projekty@kreodom.pl
#Budowa 30 sierpnia 2023

MD: Zakupy budowlane w sieci są na pewno wygodniejsze niż tradycyjne, ale warto pamiętać przy nich o kilku kwestiach, by zminimalizować ryzyko utopienia pieniędzy.

Dziś w internecie da się kupić praktycznie wszystko. Materiały budowlane są szczególnie chętnie wybierane podczas zakupów online ze względu choćby na swoją masę i to, że zdecydowanie wygodniej jest je zamówić i poczekać na dostawę, niż samodzielnie przytaszczyć ze sklepu. Jest jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed złożeniem zamówienia.

Zanim wpadniesz w wir zamawiania materiałów do remontu lub budowy domu online, poznaj kilka użytecznych wskazówek dotyczących rozsądnego kupowania w sieci. Być może dzięki temu zaoszczędzisz nieco pieniędzy i nerwów.

Przede wszystkim zwróć uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz swoich środków. Nie dokonuj zakupów byle gdzie i nie przekazuj swoich danych płatniczych na podejrzanych stronach. Rozważ też takie rozwiązanie, jak blokada reklam, które sprawi, że reklamy wyszukiwanych produktów nie będą prześladowały Cię w całym internecie przez następne tygodnie.

Jak kupować materiały budowlane online? Wskazówki

Nie zatrzymuj się w pierwszym sklepie

Jedną z zalet kupowania przedmiotów online jest to, że by porównać oferty sklepów, nie musisz do nich jeździć. Wystarczy, że w domowym zaciszu otworzysz ich witryny internetowe. Skorzystaj więc z tej możliwości i porównaj przynajmniej kilka ofert, zanim podejmiesz decyzję. Możesz sporo oszczędzić – w końcu różne sklepy mają różne ceny. Sprawdź też oferty mniejszych sprzedawców – nie skupiaj się tylko na wielkich, najbardziej popularnych marketach budowlanych.

Nie bój się negocjować

Skoro już mowa o mniejszych sklepach – w wielu z nich możesz próbować negocjować korzystniejsze ceny, kontaktując się z nimi mailowo. Markety budowlane o ugruntowanej pozycji na rynku nie zapewniają takiej możliwości, ale lokalne, rodzinne firmy to co innego. Jeśli planujesz remont albo budowę i zamierzasz kupić dużą ilość materiałów na raz, być może sprzedawca zgodzi się na zniżkę przy hurtowym zakupie.

Nie wybieraj najtańszej możliwej opcji

Cena jest niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy chcemy coś kupić, czy też nie. Jednak w przypadku materiałów budowlanych nie warto iść na kompromis. Budując dom czy robiąc remont, raczej zależy Ci na tym, by efekt Twojej pracy wytrzymał wiele lat. Nie chcesz chyba remontować ledwo co postawionego budynku, prawda? Możesz być jednak do tego zmuszony, jeśli oprzesz swoje decyzje zakupowe jedynie na cenie materiałów. W budownictwie za jakość trzeba czasem dopłacić, ale jest to inwestycja.

Czytaj opinie o sklepach i produktach

Niestety, kupując online, nie możesz dotknąć i dokładnie obejrzeć produktu, by lepiej go poznać. To jedna z największych wad robienia zakupów przez internet. Składając zamówienie, masz do dyspozycji jedynie zdjęcia produktu oraz opinie innych kupujących. Te drugie są szczególnie ważne – inne osoby mogą przestrzec Cię przed dokonaniem niewłaściwego wyboru i wydaniem pieniędzy na coś, co pozostawia wiele do życzenia pod względem jakości.

Sprawdź ceny dostaw

Zanim złożysz zamówienie i zatwierdzisz warunki kupna wybranych produktów, sprawdź, jak prezentuje się dostawa w wybranym sklepie. Sporo sprzedawców oferuje tańszą lub darmową dostawę od pewnej kwoty zamówienia, ale może się okazać, że na jednej witrynie kwota ta będzie zbyt wysoka, natomiast na innej załapiesz się już na darmowy transport zakupionych materiałów.

Poczytaj opinie o sklepie

Duże, popularne markety mają ugruntowaną pozycję na rynku i są godne zaufania, ale jeśli planujesz zakupy na mało znanej witrynie należącej do lokalnego biznesu, sprawdź, czy taka firma na pewno istnieje. Oszuści internetowi bywają kreatywni i mogą nawet tworzyć fałszywe witryny, by nakłonić ofiary do przekazania swoich pieniędzy. Sprawdź, czy sklep ma opinie (np. w Google) oraz czy witryna wygląda na bezpieczną. Zwróć uwagę, czy ma certyfikat HTTPS (poinformuje Cię o tym ikona zamkniętej kłódki obok adresu URL strony).

Rozważ fizyczne odwiedzenie sklepu

Mimo najszczerszych chęci czasami po prostu nie da się podjąć dobrze przemyślanej decyzji zakupowej, mając do dyspozycji jedynie zdjęcia produktowe i oceny kupujących. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na jakości materiałów, być może zainwestowanie swojego czasu w odwiedziny sklepu i obejrzenie produktów Ci się opłaci. Nadal możesz dokonać zakupu przez internet, by ułatwić sobie transport materiałów.