Statut Fundacji „Kreuj Dom”
Ustanowiony w Krakowie 31-10-2017 r.
§ 1
-
1.Fundacja „KREUJ DOM” (zwana dalej Fundacją) działa na podstawie ustawy o fundacjach z dnia 6.04.1984 r. oraz postanowień niniejszego Statutu.
-
2.Fundacja została ustanowiona przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą YANOK z siedzibą w Krakowie (zwaną dalej Fundatorem).
Podstawą utworzenia Fundacji jest akt notarialny sporządzony 31-10-2017r. przez notariusza Macieja Kułakowskiego (rep. A 10119/2017)
-
4.Nazwa Fundacji brzmi „KREUJ DOM”. Fundacja posługuje się pieczęcią z oznaczeniem nazwy i siedziby Fundacji.
-
5.Fundacja prowadzi stronę internetową www.kreodom.pl/kreujdom
-
6.Nadzór nad Fundacją sprawuje właściwy organ nadzoru zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
-
3.Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Fundacja może prowadzić działalność również poza granicami Polski, jeśli wymaga tego realizacja celów statutowych.
-
4.Fundacja współpracuje z krajowymi organizacjami o takich samych lub podobnych celach.
-
5.Fundacja współpracuje z zagranicznymi oraz międzynarodowymi organizacjami o takich samych lub podobnych celach.
-
a.inspirowanie i kierowanie działań na rzecz rozwoju nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa jednorodzinnego oraz jego projektowania,
-
b.wspieranie społeczeństwa w zakresie edukacji i zwiększania świadomości ekologicznej i budowlanej;
-
c.działalność edukacyjna w zakresie projektowania nowoczesnego budownictwa wspomagająca podwyższenie świadomości prawnej i ekologicznej: właścicieli i przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych;
-
d.wspieranie działań ukierunkowanych na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych;
-
e.promowanie dobrych praktyk budowlanych oraz architektonicznych;
-
f.tworzenie i wdrażanie modeli efektywnej organizacji prac budowlanych;
-
g.wspieranie osób przygotowujących się do inwestycji w nowoczesne budownictwo jednorodzinne;
-
h.dążenie do stałego podwyższania kwalifikacji oraz wspieranie specjalistów zajmujących się profesjonalną realizacją domów jednorodzinnych;
-
i.inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w różnorodnych dziedzinach życia społecznego, a w szczególności w wykonywaniu projektów budowlanych domów jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz obiektów budownictwa użytkowego;
-
j.wspieranie działalności gospodarczej, rozwoju przedsiębiorczości i uczciwego obrotu gospodarczego;
-
k.integrowanie środowisk biznesowych i zawodowych wokół nowoczesnych projektów budowlanych;
-
l.urzeczywistnianie postulatu osiągania satysfakcji w działalności budowlanej;
-
m.tworzenie i wdrażanie modeli efektywnej organizacji prac budowlanych;
-
n.integrowanie środowisk biznesowych i zawodowych wokół zrównoważonych projektów budowlanych;
-
p.występowanie w zakresie inicjowania, bądź opiniowania projektów przepisów, bądź ich realizacji przed odpowiednimi organami Państwa;
-
2.Cele Fundacji realizowane są głównie poprzez działania:
-
b.organizację akcji społecznych propagujących założone cele statutu Fundacji;
-
d.organizowanie szkoleń, konferencji, kursów dotyczących nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego;
-
e.organizowanie imprez i spotkań związanych z nowoczesnym budownictwem jednorodzinnym;
-
f. organizowanie i finansowanie wystaw wspierających szerzenie wiedzy na temat nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego;
-
g.współdziałanie z innymi organizacjami i instytucjami w realizacji celów Fundacji;
-
h.prowadzenie działalności publicystycznej i informacyjnej w tym wydawanie broszur, ulotek, materiałów informacyjno-edukacyjnych;
-
j. promowanie dobrych praktyk i rozwiązań technologicznych sprzyjających nowoczesnemu budownictwu jednorodzinnemu;
-
k.współpracę ze szkołami publicznymi i niepublicznymi, instytucjami, klubami, fundacjami i stowarzyszeniami oraz osobami fizycznymi i prawnymi w celu realizacji celów statutowych;
-
l. współdziałanie z innymi organizacjami i instytucjami w realizacji celów statutowych.
-
3.Do realizacji celów statutowych Fundacja może inicjować postępowania i przystępować do postępowań toczących się przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz organami administracji publicznej w charakterze organizacji społecznej.
-
4.Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów. Przychody pochodzące z tych działań w całości powiększają przychody Fundacji.
-
1.Fundacja może, w zakresie realizowania swoich celów statutowych, ustanawiać certyfikaty, nagrody, odznaczenia, przyznawać wyróżnienia, tytuły honorowe oraz przyznawać je osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji lub akcji prowadzonych przez Fundację.
-
1.Majątek Fundacji stanowi wniesiony przez Fundatora fundusz założycielski w kwocie 1.000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych) oraz przychody i dochody, ruchomości i nieruchomości nabyte przez Fundację w czasie jej działania.
-
3.Fundacja nie działa w celu osiągnięcia zysków. Całość przychodów oraz dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczany wyłącznie na działalność statutową.
-
4.W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, pod warunkiem, że w chwili składania takiego oświadczenia Zarząd Fundacji ma przekonanie, że majątek spadkowy przewyższa długi spadkowe.
-
5.Fundacja prowadzi dokumentację księgową zgodnie z przepisami obowiązującymi osoby prawne.
-
6.Fundacja odpowiada całym swoim majątkiem za swoje zobowiązania.
-
a.Udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków, członków organów Fundacji lub pracowników Fundacji oraz osób z którymi członkowie, fundatorzy, członkowie organów, oraz pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
-
b.Rozporządzać majątkiem Fundacji w sposób sprzeczny ze Statutem.
-
1.Władzą Fundacji jest Zarząd Fundacji (zwany dalej Zarządem).
-
2.Zarząd Fundacji kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
-
3.Zarząd Fundacji składa się z 1 do 3 (od jednego do trzech) osób, w tym Prezesa Zarządu.
-
4.W sytuacji gdy Zarząd jest jednoosobowy do reprezentowania Fundacji, w tym składania oświadczeń woli i podpisywania dokumentów w imieniu Fundacji upoważniony jest jedyny członek Zarządu działający samodzielnie.
-
5.Kadencja Zarządu jest nieokreślona i trwa aż do odwołania.
-
6.Funkcję członka Zarządu można pełnić przez nieograniczoną liczbę kadencji.
-
9.Pierwszy Zarząd Fundacji będzie jednoosobowy. Na członka Zarządu Fundator powołuje Mateusza Marchewkę jako Prezesa Zarządu.
-
10.Zarząd Fundacji w całości lub jego poszczególni członkowie mogą być odwoływani przed upływem kadencji przez Fundatora.
-
a.Złożenia pisemnej rezygnacji na ręce innego członka Zarządu. W przypadku jednoosobowego Zarządu, rezygnacja składana jest na ręce Fundatora.
-
b.Utraty praw publicznych na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej.
-
12.Członkowie Zarządu mogą pobierać wynagrodzenie za pracę na rzecz Fundacji. Wysokość wynagrodzenia potwierdzona być musi przez Fundatora.
-
b.Wytyczanie i zatwierdzanie głównych kierunków działalności Fundacji;
-
c.Opracowywanie rocznych i wieloletnich planów działania Fundacji;
-
g.Inicjowanie działań w celu zmiany Statutu Fundacji przez Fundatora.
-
h.Zatrudniania pracowników oraz nawiązywania współpracy z wolontariuszami. W zakresie odpłatnego zatrudniania pracowników, każdorazowo musi być to potwierdzone przez Fundatora.
-
i.Ustalanie wysokości wynagrodzenia członków Zarządu oraz pracowników Fundacji. Ustalanie wysokości wynagrodzenia musi być potwierdzone przez Fundatora.
-
14.Zarząd co roku obowiązany jest przedkładać roczne sprawozdanie z działalności Fundacji na ręce Fundatora.
-
15.Posiedzenia Zarządu Fundacji odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku.
-
16.Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu. O posiedzeniach Zarządu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.
-
17.Posiedzenia zarządu służą również podejmowaniu uchwał. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy Zarządu, w tym Prezesa Zarządu. W przypadku równego rozłożenia głosów, decydującym głosem jest głos Prezesa Zarządu.
-
18.Oświadczenia woli w imieniu Fundacji, w tym w sprawach majątkowych, może składać każdy członek Zarządu samodzielnie, w zakresie zobowiązań nieprzekraczających wysokości Funduszu Założycielskiego. Wszelkie oświadczenia woli, zaciąganie zobowiązań oraz inne w kwotach powyżej wysokości Funduszu Założycielskiego, muszą być zaakceptowane w formie pisemnej przez Fundatora.
-
19.Zarząd Fundacji odpowiada przed Fundatorem w zakresie realizacji celów statutowych.
-
1.Fundacja ulega likwidacji w przypadku osiągnięcia swoich celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
-
2.Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd poprzez uchwałę. Uchwała w sprawie likwidacji, dla swej skuteczności prawnej, musi zostać zatwierdzona przez Fundatora.
-
3.Likwidację Fundacji prowadzi likwidator powoływany i odwoływany przez Fundatora.
-
4.Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji, mogą zostać przeznaczone w sposób zgodny z wolą i wyborem Fundatora.
-
1.W przypadku likwidacji Fundatora, wszelkie jego kompetencje przechodzą, z mocy niniejszego Statutu, na Pełnomocnika Fundatora.
-
2.Pełnomocnika Fundator powołuje w formie pisemnej decyzji, która składana jest przez Fundatora Zarządowi.
-
3.Pełnomocnik może być w każdej chwili odwołany w formie pisemnej decyzji, która składana jest przez Fundatora Zarządowi.
-
4.Pełnomocnik może zrzec się tej funkcji w formie pisemnej z notarialnie poświadczonym podpisem.
-
1.Fundacja składa corocznie właściwemu organowi sprawozdanie ze swojej działalności.
-
2.Sprawozdania z działalności Fundacji udostępniane są do publicznej wiadomości poprzez publikację ich na stronie www Fundacji.
-
1.W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem zastosowanie mają przepisy prawa polskiego, w szczególności ustawy o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 r.
-
2.Statut wchodzi w życie z dniem jego uchwalenia przez Fundatora
Kontakt:
Fundacja „KREUJ DOM”
ul.Ignacego Krasickiego 36A
30-503 Kraków
tel./fax: 12 622 71 32
e-mail: fundacja@kreodom.pl
https://www.kreodom.pl/kreujdom