projekty@kreodom.pl
#Budowa 5 października 2023

Pianki ochronne stosowane są w różnych sytuacjach w celu ochrony przedmiotów, powierzchni lub osób. Zobacz, jakie zastosowanie mają tego typu pianki!

Czym są pianki zabezpieczające?

Termin taki jak pianki zabezpieczające albo pianki ochronne odnosi się do różnego rodzaju materiałów piankowych, które produkowane są z tworzyw sztucznych.

Takie pianki zabezpieczające mogą mieć rozmaite kształty i kolory, a także mogą być powlekane. W sprzedaży można znaleźć między innymi piankowe arkusze, pianki w rolkach, profile krawędziowe z pianki. Także pianki tego typu można zamawiać na wymiar.

Kiedy najczęściej stosuje się pianki ochronne?

Obecnie pianki zabezpieczające wykorzystuje się w wielu celach ze względu na ich właściwości. Kiedy stosowane są one najczęściej?

Wysyłka i transport

Kiedy należy wysłać delikatne lub cenne przedmioty, pianki zabezpieczające mogą zapewnić wówczas odpowiednią ochronę i amortyzację, aby zapobiec ich uszkodzeniom podczas transportu. Wkładki piankowe, wyściółka czy pianki krawędziowe mogą służyć między innymi do ochrony przedmiotów takich jak elektronika, wyroby szklane lub dzieła sztuki.

Bezpieczeństwo dzieci

Piankowe ochraniacze przeznaczone do umieszczania na krawędziach można nakładać na ostre narożniki mebli lub blatów, aby chronić małe dzieci przed obrażeniami w wyniku przypadkowych uderzeń.

Zabezpieczanie krawędzi

Również warto wskazać, że pianki zabezpieczające mogą być używane w zabezpieczaniu krawędzi różnych konstrukcji, maszyn i mebli, na przykład w magazynach i centrach logistycznych. W sprzedaży dostępne są też pianki z ostrzegawczymi foliami o dużej widoczności.

Sport i rekreacja

W branży sportowej i rekreacyjnej stosuje się pianki ochronne dla uzyskania jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa. Przykładami mogą być wyściółki kasków, wyściółki piankowe słupków bramkowych lub maty piankowe do gimnastyki i sztuk walki.

Ochrona podłóg

Aby zapobiec zadrapaniom, wgnieceniom i uszkodzeniom podłóg podczas remontów czy też w trakcie przenoszenia ciężkich przedmiotów, pomocne może być użycie pianek.

Izolacja akustyczna

Panele piankowe mogą być stosowane do wygłuszania i izolacji w domach, studiach lub przestrzeniach komercyjnych w celu zmniejszenia hałasu.

Kiedy konieczne jest zastosowanie pianki ochronnej?

O zastosowaniu pianek ochronnych często decyduje w szczególności potrzeba amortyzacji, izolacji oraz uzyskania większego poziomu bezpieczeństwa różnych przedmiotów.

Należy wtedy wybrać odpowiedni rodzaj materiału, na przykład może być to pianka o zamkniętych komórkach, pianka o otwartych komórkach, pianka z pamięcią kształtu, w oparciu o konkretne zastosowanie i wymagania.

Dodatkowo warto sprawdzić, czy wybrany materiał piankowy spełnia standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska, szczególnie jeśli będzie używany do zabezpieczania wrażliwego sprzętu lub też firma chce podkreślić swój nacisk na ochronę środowiska naturalnego.