projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 2 kwietnia 2024

W świecie wnętrzarskim, wybór koloru ma ogromne znaczenie. Niesie ze sobą moc wpływania na nasze samopoczucie, nastrój i percepcję otoczenia. Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia z bordową barwą? Widzisz ekstrawagancję i brawurę? A może elegancję wymieszaną z nutą tajemniczości? Kolor bordowy, o swoim subtelnym uroku i bogatej historii, zyskuje coraz większą popularność w aranżacji wnętrz. Jednak zanim zdecydujesz się na ten wyrazisty odcień, warto zastanowić się, czy pasuje nie tylko do Twojego domu lub mieszkania, ale również do Twojego temperamentu. Jakie znaczenie ma ten kolor? Jak najlepiej wykorzystać go w aranżacjach?

Bordowy kolor – znaczenie i symbolika tej barwy

Bordowy, nasycony odcień czerwieni o lekko fioletowym lub brązowym tonie, od wieków kojarzony jest z luksusem, elegancją oraz tajemniczością. Nazwa tego koloru wywodzi się od francuskiego miasta Bordeaux, słynącego z produkcji wykwintnych win. W przeszłości był to kolor zarezerwowany dla królów i arystokracji, co nadal pozostaje w kolektywnej podświadomości wszystkich ludzi.

Znaczenie i symbolika tej barwy jest więc bogata i różnorodna. Z jednej strony kojarzy się z pasją, siłą oraz energią, z drugiej zaś z elegancją, prestiżem oraz luksusem. Jest to kolor, który wywołuje silne emocje i może stanowić świetną bazę do tworzenia energetycznych aranżacji wnętrz.

Stylowe zastosowania koloru bordowego

Z czym łączyć tak wymagającą barwę, jaką jest kolor bordowy? Wbrew pozorom doskonale współgra z różnymi stylami aranżacyjnymi. Wnętrza utrzymane w duchu klasycznym nabierają wytworności i prestiżu dzięki zastosowaniu bordowych akcentów. Natomiast w aranżacjach nowoczesnych czy industrialnych, kolor ten dodaje głębi i charakteru, tworząc efektowny kontrast z surowością otoczenia. 

Bordowy kolor pokoju nie ogranicza się jedynie do pomalowania pomieszczenia na jeden odcień. Można bawić się tonacjami, wyróżnić tylko jedną ścianę, by stworzyć efektywny akcent lub pozostawić bordo jako motyw przewodni dodatków. Poduszki, zasłony, dywany czy obicia mebli, mogą być doskonałym sposobem na wprowadzenie tego koloru do wnętrza, dodając mu elegancji i wyrafinowania. Inną opcją jest wykorzystanie bordowych mebli, takich jak kanapy czy fotele, które staną się głównym punktem aranżacji.

Aby dodać świeżości i życia do wnętrza, koniecznie postaw na zielone rośliny. Doskonale komponują się z bordowymi elementami aranżacji, tworząc harmonijny kontrast i dodając przestrzeni naturalnego uroku. Możesz umieścić rośliny na półkach, oknach czy stolikach, dzięki czemu uzupełnisz aranżację.

Najważniejszą zasadą jest, by decydując się na wykorzystanie koloru bordowego
w wystroju wnętrza pamiętać o umiarze i zrównoważeniu go jasnymi akcentami oraz odpowiednim oświetleniem. Nadmierna ilość koloru bordowego może przytłoczyć pomieszczenie i sprawić, że stanie się ono zbyt ciemne. Ponadto nie każde pomieszczenie nadaje się do malowania na bordowo – w przypadku niewielkich przestrzeni może to sprawić, że będą one wydawać się jeszcze mniejsze.

Z jakimi kolorami zestawić bordo we wnętrzach?

Jednym z najlepszych sposobów na wykorzystanie koloru bordowego w aranżacji wnętrza jest kontrastowanie go z jasnymi kolorami. Biel, kremowy odcień lub jasny szary doskonale równoważą intensywność bordowej barwy, dodając pomieszczeniu świeżości i przestronności. Natomiast odcienie zieleni, fioletu, granatu czy głębokiego brązu doskonale komponują się z bordowym kolorem, dodając wnętrzu głębi i charakteru. 

Jeśli zależy Ci na atmosferze luksusu i elegancji, warto rozważyć dodanie akcentów w kolorze złota lub miedzi. Te metaliczne odcienie świetnie komponują się z głębokim bordowym kolorem, tworząc wyjątkowy kontrast i nadając pomieszczeniu wyrafinowanego charakteru. Postaw zwłaszcza na złote lub miedziane ramy luster, lampy i ramki na obrazy.

Bordowy kolor – do czego pasuje?

Kolor bordowy doskonale współgra z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, rattan czy len. Delikatne tkaniny na zasłony czy poduszki, stworzą subtelny kontrast, dodając wnętrzu lekkości i przytulności. Drewniane podłogi i dodatki dekoracyjne dobrze zrównoważą intensywność bordowej barwy. Projektując meble, warto zastanowić się nad wyborem unikatowych dekorów, które podkreślą kolor bordowy we wnętrzu. W zależności od tego, jaki styl jest Ci bliższy, możesz wykorzystać, np. dekory do zaaranżowania oryginalnego wykończenia:

  • U17034 Bordo – bordowy dekor stworzony do eleganckich aranżacji. Jego głębia nada wnętrzu charakteru i wyrafinowania. Dekor pięknie odnajdzie się zarówno we wnętrzach w stylu glamour, jak i nowoczesnych aranżacjach;
  • U19016 Zieleń Butelkowa – głęboki odcień, który może być dodatkiem w pomieszczeniu lub w nim dominować. Warto zestawić dekor, np. z czarnym marmurem i miedzią.
  • U18004 Błękit Ciemny – głęboki i mocny kolor, który można łączyć z równie mocnymi odcieniami czerwieni czy zieleni lub można przełamać go, np. różem.
  • R30042 Orzech Saleve – bogaty rysunek ciemnego orzecha, który nada pomieszczeniu elegancji, idealny do stylu glamour.
  • F70000 Miedź Metaliczna – rysunek miedzianej, metalicznej powłoki, który sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych.
  • S63054 Marmur Calacatta – wykorzystany do stworzenia blatu w łazience, w połączeniu z bordowymi i miedzianymi akcentami stworzy atmosferę wyrafinowanej elegancji.

Aby dodatkowo wzbogacić aranżację wnętrza, warto eksperymentować z różnymi teksturami. Miękkie tkaniny, takie jak aksamit czy welur, dodają wnętrzu szykowności i luksusu, równoważąc intensywność bordowego koloru. Natomiast metaliczne, szklane czy lustrzane powierzchnie podkreślą nowoczesność i wyrafinowanie. Możesz zastosować różne tekstury na meblach, dodatkach dekoracyjnych czy tapetach, aby stworzyć interesujący
i zróżnicowany wystrój.

Czy kolor bordowy jest dla Ciebie?

Tak naprawdę odpowiedź zależy wyłącznie od osobistych preferencji. Niemniej bordo jest dobrym wyborem zarówno jako barwa dominująca, jak i dyskretny (choć jednocześnie wyrazisty) element wystroju. Przy aranżacji wnętrza w kolorze bordowym pamiętaj o eksperymentowaniu i kreatywnym podejściu do aranżacji, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

 

Artykuł sponsorowany