Aranżując przestrzeń życiową, staramy się znaleźć coraz nowocześniejsze sposoby na podniesienie komfortu.
Systemy alarmowe stają się coraz popularniejszym wyposażeniem nowo budowanych domów. Dobrze zabezpieczony budynek daje jego mieszkańcom poczucie spokoju ducha. Posiadacz alarmu nie będzie zastanawiał się, czy na pewno zakręcił gaz lub wyłączył żelazko. W razie problemów system w porę ostrzeże o wszelkich niepożądanych zdarzeniach.– Polacy coraz częściej sięgają po systemy alarmowe, aby zabezpieczyć swoje domostwa. Coraz bardziej cenimy sobie komfort, jaki daje poczucie bezpieczeństwa. Również nowoczesna technologia staje się coraz bardziej przyjazna i dostępna – mówi Agnieszka Nocuń, red. Portalu Mieszkajbezpiecznie.pl. – Dzisiaj system alarmowy to żadna nowość czy luksus, gdyż mamy swobodny dostęp do informacji i produktów – dodaje Nocuń. O instalacji systemu alarmowego najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania lub budowy domu. Pozwoli to na położenie okablowania jeszcze zanim na ścianach znajdą się gładzie, farba czy tapety. W wykończonym domu kucie ścian pod instalację może okazać się dosyć uciążliwe. W takim wypadku rozwiązaniem może być bezprzewodowy system alarmowy. Na przykład, system ABAX firmy Satel dzięki dwukierunkowej bezprzewodowej komunikacji pozwala na zamontowanie w pełni funkcjonalnego systemu bez użycia okablowania. Co więcej, może on także służyć do rozbudowy już istniejącego systemu alarmowego. Systemy bezprzewodowe wymagają nieco większych nakładów finansowych. Jednak to rozwiązanie pozwala na uniknięcie kosztów kładzenia okablowania, kucia ścian i związanego z tym wszędobylskiego pyłu.
Dodatkowe umiejętności
Oprócz pełnienia swojej podstawowej funkcji, jaką jest ochrona życia i mienia, systemy alarmowe mogą okazać się nieocenioną pomocą w wypełnianiu codziennych obowiązków. Wykorzystując ich potencjał, można w znaczący sposób zautomatyzować i usprawnić niektóre czynności. – Dzisiejsze systemy alarmowe to nie tylko czujka ruchu i sygnalizator. Współczesna technologia daje wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania instalacji tak, by ta wykonywała za nas pewne czynności – przekonuje Michał Konarski, kierownik laboratorium firmy Satel. Zaawansowane centrale alarmowe pozwalają na zbudowanie systemu inteligentnego domu. Dzięki możliwości rozbudowy instalacji alarmowej o automatykę, może ona współpracować z innymi urządzeniami, np. roletami lub klimatyzacją. Posiadacz inteligentnego systemu alarmowego może zaprogramować go tak, aby po wyjściu z domu system automatycznie odcinał źródło zasilania w wybranych miejscach (np. światło w piwnicy czy listwę, do której podpięte są komputer i telewizor). Przy okazji poinformuje go o tym, które okna zostały niedomknięte. Ta prosta funkcja pozwala na oszczędzanie energii, a także odciąża domowników. Nie muszą oni za każdym razem przed wyjściem sprawdzać czy np. zamknęli okna. Wykorzystując centrale zaawansowanych systemów alarmowych klasy Integra, można również zaprogramować system w taki sposób, aby reagował na zmieniające się warunki atmosferyczne. Jeden z najczęściej spotykanych przykładów to automatycznie opuszczane rolety lub domykanie okien w czasie burzy. Posiadacze takiego rozwiązania mogą w swoim domu bez obaw zostawić otwarte okna, wychodząc do pracy w duszny, letni dzień, bez ryzyka zalania podłogi. System może także obniżać temperaturę domu na czas snu domowników. Na przykład może to czynić od poniedziałku do piątku w godzinach między 24.00 a 6.00 rano oraz między 24.00 a 8.00 w weekendy. Takie rozwiązanie sprawi, że zaoszczędzimy energię potrzebną do ogrzewania domu, a w efekcie lepiej się nam będzie spało, a rano obudzimy się w przyjemnie ciepłym domu. Krótko mówiąc, podnosimy komfort życia, przy okazji oszczędzając pieniądze.
Dobra komunikacja to podstawa
Szerokie spectrum możliwości otwiera przed użytkownikami zastosowanie tzw. Modułów komunikacyjnych. Dzięki nim możemy komunikować się z systemem za pośrednictwem telefonu komórkowego czy też Internetu. Pozwala to nie tylko na zarządzanie systemem z każdego miejsca na świecie, ale także na dostęp do informacji o tym, co aktualnie dzieje się w domu. Nawet jeśli znajdujemy się na drugim końcu świata, system może wysłać do nas komunikat o tym, że sąsiad, któremu zostawiliśmy klucze, właśnie przyszedł podlać kwiaty. Informację otrzymamy np. za pomocą wiadomości SMS. W tym przypadku możliwe jest także sprawdzenie, w jaki sposób nasz sąsiad poruszał się po domu. Wystarczy tylko uruchomić odpowiednią aplikację na naszym komputerze podłączonym do Internetu. Jeśli planujemy jednodniowy wypad do znajomych, a niestety nie możemy zabrać ze sobą czworonożnego pupila, nie musimy prosić sąsiada o nakarmienie zwierzaka. Odpowiednio zaprogramowany system może automatycznie wydać pokarm naszemu psu czy kotu. System może poinformować użytkownika o różnych, wybranych przez niego wcześniej, zdarzeniach. Także o tym, że ktoś porusza się po ogrodzie lub o tym, że została wybita szyba. Informacja taka może trafić również do agencji ochrony, która w wypadku naszej nieobecności będzie mogła szybko zareagować. – Moduły komunikacyjne to duży krok naprzód w rozwoju branży zabezpieczeń. Dzięki ich zastosowaniu możemy na bieżąco śledzić sytuację w naszym domu i to bez względu na to, gdzie się znajdujemy – mówi Michał Konarski z firmy Satel. – Co bardzo ważne: zastosowanie nowoczesnych urządzeń sprawia, że dostęp do domu jest aktywny. Oznacza to, że za pomocą telefonu lub Internetu możemy nim sterować z każdego miejsca na świecie – dodaje.
Dobry instalator pomoże
Decydując się na system alarmowy, musimy wybrać ten, który spełnia nasze potrzeby. Ważne jest to, by sprzęt pochodził od sprawdzonego i zaufanego producenta. W kwestii bezpieczeństwa nie ma miejsca na kompromisy. W doborze odpowiedniego systemu najlepiej pomoże nam fachowy instalator. Wybór odpowiedniego fachowca jest kluczowy dla realizacji całej inwestycji. Instalator powinien przede wszystkim przeanalizować zagrożenia i doradzić nam rozwiązania najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Również sam proces instalacji ma decydujące znaczenie. Nawet najlepszy system alarmowy nie będzie dobrze działał, jeśli instalator zamontuje lub skonfiguruje go w nieodpowiedni sposób. Nieprawidłowo wykonana instalacja sprowadza na użytkowników jeszcze większe niebezpieczeństwo, gdyż daje pozorne poczucie pewności. Ważne jest też, aby system był odpowiednio często serwisowany. Regularna konserwacja pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek. Dynamicznie rozwijająca się technologia pozwala w coraz lepszy sposób chronić nasze zdrowie i życie. Inteligentne systemy alarmowe są tego najlepszym potwierdzeniem. Dodatkowe funkcjonalności systemów są natomiast dużym ułatwieniem i pozwalają w znacznym stopniu podnieść komfort życia. Pamiętajmy jednak, że zawsze będą one dodatkiem, gdyż podstawą naszego komfortu musi być poczucie bezpieczeństwa
Marcin Jelniak
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 3/2009