projekty@kreodom.pl
#Budowa 19 lipca 2021

Jeżeli jesteś na etapie budowy domu warto uwzględnić inwestycję w fotowoltaikę. Systemy słoneczne (kolektory lub panele fotowoltaiczne) będą niebawem wymogiem w budownictwie. Odpowiednie zaprojektowanie domu pozwoli na tańszą inwestycję fotowoltaikę oraz efektywne działanie systemu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w rozmowie z projektantem domu.

 

Konstrukcja dachu – podstawa efektywnego systemu PV

Obecnie fotowoltaika jest na tyle rozwinięta, że systemy można zainstalować na praktycznie każdej powierzchni dachowej. Oczywiście, dach musi być w dobrym stanie technicznym. Z pewnością instalatorzy nie podejmą się instalacji systemu fotowoltaicznego na dachu pokrytym azbestem, poliwęglanem, onduliną lub pleksą, dlatego warto na etapie projektu pomyśleć o rodzaju dachu oraz jego położeniu względem Słońca. Najbardziej optymalne są dachy pokryte blachodachówką oraz gontem bitumicznym. Panele fotowoltaiczne są montowane nawet na dachach płaskich a dotarcie do odpowiedniego konta zapewniają dobrze sprofilowane konstrukcje wsporcze, jednak to może przełożyć się na koszty inwestycji w fotowoltaikę. Instalatorzy wskazują, że spadek dachowy powinien wynieść 30-45 stopni. Warto uczulić projektanta na uwzględnienie przynajmniej z jednej strony domu dużej powierzchni dachowej położonej pod tym kątem od strony słonecznej. Nie trzeba tutaj wskazywać, że odpowiednie ustawienie domu względem stron świata wpłynie nie tylko na efektywność fotowoltaiki, ale stopień nagrzania odpowiednich części domu w ciągu dnia, w szczególności latem.

Co więcej, warto zaprojektować tak dach, aby od strony słonecznej nie wymagał tworzenia skomplikowanych form geometrycznych np. w wyniku dodania okien otworów wentylacyjnych, świetlików czy kominów.

Miejsce na osprzęt instalacji fotowoltaicznej lub innych urządzeń

Każda instalacja PV wymaga także kablowania oraz coraz częściej urządzeń, które w połączeniu z fotowoltaiką dają jeszcze większe wymierne korzyści płynące z darmowej energii ze słońca. Na etapie wykańczania domu warto postawić na estetyczność urządzeń - panele fotowoltaiczne można dobrać w odpowiednim kolorze dopasowanym do dachu, natomiast okablowanie można ukryć w umiejętny i bezpieczny sposób. W przypadku falownika centralnego trzeba zarezerwować dla niego miejsce. Zalecamy jednak planowanie inwestycji w fotowoltaikę opartą o mikroinwertery pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego – tutaj polecamy usługi polskiego instalatora Stilo Energy, który specjalizuje się w takich projektach.

Należy także zaplanować miejsce dla ładowarki elektrycznej, pompy ciepła czy właśnie magazynu energii w taki sposób, aby dom nie stracił walorów estetycznych a urządzenia w bezpieczny i optymalny sposób spełniały swoje zadania.

Architektura ogrodowa – uważaj, gdzie sadzić drzewa

Jeśli planujemy fotowoltaikę warto zaprojektować także ogród w taki sposób, aby wysokie drzewa (jeśli przewidujemy takie) w żadnym wypadku nie generowały cienia padającego na dach domu, gdzie będą zainstalowane panele. Warto pod tym względem mieć na uwadze całą architekturę ogrodową.

Uwzględnij fotowoltaikę już na etapie kredytu hipotecznego

Inwestycję w fotowoltaikę warto uwzględnić już na etapie kredytu hipotecznego. Nie tylko ze względu na aspekt wartości nieruchomości, która wzrasta wraz z inwestycją we własne źródło energii. Obecnie banki oferują wiele „ekokredytów” hipotecznych, które są udzielane na preferencyjnych warunkach dla domów obejmujących instalację ekologiczną, czyli jak fotowoltaika czy pompy ciepła.

Zaplanuj moc instalacji w ramach bezpłatnego audytu fotowoltaicznego

Oprócz uwzględnienia kwestii estetyki i umiejscowienia paneli fotowoltaicznych, kluczowe jest także zaprojektowanie mocy instalacji. Musi być ona dopasowana do potrzeb użytkowników w domu oraz wolumenu produkcji energii, która wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię niezbędną do zasilenia klimatyzacji, pompy ciepła czy samochodu elektrycznego. Jeśli chcesz kupić samochód elektryczny, ale dopiero za 10 lat, nie będzie problemu, jeśli postawisz na mikroinstalację opartą o mikrofalowniki umożliwiające bez większych kosztów rozbudowę systemu. Z drugiej strony, nadmiar energii możesz gromadzić w magazynach energii.


Kwestię mocy warto skonsultować z wybranym instalatorem, który doradzi nie tylko co do kwestii projektu domu. W ramach bezpłatnego audytu (takie oferuje Stilo Energy) eksperci wyliczą, jakiego rodzaju instalacja jest potrzebna, by nasza inwestycja funkcjonowała jako dom bez rachunków. Nie wszyscy projektanci domów znają się na fotowoltaice, dlatego warto już na etapie projektowania zgłosić się do Stilo Energy, który wskaże wymagania co do systemu fotowoltaicznego, a na koniec budowy – zainstaluje fotowoltaikę.