projekty@kreodom.pl
#Instalacje 24 stycznia 2024

Czym różnią się od siebie instalacje off-grid i on-grid? Sprawdź!

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Nie jest to jednak kategoria jednolita - wśród dostępnych na rynku rozwiązań znajduje się kilka, które można dopasować do swojego budżetu, potrzeb i możliwości. Wiele zależy tutaj m.in. od tego, czy zamierzamy magazynować energię, czy też odsprzedawać jej nadmiar. Jaki wariant instalacji fotowoltaicznej warto wybrać? Sprawdzamy!

Instalacja off-grid i on-grid – czym się różnią?

Instalacje fotowoltaiczne można podzielić na kilka rodzajów, a jednym z kryteriów jest dodatkowe magazynowanie wyprodukowanej energii lub brak odpowiedniego magazynu. Wyróżniamy więc instalację off-grid, w przypadku której możemy korzystać z energii elektrycznej nawet przy braku bieżącej produkcji. Wykorzystywana jest ona jako system awaryjny, pozwalając niemal całkowicie uniezależnić się od dostawcy prądu. Instalacja off-grid jest stosunkowo droga, a ponadto jest bardziej narażona na występowanie awarii.

Inaczej jest w przypadku instalacji typu on-grid. Nie mamy tutaj do czynienia z magazynowaniem energii elektrycznej, której nadwyżki są sprzedawane. Takie rozwiązanie pozwala na szybszy zwrot kosztów, a tym samym możemy generować oszczędności w krótszym czasie. Z drugiej strony, nie wykorzystamy własnej energii, jeśli wystąpią przerwy w jej produkcji. Więcej na temat instalacji off-grid i on-grid można przeczytać w artykule: https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/. Inwestorzy częściej decydują się na instalację typu on-grid, głównie ze względu na niższą cenę. Nie oznacza to jednak, że instalacje off-grid nie cieszą się popularnością, jednak wymagają one zainwestowania większej ilości środków pieniężnych.

Jaki wariant instalacji fotowoltaicznej wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju instalacji fotowoltaicznej to bardzo trudne zadanie, przy którego realizacji przyda się pomoc profesjonalisty. Inwestor musi bowiem podjąć wiele decyzji, w tym w zakresie:

  • ilości modułów fotowoltaicznych,
  • rodzaju paneli,
  • miejsca, w którym panele zostaną zamontowane,
  • wariantu systemu fotowoltaicznego.

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. W pierwszej kolejności zastanówmy się, jaki jest nasz budżet i czy ewentualnie jesteśmy w stanie pozyskać dodatkowe środki pieniężne? Następnie oceńmy, jak długo jesteśmy w stanie poczekać na zwrot zainwestowanych pieniędzy? W przypadku instalacji on-grid okres ten jest krótszy, natomiast w przypadku off-grid - dłuższy. Bardzo istotny jest również audyt energetyczny, który pozwoli określić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego albo przedsiębiorstwa na energię elektryczną. Bez niego trudno bowiem podejmować decyzje odnośnie parametrów instalacji. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jaki jej wariant będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem, warto zastosować kalkulator fotowoltaiczny. Pomoże on uzyskać wycenę, jednak warto pamiętać, że będzie to wartość przybliżona. Ostateczne kwoty znane są dopiero po dokładnym przeanalizowaniu potrzeb i możliwości gospodarstwa domowego, czy przedsiębiorstwa.

Czym się kierować, wybierając wariant instalacji fotowoltaicznej?

Zakup instalacji fotowoltaicznej to wydatek jednorazowy, dlatego warto dobrze zastanowić się nad jej rodzajem. Najważniejsze czynniki to zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa na energię, możliwość jej magazynowania czy okres zwrotu nakładów inwestycyjnych. Wybór wariantu instalacji warto przedyskutować z ekspertem, który szerzej przedstawi wszelkie wady i zalety konkretnych rozwiązań. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję, która pozwoli zoptymalizować zużycie prądu i zadbać o energooszczędność budynku. Bez względu na to, jaki wariant wybierzemy, fotowoltaika pozwoli nam wygenerować znacząco oszczędności, a jednocześnie uzyskamy dzięki niej niezależność energetyczną. Możemy też połączyć instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła, płacąc za ogrzewanie domu możliwie jak najmniejsze kwoty.

Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni wariant instalacji fotowoltaicznej!