projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 25 grudnia 2019

Kuchnia nie bez powodu nazywana jest sercem domu. To tutaj domownicy spotykają się podczas posiłków, wspólnie gotują i sprzątają. Jest to miejsce pełne życia, dlatego odpowiednie jego zaprojektowanie i urządzenie jest niezwykle ważnym elementem przy budowie lub remoncie domu.

 

Styl kuchni a styl życia

Decydując się na kuchnię otwartą lub zamkniętą, należy przede wszystkim przyglądnąć się trybowi życia, jaki prowadzimy. Inną rolę pełni bowiem kuchnia w mieszkaniu singla, a inną wieloosobowej rodziny. Osoba, która nie lubi gotować, nie potrzebuje przestronnych blatów i dużej liczby szafek. Jeżeli natomiast jesteśmy zwolennikami przyrządzania dań wspólnie z przyjaciółmi, kuchnia otwarta na pewno będzie lepszym rozwiązaniem.

Kuchnia otwarta

Obecnie kuchnia łączona z salonem jest bardzo modna i często spotykana zwłaszcza w domach czy mieszkaniach młodych ludzi. Takie rozwiązanie gwarantuje większy komfort, przykładowo przyjmując gości nie musimy przepraszać ich gdy , wychodzimy do kuchni, by przypilnować podgrzewanego dania. Swobodnie możemy kontynuować rozmowę, jednocześnie kontrolując to, co dzieje się na piecu. Nie ma także obawy, iż zagłębiając się w dyskusję przypalimy potrawę. Rozwiązanie otwartej kuchni świetnie sprawdzi się także u każdej młodej mamy. Przygotowując obiad może mieć cały czas na oku swoje pociechy oglądające bajkę w salonie. W małych mieszkaniach wyburzenie ścianki działowej jest także jedynym sposobem na wygospodarowanie miejsca na stół. Zyskujemy więc nie tylko optyczne powiększenie kuchni i salonu, ale także jadalnię. Oczywiście nie każdemu będzie odpowiadać połączenie miejsca, w którym wykonuje się codzienne prace domowe z wypoczynkowym. Otwarta kuchnia wiąże się z przenikaniem zapachów do reszty mieszkania, a także wymaga od domowników samodyscypliny, jeśli chodzi o utrzymywanie porządku. Sterty brudnych naczyń w zlewie z pewnością nie będą dobrze wyglądały z salonu, w którym przyjmujemy gości. Dodatkowo głośno działające sprzęty, takie jak zmywarka lub okap mogą przeszkadzać osobom w pokoju, zagłuszając rozmowę czy telewizor.

Kuchnia zamknięta oraz częściowo zamknięta

Tradycyjna kuchnia w osobnym pomieszczeniu rozwiązuje problem bałaganu oraz zapachów. Jest także lepszą opcją dla osób lubiących gotować w spokoju, lub których krępuje obecność innych osób. Argumentem przemawiającym za kuchnią zamkniętą jest także fakt, iż zyskujemy ścianę, a więc miejsce na ustawienie bądź zawieszenie dodatkowych szafek. Co więcej, aranżacja takiego wnętrza jest znacznie prostsza, gdyż nie musi ono harmonizować z salonem. Może być urządzone w dowolnym stylu i kolorystyce.

Jeżeli nie jesteśmy stuprocentowo przekonani do żadnego z powyższych rozwiązań, możemy bardzo łatwo połączyć oba pomysły. Montując w ścianie łączącej kuchnię z salonem szerokie przesuwane drzwi, będziemy mogli korzystać ze wszystkich zalet kuchni otwartej, rozwiązując jednocześnie problem bałaganu czy przenikających zapachów. Dzięki rozsuniętym drzwiom nie odizolujemy osób pracujących w kuchni od towarzystwa zgromadzonego w salonie. Zasunięte drzwi sprawią z kolei, iż załączona zmywarka nie zagłuszy oglądanego programu telewizyjnego. Dla młodych mam dobrym pomysłem jest też całkowicie przeszklona ściana czy drzwi. Dzięki temu może ona obserwować bawiące się dzieci, słuchając jednocześnie radia. Prawda jest jednak taka, iż to czy kuchnia będzie spełniała nasze oczekiwania, a korzystanie z niej będzie przyjemne, zależy nie od tego czy jest otwarta czy zamknięta, a od samego jej urządzenia.

Ergonomia w kuchni

Projektując kuchnię, należy zwrócić szczególną uwagę na poręczne rozmieszczenie mebli, urządzeń, dobranie odpowiednich materiałów oraz oświetlenia. Naukowcy udowodnili, iż ergonomia w kuchni ułatwia pracę oraz skraca czas przygotowywania posiłków.

1. Zasada trójkąta roboczego

Jego wierzchołkami są zlewozmywak, lodówka oraz kuchenka. Odległości pomiędzy nimi powinny być na tyle duże, by móc swobodnie poruszać się po kuchni. Jednocześnie zbyt szerokie rozstawienie tych strategicznych punktów sprawi, iż zwykłe sięgnięcie do lodówki zajmie zbyt dużo czasu.

Idealny trójkąt roboczy sugeruje następujące proporcje:

- od lodówki do zlewozmywaka: 120 do 210 cm,

- od zlewozmywaka do kuchenki: 120 do 210 cm,

- od lodówki do kuchenki: 120 do 270 cm.

Warto o tym pamiętać, jeżeli projektujemy dom od podstaw. Co w przypadku gdy tylko przeprowadzamy remont kuchni, której wymiary nie pozwalają na zastosowanie powyższych proporcji? Wtedy można przykładowo pomyśleć o tzw. wyspie. Jest to dodatkowy mebel na środku pomieszczenia, w którym możemy umieścić zlewozmywak czy kuchenkę z dodatkowym blatem. Gdy dostawimy do niego wysokie barowe krzesła zyskamy idealne miejsce na poranną kawę.

Zasata trójkąta równobocznego q organizacji kuchni

2. Materiały

Jak wiadomo, w kuchni nie trudno o zabrudzenia. Odpowiedni dobór materiałów zarówno na podłogę, ściany, jak i same blaty zapobiegnie ich szybkiemu zniszczeniu oraz ułatwi zachowanie czystości. Na podłogę należy wybrać materiał łatwy do umycia, odporny na uszkodzenia oraz nie chłonący wilgoci. Idealnie nadadzą się płytki ceramiczne, gres czy wykładzina elastyczna z PVC. W przypadku kuchni otwartej dobrym pomysłem będzie zróżnicowanie podłogi, np. poprzez wykorzystanie płytek tylko w strefie gotowania. Jadalnię można niejako przyłączyć do salonu i położyć przykładowo
te same panele. Malując ściany, należy wybrać farbę odporną na zabrudzenia - najlepiej taką, którą można po prostu umyć. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zabezpieczenie ściany przy zlewie i kuchence. Popularnym sposobem jest położenie w tych miejscach mozaiki.

3. Oświetlenie

Każde miejsce pracy wymaga odpowiedniego oświetlenia. Tak samo jest w przypadku kuchni. Projektując ją, warto przeanalizować usytuowanie okien i rozmieszczenie blatów, tak, by każda część pomieszczenia była równomiernie oświetlona. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dodatkowych lampek pod szafkami. Dzięki temu rozjaśnimy blat i unikniemy cienia, który tworzy nasze ciało w przypadku sufitowego oświetlenia. Jeżeli zdecydujemy się na wyspę kuchenną, nad nią także umieśćmy lampki. Oczywiście nie musimy korzystać ze wszystkich zamontowanych źródeł światła jednocześnie. Przykładowo oświetlenie tylko wyspy ukryje ewentualny bałagan na blatach czy brudne naczynia w zlewie. W sytuacji gdy okna w kuchni wychodzą na stronę południową lub zachodnią, warto zabezpieczyć się przed zbyt silnym słońcem - np. montując daszki, markizy czy rolety. Mocne słońce dodatkowo nagrzewa kuchnię, a podczas gotowania czy pieczenia jest to podwójnie męczące.

Porad dotyczących odpowiedniego zaprojektowania i urządzenia kuchni jest całe mnóstwo. Przed planowanym remontem warto skonsultować się ze specjalistą i poprosić o profesjonalne wskazówki. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim musimy czuć się w niej komfortowo i to nasze upodobania powinny być dla nas priorytetem.

Aleksandra Bassara

kreodom.pl