projekty@kreodom.pl
#Budowa 3 maja 2021

 

Okna plastikowe podbiły polski rynek. Kto nie wierzy, niech przespaceruje się przez wyremontowane osiedle, przyglądnie nowym domom w okolicy albo po prostu – sam zwróci uwagę na to, przez jakie okna widzi świat – w domu lub w biurze. Zazwyczaj będą to białe okna z PCV. Jednakże to, co najpopularniejsze, niekoniecznie jest najlepsze, a tym bardziej – niezastąpione. Należy więc pamiętać, że ten materiał, to niejedyny, z jakiego konstruuje się współcześnie okna wykorzystywane w domach jednorodzinnych, a okna z PCV, choć posiadają klika znaczących zalet, nie zawsze będą optymalnym wyborem, szczególnie kiedy priorytetem nie jest dla nas cena.

 Zanim podejmiemy decyzje – a jest to zazwyczaj wybór na bardzo wiele lat – warto przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym rodzajom okien, by móc trafnie porównać czym różnią się one między sobą.

Okna plastikowe


Okna z PCV, powszechnie zwane oknami plastikowymi, to rozwiązanie najczęściej wybierane przez osoby budujące dom lub decydujące się na remont. Co sprawiło, że są one najpopularniejsze? Przede wszystkich cena, która jest wyraźnie niższa niż w przypadku rozwiązań drewnianych. Mniejszy wydatek, z jakim musimy się liczyć przy zakupie tego typu okien, to niejedyna ich zaleta.

Okna z PCV:

  • nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych przez bardzo wiele lat;

  • są bardzo odporne na wodę, a także na działanie innych substancji;

  • oznaczają się wysokim stopniem sztywności;

  • są odpowiednio wzmacniane metalowymi profilami;

  • są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu;

  • są lekkie i stosunkowo łatwe w montażu;

  • mają szeroki wybór modeli i kształtów;

  • białe profile w małym stopniu tracą kolor, nie żółkną nawet po dłuższym używaniu;

  • podobnie jak w przypadku innych rodzajów okien, okna z PCV również mogą być w wersji antywłamaniowej.

Jednakże warto dodać, że w przypadku okna z PCV trudno jest naprawić ewentualne uszkodzenia. Poza tym PVC jako materiał na okna dachowe nie sprawdza się tak dobrze jak drewno, ponieważ tworzywo sztuczne gorzej współpracuje z więźbą dachową niż materiał naturalny – drewno. Do pewnego stopnia wybór ogranicza również kolor. Króluje oczywiście biały, inne spotykane są rzadko. Jeżeli nie chcemy się zdecydować na inny kolor niż biały, możemy wybrać okna, które pokryte są okleiną z tworzyw sztucznych lub drewnopochodną. Szczególnie w przypadku tańszych produktów to rozwiązanie niekoniecznie będzie zadowalające pod względem estetycznym.

O ile dawniej spotykaliśmy się powszechnie z problemem nieszczelnych okien, o tyle obecnie problemem jest zbyt wysoka szczelność, szczególnie w przypadku okien z PCV. Zarówno materiały, jak i wykorzystywane technologie prowadzą do tego, że szczelnie zamknięte okna przepuszczają minimalne ilości powietrza, co przy złej wentylacji domu może łatwo prowadzić do zawilgoceń i rozwoju pleśni. Dotyczy to w szczególności starego budownictwa, ale również dla nowo wybudowanych budynków jest to spore zagrożenie. Prostą receptą na to może być częste i regularne stosowanie tzw. mikrouchyłu.

Kwestią o niebagatelnym znaczeniu jest elegancja. Choć okna plastikowe są zróżnicowane jakościowo, to jednak przez większość osób uznawane są za mniej eleganckie niż okna drewniane. Choć i w tej kwestii nie ma jednomyślności, bo można spotkać się z opiniami, że „plastik” dobrze komponuje się z nowoczesnym budownictwem.

Okna drewniane

Mimo że okna plastikowe królują na polskim rynku, to jednak nie wyparły one okien z materiału tradycyjnego, daleko bardziej naturalnego niż PCV – drewna. Najczęściej jest to materiał sosnowy, ale nierzadko można spotkać również drewno egzotyczne.

Drewno od niepamiętnych czasów jest budulcem, z którego tworzy się m.in. okna. O ile dawniej materiał ten był de facto jedynym dostępnym na rynku, o tyle współcześnie drewniana stolarka otworowa (w szczególności okna) stała się symbolem, jeżeli nie luksusu, to na pewno elegancji i wysokiej jakości. Przekłada się to bezpośrednio na ceny – okna drewniane są droższe niż ich odpowiedniki z tworzyw sztucznych, a niekiedy różnica w cenie jest znaczna. Nasuwa się więc pytanie, za co właściwie płacimy?

 

Elegancja to nie jedyna zaleta drewnianej stolarki otworowej. Okna z drewna:

  • są podobnie wysoko szczelne jak okna z PCV, a przy tym bardzo dobrze trzymają ciepło;

  • stanowią mocą barierę przed hałasem – są ciche;

  • mogą być dowolnie malowane i lakierowane;

  • w razie uszkodzenia stosunkowo łatwo jest je naprawić (łatwiej niż PCV) ;

  • znakomicie sprawdzają się jako okna dachowe;

  • doskonale nadają się do obiektów zabytkowych lub stylizowanych na zabytkowe;

  • mogą występować w wersjach antywłamaniowych.

Wyższa cena nie wynika wyłącznie z użycia drogiego materiału. Również proces produkcji jest drogi. Współczesne okna drewniane to konstrukcje klejone, wymagające długotrwałego i złożonego procesu produkcyjnego. Pozwala on zniwelować wady anatomiczne drewna. Uzyskiwany jest produktu wyróżniający się solidnością, który nie powinien się wypaczać. W przypadku dobrej jakości okien drewnianych możemy śmiało zapomnieć o niedomykających się i krzywych oknach, znanych niektórym z nas jeszcze sprzed kilkunastu lat. Szczególnie więc w przypadku okien drewnianych stawiajmy na solidnych i sprawdzonych producentów.

Pamiętajmy, że drewno wymaga odpowiedniej konserwacji, szczególnie jeżeli jest narażone na działanie wilgoci. Jednakże jeśli włożymy w to odrobinę pracy, okna dobrej jakości powinny nam dobrze służyć przez wiele lat. 

Okna aluminiowe

W przypadku budownictwa jednorodzinnego najsłabiej rozpowszechnione są okna aluminiowe. Aluminium jako materiał wykorzystywany do produkcji okien jest wykorzystywany na kilka różnych sposobów. Obok okien, których profile wykonuje się w całości z tego materiału, stosuje się także różne systemy drewniano-aluminiowe – metal pełni w nich funkcję zewnętrznej nakładki chroniącej zasadniczą część okna wykonaną z drewna lub funkcję profilu konstrukcyjnego, do którego mocowane są zewnętrzne elementy drewniane (listwy).

Profile całkowicie aluminiowe stosuje się w budownictwie jednorodzinnym bardzo rzadko. Częstszym rodzajem są okna z kształtowników aluminiowych z dodaną warstwą izolacyjnego tworzywa sztucznego. Coraz większą rzeszę zwolenników zyskują jednak konstrukcje aluminiowo-drewniane. Połączenie drewna i metalu pozwala uzyskać produkt o bardzo wysokich parametrach technicznych i efektownym wyglądzie.

O okna aluminiowe również należy dbać. Zagrożeniem dla nich jest przede wszystkim korozja związana z zanieczyszczeniem powietrza, a także działanie różnego rodzaju substancji chemicznych. Czyścić należy je regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta, co najczęściej sprowadza się do użycia wody i łagodnych środków czyszczących.

 

Bartłomiej Burejza

www.kreodom.pl