#Instalacje 29 marzec 2021

Łatwiejsze i szybsze sprzątanie, skuteczne usuwanie szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, podniesienie standardu budynku to zalety systemów centralnego odkurzania.

W Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie systemy te są standardowym wyposażeniem mieszkań i domów. W ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze także w krajach europejskich. Praktycznie na każdym etapie procesu budowlanego można zdecydować się na wyposażenie budynku w system centralnego odkurzania. Aby działał on bez zarzutu i zapewniał domownikom maximum komfortu, warto zainteresować się tą inwestycją już w momencie projektowania domu.

Koniec ze splątanymi kablami

Dzięki systemowi centralnego odkurzania sprzątanie jest mniej uciążliwe niż w przypadku posługiwania się tradycyjnym odkurzaczem – odpada problem przenoszenia sprzętu z jednego pomieszczenia do drugiego, borykania się ze splątanymi kablami, ciągłego opróżniania worka na śmieci w obawie przed zmniejszeniem skuteczności odkurzania. Poza tym odkurzacz centralny jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ powietrze jest wyrzucane – podczas pracy urządzenia – na zewnątrz budynku, a nie jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy – z powrotem do środka.

Warto również podkreślić, że używanie centralnego odkurzacza nie zakłóca spokoju domowników, dlatego że tego typu urządzenie wytwarza hałas o bardzo niskim natężeniu. Ponieważ jednostka centralna znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, w trakcie odkurzania słychać tylko delikatny szum.

 

W systemie siła, czyli jak to działa

System centralnego odkurzania tworzą rury umieszczone w ścianach i prowadzące od gniazd do wnętrza jednostki centralnej. Poza jednostką centralną, rurami, gniazdami ssącymi, w skład tego typu instalacji wchodzą wąż i akcesoria odkurzające. Każdy z tych elementów pełni w systemie określoną rolę:

Jednostka centralna – znajduje się najczęściej w piwnicy lub garażu, czyli w miejscu oddalonym od sprzątanego pomieszczenia (dzięki takiej lokalizacji domownicy nie są narażeni na hałas); składa się ona z silnika elektrycznego oraz separatora zanieczyszczeń i zbiornika na kurz; podczas pracy jednostka centralna wytwarza podciśnienie w instalacji i zasysa znajdujący się w pomieszczeniach kurz i brud; dzięki temu oczyszczone już powietrze jest usuwane na zewnątrz domu; na wydajność odkurzacza ma wpływ wielkość zastosowanego silnika i rodzaj separatora zanieczyszczeń; jednostki centralne ze względu na budowę można podzielić na dwuczęściowe (w których silnik jest oddzielony od separatora i pojemnika na kurz) oraz kompaktowe.

Rury – są elementem łączącym jednostkę centralną z gniazdami ssącymi; przedostają się nimi wszelkie zanieczyszczenia; dzięki temu, że prędkość płynącego przez rury powietrza przekracza 100 km/h kurz nie osiada wewnątrz rur; nie bez znaczenia jest także fakt, że powierzchnia rur jest gładka; rury najłatwiej rozprowadzić pod podłogą, w kanałach wentylacyjnych, w kanałach instalacji centralnego ogrzewania, w kanałach instalacji wodno-kanalizacyjnej, pod schodami, we wnękach szaf lub schować je za panelem sufitowym albo w bruździe ściennej; instalacja rur powinna być możliwie najkrótsza i mieć jak najmniej zagięć (tzw. kolanek), gdyż każde zagięcie wprowadza dodatkowy opór przepływu powietrza; jako że rury ssące są wytrzymałe, mogą być bezpośrednio zalewane betonem.
  

Gniazda ssące – najlepiej, aby było umieszczone w centralnej części każdej kondygnacji budynku, w łatwo dostępnym miejscu; pojedyncze gniazdo powinno umożliwić sprzątnięcie 50-120 m kw. powierzchni; gniazdo składa się z obudowy, ruchomej klapki i gumowej uszczelki; gniazda mogą być wykonane z metalu bądź z tworzywa sztucznego; gniazda metalowe montuje się głównie w podłogach; do gniazd podłącza się wąż ssący z końcówką ssącą; zważywszy, że gniazda mają rozmaity styl i kolorystykę, wybór modelu najbardziej pasującego do wnętrza domu jest bardzo szeroki. 

Wąż – ten długi, elastyczny przewód wkładany do gniazd jest lekki i prosty w obsłudze: włączenie odkurzacza następuje poprzez wetknięcie węża do gniazda ssącego (a wyłączenie – przez jego wyjęcie); bardzo często na uchwycie węża znajduje się wyłącznik pozwalający na dodatkowe wyłączenie odkurzacza; wąż ssący wraz ze zróżnicowanymi końcówkami umożliwia dotarcie do nawet trudno dostępnych miejsc w domu i poza nim (np. na tarasie).

 

Akcesoria odkurzające – są niezbędne do walki z kurzem; w ich skład wchodzą różnego typu końcówki (np. do dywanów, mebli, szczelin między meblami), wieszaki, uchwyty, chromowane rury.

Dwa słowa o montażu 

Montaż odkurzacza centralnego nie powinien przysporzyć trudności, jako że nie jest on skomplikowany. Szczegółowa instrukcja projektowania i montażu systemu zazwyczaj jest dołączona do zakupionego sprzętu. Ważne jest, by instalacje centralnego odkurzania były wykonane z materiałów zapewniających małe opory przepływu i dużą szczelność.

Montaż tego typu odkurzacza można podzielić na dwa etapy. Zamontowanie przewodów ssących i elektrycznych oraz gniazd ssących to pierwszy etap. Zakup i montaż jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów do sprzątania odbywa się zaś podczas drugiego etapu.

Zaletą podzielenia prac montażowych na etapy jest możliwość rozłożenia finansów w czasie – nie trzeba finansować całego systemu od razu. Do montażu przewodów ssących najlepiej nadają się rury i kształtki z PVC. System centralnego odkurzania jest odporny na podciśnienia dzięki temu, że rury łączy się za pomocą klejenia. Rury montuje się w ścianie i pod podłogą. Gniazda ssące powinny być zaś rozmieszczone proporcjonalnie w całym domu, np. na korytarzach.

Należy pamiętać również o tym, że montaż i eksploatacja powinny być zgodne z przeznaczeniem urządzenia i zaleceniami producenta.

Systemy centralnego odkurzania są inwestycją, która procentuje. Dzięki niej wzrasta nie tylko standard budynku, ale i wartość domu. Poza tym odkurzacz centralny jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików, gdyż zmniejsza zawartość alergenów w powietrzu. Tego rodzaju system sprawia, że walka z kurzem przebiega sprawniej i przyjemniej niż w przypadku posługiwania się tradycyjnym odkurzaczem.

 

Marta Stasińska

www.kreodom.pl