projekty@kreodom.pl
#Instalacje 26 marca 2024

 

Termistory NTC to powszechnie stosowane podzespoły, o których z pewnością słyszało wiele osób zajmujących się serwisowaniem sprzętów lub projektowaniem własnych układów elektronicznych. Choć ich zasada działania polegająca na zmniejszaniu swojego oporu wraz ze wzrostem temperatury jest prosta i zrozumiała, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, gdzie i w jakim celu wykorzystywane są te elementy. Kwestię tę wyjaśniamy więc w poniższym artykule.

Czym jest termistor?

Termistory to grupa komponentów elektronicznych, których najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że ich rezystancja jest w bardzo dużym stopniu zależna od temperatury. Ta właściwość omawianych podzespołów sprawia, że bardzo chętnie wykorzystywane są one w różnego typu układach.

Konkretny termistor może być wykonany z różnych materiałów. Rodzaj tlenków wykorzystanych do produkcji danych elementów ma bardzo duże znaczenie dla ich użyteczności. To głównie zastosowany materiał ma bowiem wpływ na to, czy gotowe podzespoły będą cechowały się właściwościami przypisanymi do omawianych w tym artykule termistorów NTC.

Termistor NTC – zasady działania

Czym jednak są wspomniane właściwości charakterystyczne dla komponentów, jakimi są termistory NTC? Najbardziej istotną cechą jest ich współczynnik temperaturowy. Termistor NTC, w przeciwieństwie do innych rodzajów tych komponentów, zmniejsza swoją rezystancję w momencie wzrostu temperatury. To właśnie temu atrybutowi podzespoły te zawdzięczają swoją nazwę. Skrót NTC rozwija się bowiem jako negative temperature coefficient, czyli ujemny współczynnik temperaturowy.

Jakie zastosowanie mają termistory NTC?

Termistory NTC to komponenty wykorzystywane przez producentów najróżniejszych urządzeń elektronicznych. Dzięki swojej zasadzie działania podzespoły te świetnie radzą sobie bowiem z pomiarem temperatury. Obecne są więc one między innymi w termostatach. Termistory NTC są jednak także ważnymi częściami lodówek, piekarników czy też innych urządzeń znajdujących się w większości domów. Elementy te mogą więc okazać się przydatne dla osób zajmujących się serwisowaniem różnego rodzaju sprzętów, a także projektowaniem własnych układów.

Czy jednak dowolny termistor równie dobrze sprawdzi się w przypadku każdego zastosowania? Niestety nie. Tak jak w przypadku większości komponentów elektronicznych, niezbędne będzie bowiem odpowiednie dobranie parametrów danego podzespołu do potrzeb układu. Na szczęście dobre sklepy z elektroniką mają w swojej ofercie najróżniejsze termistory NTC, dzięki czemu znalezienie właściwej części nie powinno stanowić problemu.