projekty@kreodom.pl
#Budowa 11 stycznia 2024

Świadectwa energetyczne są aktualnie integralną częścią transakcji nieruchomości, prezentując dokładną charakterystykę energetyczną budynku. Jaki jest koszt przygotowania świadectwa energetycznego? Sprawdzamy!

Jakie jest przeznaczenie certyfikatów energetycznych budynków?

Certyfikaty energetyczne, świadectwo energetyczne czy świadectwo charakterystyki energetycznej, przedstawia efektywność energetyczną budynku.

Dokument ten spełnia kluczową rolę w dostarczaniu potencjalnym nabywcom lub najemcom informacji na temat zużycia energii w nieruchomości, powiązanych z tym kosztów i sugestii dotyczących remontów.

 

Jaka jest cena świadectwa energetycznego?

Najczęściej świadectwo energetyczne - https://energov.pl/katalog-miast jest wydatkiem na poziomie od około 250 złotych do ponad 2000 złotych.

Zazwyczaj świadectwo energetyczne za mieszkanie w budynku wielorodzinnym będzie wydatkiem 250-350 złotych, natomiast za dom jednorodzinny jest to od 450 do 550 złotych. Większe budynki wyceniane są indywidualnie.

 

Co wpływa na koszt świadectwa energetycznego?

Na koszt uzyskania świadectwa energetycznego wpływa kilka czynników, odzwierciedlających złożoność oceny.

Czynniki wpływające na ceny certyfikatów energetycznych:

  • Typ budynku – budynki mieszkalne, komercyjne i użytkowe mogą charakteryzować się różnymi wzorcami zużycia energii, w związku z czym wymagania dotyczące oceny mogą się różnić. Rodzaj budynku wpływa na złożoność wyceny, a co za tym idzie, na koszt świadectwa energetycznego.

  • Metraż budynku – większe i bardziej złożone budynki często wymagają bardziej kompleksowych ocen. Wielkość nieruchomości, liczba pięter i złożoność jej konstrukcji wpływają na całkowity koszt świadectwa energetycznego.

  • Lokalizacja – położenie geograficzne nieruchomości może mieć wpływ na cenę. Przy ustalaniu ceny za przeprowadzenie oceny rzeczoznawcy mogą uwzględnić koszty podróży, gdy będzie ona konieczna.

  • Kwalifikacje rzeczoznawcy – odgrywają znaczącą rolę w ustalaniu kosztów. Doświadczeni rzeczoznawcy mogą pobierać wyższe opłaty za swoją specjalistyczną wiedzę i umiejętności.

  • Termin realizacji usługi – gdy istnieje potrzeba szybkiej realizacji lub przyspieszonej usługi, rzeczoznawcy mogą pobierać wyższe opłaty.

 

Jak kupić świadectwo energetyczne tanio?

Przede wszystkim sprawdź ceny różnych rzeczoznawców energetycznych, aby porównać je ze sobą. Dzięki temu możesz ocenić zakres kosztów i wybrać korzystną ofertę.

Obecnie świadectwo energetyczne bardzo tanio można zamówić za pośrednictwem internetu. W tym celu konieczne jest dostarczenie do rzeczoznawcy wymaganych informacji, dlatego nie musi on przyjeżdżać na miejsce, co dodatkowo oszczędza czas i pieniądze.