tłoczenia. Ten proces pozwala na uzyskanie jednolitych i równomiernych bali o okrągłym kształcie, które są później używane do budowy. Takie domy charakteryzują się naturalnym wyglądem drewna oraz dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Domy z bali prostokątnych litych wykonane są z w pełni naturalnego surowca, który oprócz tego, że chroni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, to jeszcze reguluje wilgotność w pomieszczeniach. Decydując się na drewniany dom z bali prostokątnych, powinno się zwrócić uwagę na rodzaj łączeń, suszenie drewna, a także grubość bali, która wynosi odpowiednio 18 cm, 20 cm, 22 cm i 24 cm.

Domy z bali prostokątnych klejonych produkowane są z wysokiej jakości certyfikowanego drewna świerkowego, jodłowego, sosnowego oraz modrzewiowego o kilku klasach wytrzymałościowych.

Aby uzyskać jak najmniejszy stopień wilgotności oraz skurczliwości, drewno najpierw poddawane jest specjalnej metodzie suszenia. Dzięki temu dom z drewna klejonego tuż po zamontowaniu nie zmienia swojego kształtu, nie kurczy się, ani nawet nie pęka na skutek zmian wilgotności powietrza. Warto także podkreślić, że drewniane belki, które klejone są warstwowo, zapewniają znakomitą izolacyjność ścian. W ten sposób zapobiega się powstawaniu tzw. mostków termicznych, co przekłada się bezpośrednio na komfort cieplny domowników przez cały okres grzewczy.

Podsumowanie

Za największą zaletę domów z bali uznaje się ich naturalny wygląd oraz ekologiczność, która idzie w parze z solidnym i trwałym wykonaniem, dobrą izolacją termiczną, przytulną atmosferą i wyjątkowym charakterem wnętrza. Oprócz tego drewniane bale regulują wilgotność, co sprzyja zdrowemu mikroklimatowi wewnątrz budynku. Ogrzewanie drewnianego domu z bali jest także wydajne ze względu na właściwości izolacyjne drewna. Niemniej jednak wybór rodzaju drewna, technologii oraz odpowiedniej konstrukcji jest kluczem do sukcesu, budując domy z bali.