projekty@kreodom.pl
#Okiem architekta 17 czerwca 2020

Dom jednorodzinny parterowy, z poddaszem użytkowym i wolno stojącym garażem, częściowo podpiwniczony, wykonany według projektu LK&170. Powierzchnia użytkowa 320,76 m kw.

Państwo Dariusz i Ewa zaczęli swoją budowlaną przygodę od nabycia działki. Własne 25 arów znaleźli w Bolechowicach, niedaleko Krakowa. Szukając pomysłu na dom, kierowali się tradycją tych okolic, a główną inspiracją stał się Dworek Białoprądnicki. Do mojej pracowni trafili z polecenia i mieli dokładnie sprecyzowane wymagania. Współpraca od początku układała się bardzo dobrze, wzajemne zrozumienie pozwoliło na osiągnięcie efektu w postaci projektu, który spełnił ich oczekiwania.
 
Chodziło przede wszystkim o to, aby bryła budynku dokładnie odzwierciedlała charakter dawnego polskiego dworu: tradycyjne, prosto i na planie prostokąta. Działka pozwoliła także na wybudowanie wolnostojącego garażu dwustanowiskowego, który umiejscowiono na prawo od osi elewacji i połączono z domem kamienną ścianą, w której znalazło się przejście do ogrodu. Inwestorzy chcieli również podkreślić estetykę budynku odpowiednimi materiałami: kamieniem naturalnym czy dachówką ceramiczną. Istotnym był dobór właściwych kolorów.
 
Budowa zajęła dwa lata, nad wszystkim czuwali sami: budowę kontrolował pan Dariusz, wnętrzami zajęła się pani Ewa, która starała się tak dobrać wystrój, aby dom stał się przytulny i ciepły. W efekcie uzyskano dom stylizowany na dwór polski. Charakterystyczny dla tego typu architektury portyk wejściowy z umieszczonym w tympanonie oknem w kształcie elipsy dodatkowo doświetla hall. Z kolei portyk ogrodowy, wydatnie wysunięty i zadaszający taras, w tympanonie ma okno trójkątne. Zastosowano czterospadowy dach z przełamaniem (charakterystycznym dla polskiego budownictwa) i niewielkimi lukarnami. Przestrzeń parteru tworzą: kuchnia z tradycyjnym polskim piecem i jadalnią, pokój dzienny z centralnie umieszczonym kominkiem wspomagającym ogrzewanie budynku, sypialnia, gabinet i łazienka. Wszystkie pomieszczenia są dostępne z hallu. W podpiwniczeniu znajduje się pralnia z kotłownią oraz wydzielone miejsce do przechowywania win. Na poddaszu usytuowano trzy sypialnie, łazienkę połączoną z pomieszczeniem rekreacyjnym oraz hall otwarty na galerię. Państwo Ewa i Dariusz cenią sobie duże przeszklenia. Ich dom jest jasny, dobrze doświetlony, co idealnie współgra z ciepłą kolorystyką wnętrza.  Materiały do budowy domu zostały dobrane bardzo starannie. Zastosowano żelbetowe ławy fundamentowe i ściany fundamentowe betonowe. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne zaprojektowano z pustaków ceramicznych Porotherm firmy Wienerberger. Konstrukcja dachu jest drewniana, docieplona wełną mineralną grubości 12 cm firmy Rockwool, a dach pokryty jest dachówką ceramiczną. Elewację wykończono tynkiem akrylowym, z kolei cokół obłożono kamieniem naturalnym ciętym. Ogrzewanie w domu realizowane jest poprzez kocioł na gaz.
 
Leszek Kalandyk
LK&Projekt