projekty@kreodom.pl
#Budowa 26 września 2023

Zadaszenie na tarasie zapewnia większy komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. Daszek chroni przed silnym słońcem, przelotnym deszczem i podmuchami wiatru. Dodatkowo sprawia, że taras wygląda elegancko i wpisuje się w bryłę budynku. Bez zadaszenia przestrzeń wypoczynkowa przed domem jest mniej funkcjonalna i stylowa, dlatego nie powinno się z niego rezygnować. Z czego wykonać daszek na taras? Sprawdź, z jakich materiałów warto skorzystać.

Daszek z materiału - czy warto się na niego zdecydować?

Skutecznym sposobem na ochronę przed słońcem jest wykonanie daszku z materiału. Jasny materiał odbijający światło sprawia, że na tarasie jest chłodniej, a jego użytkownicy zyskują odpowiednie zabezpieczenie przed poparzeniem skóry i szkodliwym promieniowaniem UV. Daszek materiałowy można w każdej chwili zwinąć i rozłożyć, by dopasować stopień zacienienia tarasu do aktualnej pogody.

Minusem zadaszenia z tkaniny jest brak skutecznej ochrony przed deszczem. Daszek nasiąka i przecieka. Po zakończeniu opadów może z niego kapać jeszcze przez dłuższy czas, co utrudnia wypoczywanie na tarasie i zwijanie tkaniny. Przed złożeniem daszku z materiału trzeba odczekać, aż wyschnie, gdyż w przeciwnym razie pojawi się na nim pleśń.

 

Zielony dach, czyli zadaszenie z pnączy

Na tarasie można stworzyć efektowne zadaszenie z zielonych pnączy: bluszczów, powojników, wiciokrzewów lub milinów amerykańskich. Dzięki niemu na tarasie panuje przyjemny chłód w upalne dni. Rośliny dają otuchę od wysokich temperatur, gdyż skutecznie odcinają dopływ silnych promieni słońca. Dodatkowo pnącza pomagają zatrzymać wodę w ziemi i sprawiają, że przestrzeń wypoczynkowa jest przytulniejsza.

 

Niestety, zielony dach podobnie jak daszek z materiału nie chroni przed deszczem. Może jedynie nieco ograniczyć podmuchy wiatru, zwłaszcza gdy bluszcz porasta ścianki tarasu. Warto również uważać na dobór pnączy, zwłaszcza gdy pojawiają się na nich kwiaty. Kwiaty przyciągają owady zapylające, takie jak pszczoły, które są niebezpieczne dla osób uczulonych na jad błonkoskrzydłych.

Daszek z płyt plastikowych

Daszki z płyt plastikowych są trwałe i proste do wykonania. Mają lekką konstrukcję, dlatego można założyć je nawet na istniejącym, dość starym tarasie. Daszek z tworzywa sztucznego skutecznie chroni przed deszczem, dlatego przelotne opady lub letnia, krótka burza nie stanowią przeszkody w dalszym wypoczywaniu na świeżym powietrzu. W przypadku upałów cień i upragniony chłód zapewniają daszki plastikowe wykonane z tworzywa przyciemnianego. Jeżeli wybierze się tworzywo przezroczyste, zatrzyma promieniowanie słoneczne jedynie częściowo.

Na plytyplastikowe.pl znajdziesz odpowiednie tworzywo do wykonania zadaszenia na tarasie.

 

Drewniane zadaszenie pokryte gontem

Drewniane zadaszenie tarasu można wykonać wraz ze ściankami i pozostałymi elementami konstrukcji. Drewniany daszek pokryty gontem to solidna konstrukcja na lata, dzięki której chroni się taras zarówno przed deszczem i wiatrem, jak i przed silnym słońcem. Podpory z drewna usztywniają całą zabudowę i zwiększają jej trwałość. Z kolei gont zapobiega przeciekaniu wody i blokuje promienie słońca. Dodatkowo gont nie wymaga skomplikowanej i kosztownej pielęgnacji, by zachować swoje właściwości. Drewno wystarczy raz na kilka lat pomalować impregnatem, by zabezpieczyć je przed wilgocią i rozwojem grzybów. Z kolei w przypadku gontu wystarczające są prace polegające na sprawdzeniu solidności jego mocowania do drewnianej konstrukcji i ewentualnych poprawek w miejscach, w których gont przestał się trzymać.