projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 24 marca 2020


Kuchnia jest miejscem, które dla większości osób ma przede wszystkim praktyczny charakter, bez względu na ilość możliwych rozwiązań aranżacyjnych czy estetycznych. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się na nie zwracać uwagi. Kuchnia powinna zdecydowanie odpowiadać naszym gustom, zwłaszcza jeśli będziemy w niej spędzali sporo czasu. Będąc miejscem aktywnego spędzania czasu, nie może zniechęcać monotonią wystroju czy doboru detali.

  Podejmując się aranżacji kuchni, powinniśmy pamiętać, że stosowane w niej akcesoria - oprócz tego, że funkcjonalne - powinny być też trwałe i interesująco zaprojektowane. Kuchnia w większości domów to strefa wykonywania wielu zadań mniej lub bardziej skomplikowanych, które w efekcie końcowym prowadzić mają do przyjemności, jaką niewątpliwie jest spożywanie samodzielnie przyrządzonych posiłków.

 

Czas miło płynie

Żeby przygotowywanie posiłków nie stało się dla nas bolączką i nieprzyjemnym obowiązkiem, który musimy wypełniać w nudnym i mało atrakcyjnym miejscu, warto gruntownie przemyśleć, w jaki sposób poprawić jego estetykę i ergonomię. Kiedy już dobierzemy wszystkie meble, rodzaj oświetlenia, urządzenia, z których będziemy korzystać, oraz dodatkowe wyposażenie — nie zapominajmy o niezwykle ważnym i praktycznym detalu, jakim jest armatura kuchenna

 

. Choć zwykle niedoceniana, jest bardzo często używana i powinna być przede wszystkim niezawodna. Wynika to z faktu, że częste wymiany baterii kuchennych nie należą do tanich. Z tego właśnie powodu zaleca się wybór produktów renomowanych producentów, których wyroby oferują sprawdzoną jakość. To jednak nie wszystko, gdyż nowoczesne baterie kuchenne potrafią zdobić kuchnię niczym dzieła sztuki dizajnerskiej.

 

Podstawa to dobry wybór

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie danej baterii, musimy się zastanowić, jaki rodzaj armatury pasuje do naszej kuchni. W przypadku baterii kuchennych wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: ścienne i sztorcowe. Pierwsze charakteryzują się montażem na ścianie oraz tym, że mocuje się je bezpośrednio do instalacji. Prace związane z montażem powinno się wykonać jeszcze zanim pojawi się glazura na ścianach. Liczy się także precyzja rozmieszczenia rurek doprowadzających wodę. Jednocześnie należy zauważyć, że dzisiaj tego rodzaju baterie są coraz rzadziej stosowane w kuchniach, a ich głównym miejscem zastosowania stały się łazienki. Z kolei baterie sztorcowe pozwalają na zdecydowanie większą dowolność w montażu. Montowane są na obrzeżach zlewozmywaków (lub umywalek w przypadku łazienek). Przeważnie podłącza się je za pomocą elastycznych wężyków, co pozwala montującemu na pewien margines błędu. Dodatkowo pośród rodzajów baterii można wymienić jeszcze baterie jednootworowe oraz wielootworowe. Pierwsze należą do najczęściej spotykanych na rynku, charakteryzują się tym, że mają jeden mechanizm odpowiadający za przepływ wody. Baterie wielootworowe to najczęściej skomplikowane mechanizmy, pozwalające na szerszy zakres regulacji temperatury wody, które w wielu wypadkach zaopatrzone są w niebanalną formę i wzornictwo. Ważnym szczegółem każdej baterii kuchennej, który istotnie wpływa na jej funkcjonalność, jest wylewka, której rozmiar musi wpasowywać się w zlewozmywak w taki sposób, aby strumień wody trafiał w środek komory zlewozmywaka. Im większy zasięg wylewki, tym funkcjonalność baterii jest większa, dzięki czemu możemy łatwiej operować strumieniem wody.

 

Praktyczne rozwiązania

 

Wśród ciekawych rozwiązań dotyczących ergonomii wymienić należy obrotową wylewkę, którą w zależności do modelu można obracać o 90, 120, 240 lub 360 stopni. Rozwiązanie ułatwiające nalewanie do wysokich naczyń oraz mniejszy rozprysk wody posiadają baterie pochylane, które niestety na polskim rynku wciąż są rzadko spotykane. Istotną kwestią, zwłaszcza w przypadku zlewozmywaków dwukomorowych, jest ich połączenie z bateriami posiadającymi ruchomą, a przy tym wyciąganą wylewkę. W takim wypadku ruchoma wylewka komponowana jest z korpusem baterii za pomocą elastycznego węża, który umożliwia precyzyjne sterowanie strumieniem wody. Długość takiego węża dochodzi do 150 cm. Posiadając w kuchni taką baterię, możemy bez problemu korzystać z bieżącej wody poza obrębem zlewozmywaka (na przykład napełniać naczynia stojące na podłodze). Z reguły w tego rodzaju bateriach znajduje się uchwyt z przełącznikiem modyfikującym rodzaj strumienia wody na rozproszony lub intensywny. Jest ważne, aby nie zapominać o miejscu, w którym nasza bateria będzie się znajdować. Lokalizacja w pobliżu okna może utrudnić jego otwieranie, dlatego w tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie bateria składana, która zajmuje znacznie mniej miejsca, gdy nie jest używana.

 

Ekonomia i materiały

 

Eksperci zwracają uwagę, że jeśli chcemy, aby nasza kuchnia charakteryzowała się oszczędnością wody, powinniśmy ją zaopatrzyć w zmywarkę. W związku z tym większość baterii posiada podłączenie do dodatkowych urządzeń, jak właśnie zmywarka lub pralka. Dokonując zakupu baterii, powinniśmy zdecydować się na baterię posiadającą odpowiednie przyłącza, aby uniknąć ewentualnych problemów z montażem większej ilości urządzeń wykorzystujących bieżącą wodę. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowania baterii jest mosiądz, który pokrywa się różnorodnymi matowymi lub błyszczącymi powłokami chromowanymi. Baterie wykańczane są także kompozytami, takimi jak fragranit lub silgranit. Producenci, wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, proponują także komplety ze zlewozmywakiem, które przeważnie oferowane są w odcieniach beżu, grafitu i orzecha. Na rynku można znaleźć także armaturę wykończoną powłokami w kolorze złota oraz czarnym i białym.  

 

Gwarantowana jakość

 

W przypadku baterii kuchennych w pełni sprawdza się przysłowie „wszystko co tanie, jest drogie”. Żeby wejść w posiadanie wysokiej jakości produktu, objętego kilkuletnią gwarancją, trzeba w niego zainwestować odpowiednią kwotę. Przeważnie producenci wysokiej jakości baterii dają na swoje wyroby gwarancję na okres ok. 5–7 lat. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa uszkodzenia baterii, zaleca się zamontowanie filtra, chroniącego przed większymi (np. piasek) i mniejszymi zanieczyszczeniami.
 
 
Michał Skawiński