projekty@kreodom.pl
#Instalacje 3 kwietnia 2024

Klimatory to urządzenia, które wykorzystują zimną wodę jako środek chłodniczy. Takie rozwiązanie sprawia, że powietrze jest nie tylko przyjemnie schłodzone, ale również odpowiednio nawilżone. Jak jednak działają te urządzenia i kiedy warto zdecydować się na ich zakup? Podpowiadamy.

Zasada działania klimatora

Klimator to urządzenie elektryczne, które wykorzystuje wodę do ochładzania powietrza. Zasada działania jest bardzo prosta. Gorące powietrze jest wprowadzane do środka klimatora przez pracujący tam wentylator. Następnie przeprowadzane jest ono przez specjalne filtry nasączone zimną wodą. Ochłodzone powietrze jest na końcu wypychane na zewnątrz przez otwór znajdujący się na przeciwległej ściance urządzenia.

Jak zbudowany jest klimator?

Klimator to nieskomplikowane w budowie urządzenie, które składa się z zaledwie kilku komponentów. W środku znajduje się wydzielona przestrzeń, w którym przechowywana jest woda lub lód. Najczęściej jest to wyjmowany pojemnik, który można łatwo uzupełniać. Klimator w takim przypadku informuje użytkownika o konieczności uzupełnienia wody. Niekiedy zamiast zwykłego pojemnika, wykorzystuje się dedykowane wkładki chłodzące. Urządzenie wyposażone jest także w specjalny filtr, przez który przenika gorące powietrze. Jest on najczęściej zbudowany w formie plastrów miodu dla efektywniejszego schładzania.

W droższych i bardziej skomplikowanych klimatorach znajdują się dodatkowe filtry, które służą do usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Większość takich urządzeń wyposażona jest także w regulowane stopnie prędkości wbudowanego wentylatora. Dzięki czemu można szybko i łatwo dostosować wydajność klimatora do bieżących potrzeb. Takie modele mogą być także wyposażone w zdalne sterowanie za pomocą niewielkiego pilota.

Gdzie sprawdzi się klimator?

Klimator sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Urządzenie będzie działać najbardziej efektywnie zwłaszcza w pomieszczeniach o małej powierzchni. Niektóre modele mogą działać także efektywnie w większych wnętrzach. Klimator jest cichym urządzeniem, więc świetnie nadaje się do miejsc, gdzie należy zachować ciszę, a jednocześnie zależy nam na obniżeniu odczuwalnej temperatury. Mogą to być więc różnego rodzaju biura, biblioteki lub po prostu wnętrza w domu, w mieszkaniu.

Klimator dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, w których występuje naturalny obieg powietrza. Aby zwiększyć efektywność jego działania, zaleca się zostawić uchylone okno lub drzwi. Świetnie więc sprawdzi się w miejscach, w których nie można uzyskać szczelnie zamkniętego obiegu potrzebnego do montażu klimatyzatora naściennego.