projekty@kreodom.pl
#Okiem architekta 4 stycznia 2020

Zwykło się mawiać, że dobry projekt to połowa sukcesu przy budowie domu, a zważywszy na fakt, że dla wielu inwestorów jet to życiowa inwestycja, wybór odpowiedniego projektu staje się tym bardziej istotny. Dobry projekt zagwarantuje nam nie tylko bezproblemowy przebieg całego procesu budowy, ale przede wszystkim zapewni późniejsze komfortowe  użytkowanie domu.

 

Kupujemy projekt typowy

Jedną z głównych zalet projektów typowych jest znacznie niższa cena w stosunku do projektu indywidualnego. Gotową dokumentację projektową domu jednorodzinnego możemy zakupić w cenie ok. 2000-3000 zł, podczas gdy na projekt indywidualny musimy wydać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Projekt typowy dostajemy w zasadzie od ręki – poi dokonaniu zamówienia, kompletna dokumentacja dotrze do nas nawet w ciągu 2-3 dni roboczych.

Mitem jest opinia, że projekt gotowy jest gorszy od projektów realizowanych na indywidualne zamówienie. Biorąc pod uwagę dużą liczbę projektów typowych dostępnych na rynku i związaną z tym dużą konkurencję, projektanci przygotowują pełnowartościową i fachową dokumentację projektową, której zawartość nierzadko znacznie wykracza poza minimum wymagane przez Prawo budowlane. Często gotowe opracowania projektowe zawierają wiele szczegółowych opisów, rozwiązań, detali projektowych i pomocnych informacji, których niejednokrotnie nie znajdziemy w projekcie indywidualnym. Bogata oferta projektów gotowych dostępna na rynku jest ponadto gwarancją tego, że prawie każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że w takich projektach możemy dokonywać zmian na etapie adaptacji projektu do działki i dostosować go zarówno do warunków zabudowy, jak i własnych potrzeb i preferencji. Zmiany w zakresie wielkości, ilości i usytuowania okien, przesuwania ścianek działowych czy zastosowanych materiałów nie są skomplikowane i nie wpływają znacznie na i tak ponoszone przez inwestora koszty adaptacji.

Niestety duży zakres przeróbek i modyfikacji często okazuje się nieopłacalny, bo w rzeczywistości może wiązać się ze zmianą prawie całej dokumentacji, co pociąga za sobą nie tylko dodatkowe koszty, ale jest także czasochłonne. Nie możemy zapominać także o tym, że nawet jeśli znajdziemy gotowy projekt, który będzie w 100% nam odpowiadał, to i tak musimy go zaadoptować do konkretnych warunków lokalizacyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie posadowienia, strefy obciążenia wiatrem czy śniegiem, przygotowanie planu zagospodarowania działki. To oznacza, że każdy inwestor musi więc nawiązać współpracę z architektem, najczęściej będzie to architekt lokalny – tzn. działający na terenie, gdzie będzie realizowana budowa. Taka usługa adaptacyjna obejmuje zwykle cały cykl inwestycyjny związany z przygotowaniem całej dokumentacji, załatwieniem formalności, uzgodnień aż do momentu uzyskania pozwolenia na budowę (czy też rozpoczęcia budowy poprzez zgłoszenie).

Kiedy projekt indywidualny

Pomimo bardzo bogatej oferty projektów typowych, zdarzają się sytuacje, że wśród nich nie znajdujemy projektu odpowiedniego do potrzeb inwestora i warunków zabudowy. Najczęściej dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z działką o skomplikowanych i nieregularnych kształtach, dużym nachyleniu terenu czy trudnych warunkach gruntowych, lub po prostu inwestor ma bardzo sprecyzowane i nietypowe pomysły na swój własny dom. Wówczas najlepiej zdecydować się na projekt indywidualny. Jeśli zlecamy realizację projektu indywidualnego, mamy tę przewagę, że od początku możemy decydować o rozwiązaniach funkcjonalnych w domu, mamy wpływ na każdy szczegół i detal, jak również projektujemy dom pod konkretne uwarunkowania lokalizacyjne. To z kolei gwarantuje, że nasz dom będzie unikalny. Niesie to również ryzyko, że nasze pomysły nie do końca mogą się sprawdzić w praktyce, dlatego warto w takich sytuacjach posłuchać rad i uwag doświadczonego architekta, który realizuje nasz projekt. Jeśli przymierzamy się do projektu indywidualnego, warto również zapoznać się z bogata ofertą projektów gotowych, które mogą być dla nas inspiracją, podsuwać pomysły i stanowić punkt odniesienia przy realizacji indywidualnego projektu. Nie ulega wątpliwości jednak, że decydując się na projekt indywidualny, poniesiemy duże większe koszty jego stworzenia, musimy również wziąć pod uwagę czas potrzebny na opracowanie kompletnej dokumentacji.

Należy pamiętać, że bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, bardzo ważną kwestią będzie wybór odpowiedniego architekta, czy to do opracowania koncepcji i indywidualnego projektu, czy też do adaptacji projektu typowego. Z osobą, która bardzo dobrze będzie rozumiała nasze potrzeby i wymagania, oraz profesjonalnie będzie podchodziła do tematu, bezproblemowo będziemy mogli przystąpić do realizacji wymarzonych czterech kątów.

Seweryn Bartosik

kreoDOM.pl