projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 15 grudnia 2019

Antresole są wyjątkowym rozwiązaniem technicznym, jak i bardzo charakterystycznym elementem wystroju. Biorąc pod uwagę funkcjonalność, można wyróżnić kilka ich zalet, a ze względu na zajmowaną przestrzeń lub złe zagospodarowanie – również kilka wad. Aby bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, należy dokonać analizy głównych powodów i skutków zastosowania antresoli w budownictwie.

Urozmaicenie przestrzeni

Pod warunkiem dobrego wyczucia stylu i odpowiedniego połączenia antresoli z pomieszczeniem na dole, możemy uzyskać bardzo korzystny efekt wizualny. Kiedy aranżacje obu kondygnacji będą ze sobą współgrały. Dolna przestrzeń może zostać przeznaczona na strefę dzienną, a górna na sypialnię lub biblioteczkę, która jest jednym z najczęstszych sposobów zagospodarowania antresoli.

Utracona przestrzeń czydodatkowa powierzchnia

Tu zdania są podzielone. Montaż antresoli to niewątpliwie świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w domach czy mieszkaniach o niewielkim metrażu, ale za to z bardzo wysokim sufitem. W tego rodzaju wnętrzach kilku dodatkowych metrów kwadratowych powierzchni użytkowej jest szczególnie oczekiwanym rozwiązaniem. Jednak w wielu przypadkach antresola może przyczynić się do dyskomfortu, wynikającego z ograniczenia dolnej przestrzeni poprzez wstawienie dodatkowej konstrukcji.

Akustyka

Dźwięki pochodzące z pomieszczeń znajdujących się pod antresolą niestety często są bardziej słyszalne na górze niż w pomieszczeniach znajdujących się na dolnej kondygnacji. Problem można rozwiązać poprzez zastosowanie podwójnych drzwi lub umieszczenie antresoli nad taką częścią parteru, w której natężenie dźwięków jest mniejsze.

Ogrzewanie antresoli

Zgodnie z prawami fizyki ciepło unosi się do góry. Będzie ono więc uciekać na antresolę. W związku z tym dużą rolę należy przypisać odpowiedniemu rozmieszczeniu grzejników oraz zwiększeniu ich mocy. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią izolację dachu, który jest źródłem utraty nawet 30% ciepła pochodzącego z naszego domu. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu okazuje się zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Dominika Maj - kreoDOM