projekty@kreodom.pl
#Budowa 22 maja 2023

Czym jest ergonomia w mieszkaniu?

Ergonomia to, najprościej ujmując, szereg zasad prowadzących do tego, by mieszkanie było jak najbardziej funkcjonalne. Prywatne wnętrza powinny w pełni zaspokajać potrzeby mieszkańców, ułatwiając ich codzienność. Użytkowanie pomieszczeń z założenia ma generować jak najmniej niepotrzebnego wysiłku. Jak osiągnąć taki efekt? Najlepiej zacząć od kontaktu z ekspertem, który zna się na rzeczy. Duży nacisk na ergonomię wnętrz kładzie Deer Design Kraków.

By mieszkanie było ergonomiczne, prace wykończeniowe powinno poprzedzać stworzenie skrupulatnego projektu, który weźmie pod uwagę nie tylko styl życia przyszłych lokatorów, lecz także ich anatomię, w tym przede wszystkim wzrost. Na tej podstawie możliwe będzie dopracowanie projektu z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów, które w praktyce mają ogromne znaczenie.

Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie to jedna z tych części projektu, których absolutnie nie należy traktować po macoszemu. Kwestią tą trzeba zająć się jak najwcześniej. W pierwszej kolejności należy zorientować się, które miejsca mieszkania są najlepiej oświetlone światłem naturalnym. To w jednym z takich zakątków warto urządzić na przykład domowe biuro. Pamiętaj również o tym, że rezygnacja z wybranych ścian działowych może sprawić, że do wnętrz dotrze jeszcze więcej promieni słonecznych.

Równie ważne jest oświetlenie sztuczne. Warto dobierać je zgodnie z funkcjami danego pomieszczenia. W kuchni dodatkowe światło ma przede wszystkim umożliwiać wygodne i bezpieczne przygotowywanie posiłków o każdej porze, a w salonie czy sypialni – budować przytulną atmosferę.

Układ mieszkania

Zanim rozpoczną się prace wykończeniowe, na mieszkanie trzeba spojrzeć całościowo i zadbać o jego funkcjonalny układ. Chodzi tu przede wszystkim o to, by lokatorzy mogli swobodnie się po nim poruszać i nie napotykać na przeszkody na swojej drodze. W niektórych przypadkach pomocna może okazać się modyfikacja układu ścian działowych w ramach zmian lokatorskich.

Lokalizację poszczególnych mebli również warto zaplanować z dużym wyprzedzeniem – dzięki temu możliwe stanie się uwzględnienie w projekcie łatwego dostępu do gniazdek elektrycznych. Jeżeli wybrane meble planujesz ustawić w taki sposób, że blokowałyby możliwość pełnego otwarcia drzwi do pomieszczenia – postaw na drzwi przesuwne zamiast tych tradycyjnych.

Kuchnia, która spełnia potrzeby mieszkańców

Kluczowym z punktu widzenia ergonomii wnętrzem jest kuchnia. Jeżeli decydujesz się na zabudowę na wymiar, skorzystaj z możliwości dopasowania wysokości szafek do wzrostu lokatorów – znacznie ułatwi to gotowanie czy sprzątanie. Optymalna głębokość szafek to kolejna ważna kwestia – upewnij się, że bez trudu dotrzesz do ich najgłębszych zakamarków. Zadbaj również o odpowiednie wymiary tzw. trójkąta roboczego, którego wierzchołki stanowią kuchenka, zlew oraz lodówka.