projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 24 grudnia 2020

 

Naturalne światło jest zawsze mile widzianym gościem w naszym domu lub mieszkaniu. Wprowadza ono wiele ciepła do wnętrz, oświetla je, a jego stały ruch tworzy często oryginalną kombinację padających cieni. Światło słoneczne, które jest najczystszym i najbielszym ze świateł, przedziera się do naszych wnętrz przez wszelkiego rodzaju otwory okienne, świetliki i efektowne szklane ściany. Szczególną rolę w doświetlaniu poddaszy i strychów użytkowych pełnią zaś okna połaciowe, popularnie zwane oknami dachowymi. Zdarzają się sytuacje, zwłaszcza latem, że słońce operuje zbyt intensywnie i aby regulować ilość wpadającego światła, konieczne jest zastosowanie w oknach osłon. Najlepiej sprawdzają się w tej roli żaluzje, rolety oraz markizy.

Z uwagi na szczególne umiejscowienie okien połaciowych w skośnych połaciach dachu, osłony muszą być dostosowane do położenia i sposobu otwierania okna. Większość producentów okien w swoich ofertach posiada jednocześnie osłony dostosowane do pochyłych płaszczyzn. Kupując firmowe żaluzje i rolety razem z oknami, mamy pewność, że będą one dopasowane do typu i wymiaru okna oraz że ich stylistyka będzie nawiązywała do stylu okna. Proponowany asortyment jest bardzo szeroki. Mamy możliwość wyboru zarówno osłon wewnętrznych, jak i zewnętrznych w różnym stopniu ograniczających dostęp światła.

 

Żaluzje

Żaluzje jako jedyne dają możliwość kontrolowania ilości wpadającego światła i jego kierunku bez konieczności podciągania żaluzji. Jest to możliwe dzięki ustawieniu listewek (lameli) pod odpowiednim kątem. Listewki mogą układać się horyzontalnie lub wertykalnie – z możliwością obrotu wokół własnej osi oraz opuszczania i podnoszenia. Sterowanie żaluzji odbywa się dzięki plastikowym linkom oraz sznurkom.Prosta struktura żaluzji bardzo dobrze integruje się z oknem, a jej najprostsze formy utrzymywane są tylko dzięki napiętym linkom. Droższym i solidniejszym rozwiązaniem są żaluzje montowane w aluminiowych prowadnicach. Najbardziej popularne żaluzje wykonuje się z aluminium lub plastiku, jednak coraz częściej klienci decydują się na szlachetniejsze materiały, takie jak drewno lub tkanina. Naturalne kolory żaluzji drewnianych podkreślać będą charakter wnętrza i zmiękczać wpadające do niego światło. Na rynku można również spotkać żaluzje, których lamele pokryte są z jednej strony specjalną powłoką termoizolacyjną. W sytuacji, gdy promienie słoneczne są zbyt mocne, powłoka ta powinna być skierowana do wnętrza pomieszczenia, co uchroni je przed nadmiernym nagrzewaniem się. W zimie zaś powinny być odwrócone do zewnątrz, aby zatrzymać ciepło w pokoju.

Rolety wewnętrzne

Najpopularniejszymi osłonami okien dachowych są rolety tkaninowe. Łatwość w montażu oraz przystępność ceny zachęcają do stosowania tego typu zasłon. Roletę tworzy powierzchnia impregnowanej tkaniny, która zwinięta na rolce może być ukryta w szerokiej listwie aluminiowej umiejscowionej w górnej części okna. Dolna krawędź tkaniny również ma wąską listwę, najczęściej w kolorze aluminium z wmontowanym uchwytem do przesuwania rolety. Boczne krawędzie zabezpieczone są zaś przed strzępieniem. Przy systemie rolet tkaninowych montowane są na bokach ościeżnicy haczyki blokujące roletę w trzech wybranych pozycjach tak, że możemy zasłonić połowę lub jedną trzecią okna. Tego typu rolety nie stanowią jednak szczelnej osłony przed palącymi promieniami słonecznymi. Często spełniają rolę zwykłych firanek w oknie, które mają typowo dekoracyjne funkcje. Najczęściej wykonane są z bawełny, a gama kolorów i wzorów tkanin jest bardzo szeroka.

Ulepszoną wersją standardowych rolet tkaninowych są rolety tkaninowe z bocznymi prowadnicami. Boczne krawędzie zasłony prowadzone są w aluminiowych zamontowanych na bokach ościeżnicy listwach. Umożliwiają one sprawne obsługiwanie rolety i ustawienie w dowolnej pozycji. Taki system jest szczególnieprzydatny, gdy okna znajdują się wysoko nad naszymi głowami i aby odsłonić roletę, posługujemy się drążkiem. Boczne prowadnice pozwalają szybko i płynnie przesuwać zasłonę, co jest o wiele wygodniejsze od zaczepiania jej w bocznych zaczepach. Często stosowanym materiałem na tego typu zasłony jest materiał plisowany, który łatwo rozciąga się w trakcie zasłaniania. Dodatkowo dla usztywnienia tkaniny stosuje się usztywniające i odbijające promienie słoneczne powłoki.

Na naszych poddaszach możemy również zastosować rolety tkaninowe całkowicie zacieniające. Są one idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy udać się na drzemkę w słoneczne popołudnie lub rano przeszkadza nam silnie operujące słońce. Szczególnie polecane są tego typu osłony do pokoi dziecięcych oraz wnętrz, w których często zapraszamy znajomych na projekcje np. slajdów. Rolety takie w bocznych prowadnicach wyposażone są w specjalną uszczelkę chroniącą przed dopływem nawet najmniejszych ilości światła, dzięki czemu możemy uzyskać całkowite zaciemnienie. Dodatkowo często tkanina rolety od strony zewnętrznej pokryta jest specjalną powłoką reflektorową, odbijającą światło i promieniowanie cieplne.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne nie tylko osłaniają przed słońcem, lecz stanowią także dobry sposób na zdobycie odrobiny prywatności. Są dobrym izolatorem hałasu oraz chronią przed włamaniem. Jeszcze do niedawna rolety zewnętrzne stanowiły szczelną osłonę jedynie w sytuacji, gdy okno było całkowicie zamknięte. Na rynku w ostatnim czasie pojawiła się nowość – roleta, która daje możliwości otworzenia okna przy całkowicie zamkniętej rolecie. Jest to bardzo pomocne, gdy chcemy np. przewietrzyć mieszkanie lub wyjrzeć prze okno bez konieczności zwijania rolety. Rolety zewnętrzne najczęściej obsługiwane są ręcznie, ale coraz częściej stosuje się elektryczne sterowania za pomocą pilota.

Markizy

Markizy uznawane są za najskuteczniejsze formy ochrony przed zbyt silnym nasłonecznieniem. Markiza to półprzezroczysta, odporna na czynniki atmosferyczne siateczka o
 strukturze tkaniny, która odbija padające na dach promienie słoneczne i jednocześnie chroni szybę przed nadmiernym nagrzaniem. Dużą zaletą stosowania markiz jest fakt, że nie ogranicza ona możliwości obserwacji tego, co dzieje się za oknem, a jedynie działa jak filtr przysłaniający drobne szczegóły. Osłony te montowane są na zewnątrz okien obrotowych i uchylno-obrotowych, jednak można je otwierać od środka. W chwili otwarcia okna markizę należy przyciągnąć i zaczepić do haczyków znajdujących się w dolnej zewnętrznej części okna. Przy zamykaniu okna markiza się rozwinie i w zależności od położenia okna sama będzie się wysuwać lub chować.

Dla osób, które poszukują czegoś niekonwencjonalnego i oryginalnego także można znaleźć skuteczny sposób na osłonę okien dachowych. Często proste domowe sposoby dobrze się sprawdzają i wystarczy tylko odrobina wyobraźni. Bardzo efektownie i romantycznie prezentować się może płaszczyzna zwykłej tkaniny rozciągnięta w formie żagla na stalowych linkach lub grubo tkana tkanina przewieszona przez drążek zamontowany nad oknem i obciążona wszytymi w brzegi łańcuszkami.

 

Z dodatkowych akcesoriów możemy w naszych oknach dachowych zamontować moskitiery chroniące przed owadami oraz specjalne drążki do otwierania okien wysoko osadzonych – stale lub teleskopowo. Coraz częściej jednak można spotkać osłony zamykane i otwierane automatycznie. Jeśli chcemy pozwolić sobie na nieco więcej luksusu, możemy również zainstalować czujniki deszczu, które automatycznie zamkną okno w razie opadów deszczu, a także sterowniki zegarowe, które same o zaprogramowanych porach będą otwierały i zamykały okna.

Osłony okienne – oprócz ochrony przed oślepiającym słońcem – są także ważnym elementem dekoracyjnym naszych wnętrz. Dobrze dobrana dekoracja okna ma służyć zachowaniu równowagi między otoczeniem a domem. Przy wyborze jakichkolwiek żaluzji, rolet czy markiz musimy pamiętać o tym, że powinny one pasować stylem do pozostałych elementów wnętrza oraz podkreślać kształt i walory samych okien.

 

Magdalena Gąsowska
architekt wnętrz
www.kreodom.pl