projekty@kreodom.pl
#Instalacje 16 sierpnia 2021

Panele fotowoltaiczne na polskich dachach to już nie zaskoczenie i nowinka techniczna, a standardowy element krajobrazu. Budowa i projekt nowego domu jednorodzinnego w 2021 roku praktycznie nie może obyć się bez instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego? Skąd wziął się ten boom na fotowoltaikę, w który włączyło się już ponad 500 000 polskich rodzin? Oto 6 powodów, które sprawią, że na poważnie pomyślisz o montażu fotowoltaiki.

1.    Fotowoltaika a ekologia

Po pierwsze: troska o środowisko. Coraz chętniej sięgamy w Polsce po “zielone” rozwiązania i technologie, które są eco-friendly. Nie bez powodu już 2 na 3 właścicieli domów planuje montaż instalacji fotowoltaicznej w ciągu 3 lat.

2.    Fotowoltaika a bezpieczeństwo

Rozwój technologii OZE sprawia, że obecnie montowane i uruchamiane instalacje fotowoltaiczne są o wiele bezpieczniejsze i efektywniejsze niż te sprzed dekady. Milowym krokiem w poprawie bezpieczeństwa były mikroinwertery - niewielkie urządzenia, które są sercem każdej instalacji. To właśnie one przetwarzają energię ze Słońca w prąd, który finalnie trafia do gniazdek elektrycznych. Upewnij się, czy wybrany przez Ciebie dostawca fotowoltaiki wykorzystuje mikrofalowniki w swoich projektach.

 

Dlaczego to takie ważne? Dawniej używane falowniki stringowe osiągały niebotyczne napięcie - nawet 1000 woltów. Dzisiaj stosowane mikroinwertery to napięcie ok. 60 woltów. 16 razy niższe. A niższe napięcie to większe bezpieczeństwo.

3.    Inwestycja w fotowoltaikę a rosnące ceny prądu

Finanse też mają kluczowe znaczenie w decyzji o montażu fotowoltaiki. Inflacja rośnie, podobnie jak ceny kilowatogodzin. Oprocentowanie lokat spada. Coraz mniej jest bezpiecznych i pewnych form lokowania oszczędności. Fotowoltaika to dobra alternatywa dla osób, które nie chcą ryzyka i liczą na pewne zyski. W skali roku instalacja fotowoltaiczna generuje nawet 16% stopy zwrotu.

4.    Smart home z OZE

Ceny prądu w skali kolejnych dekad naprawdę będą stawać się znaczącym, kilkucyfrowym kosztem w domowym budżecie. Coraz więcej urządzeń w domach i automatyzacji potrzebuje energii elektrycznej. Pompa ciepła, ogrzewanie, klimatyzacja, ładowarka do samochodu elektrycznego, alarmy, czujniki, urządzenia RTV i AGD. To wszystko może zasilać prąd z Twojej domowej instalacji fotowoltaicznej. Prąd o 90% tańszy niż ten od dystrybutora.

5.    Dotacje na fotowoltaikę

Kiedy do tych analiz dołoży się kilka lub kilkanaście tysięcy złotych dotacji na fotowoltaikę (np. w ramach programu Mój Prąd 3.0) oraz ulg podatkowych, taka inwestycja w system PV naprawdę ma sens.

6.    Zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

Uwaga! Prawdopodobnie z końcem 2021 roku wprowadzone będą nowe zasady rozliczania prosumentów. Zaznaczmy: niezbyt korzystne zasady.

 

Teraz nadwyżki prądu z lata zostają w “wirtualnym magazynie” na kilka miesięcy i można je wykorzystywać zimą. Zgodnie z proponowanymi zmianami w prawie każdy, kto uruchomi instalację po 1. stycznia 2022 roku będzie odsprzedawać latem nadwyżki dystrybutorowi po cenach hurtowych, a następnie kupować je zimą w cenie detalicznej.

 

Jak nie stracić dodatkowo nawet 1000 złotych rocznie? Wystarczy zamówić projekt, montaż i start fotowoltaiki przed 31.12.2021 r. Dzięki temu przez najbliższe 15 lat będziesz rozliczać się “po staremu”.

Budujesz dom? Nie zapomnij o fotowoltaice!

Właśnie te 6 powodów sprawia, że fotowoltaika w Polsce rośnie w niespotykanym dotąd tempie. Tylko w maju 2021 roku przybyło blisko 30 000 nowych mikroinstalacji na dachach i działkach w Polsce. Chcesz mieć jedną z nich?

 

Umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem Stilo Energy i za darmo sprawdź, czy w Twoim przypadku fotowoltaika się opłaca. Bez żadnych zobowiązań otrzymasz bezpłatny audyt energetyczny, projekt i wycenę instalacji, wsparcie w pozyskaniu dotacji, a także dokładne wyliczenia co do złotówki, po jakim czasie inwestycja w fotowoltaikę zwróci się w 100%. Brzmi jak plan świadomego właściciela domu jednorodzinnego? To do dzieła!