projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 12 stycznia 2024

 

Schody to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych każdego, wielopiętrowego budynku. Dzięki nim możliwe jest wygodne przemieszczenie się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Schody pełnią także funkcję wizualną, łącząc ze sobą poziomy. Ze względu na funkcję, którą pełnią, muszą być wykonane z trwałego, wytrzymałego i estetycznego materiału. Doskonałym wyborem na schody wewnętrzne ma szansę okazać się granit – jeden z najbardziej klasycznych, uniwersalnych kamieni naturalnych o doskonałych właściwościach użytkowych.

Dlaczego granit świetnie nadaje się na schody wewnętrzne?

Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych schodami z kamienia naturalnego. To doskonała alternatywa dla klasycznego drewna i nowoczesnego żelbetonu, której właściwości użytkowe i wizualne doceniają inwestorzy z całego świata. Kamieniem, który szczególnie dobrze nadaje się na schody jest granit. To surowiec trwały, wytrzymały, a przy tym także bardzo uniwersalny pod względem wizualnym. Warto na niego postawić także ze względu na doskonałe właściwości użytkowe, jakimi dysponuje.

Schody granitowe wewnętrzne są trwałe i wytrzymałe – kamień ten jest bowiem jednym z najtwardszych surowców dostępnych w naturze, przez co wykonane z niego okładziny są odporne na uszkodzenia mechaniczne, powstawanie rys, a także ścieranie się z biegiem czasu. Wybierając schody z granitu, zyskujemy wiec pewność, że posłużą nam one wiele lat. Co więcej, posadzki granitowe nie wymagają renowacji ani innych skomplikowanych i kosztownych zabiegów, co stanowi kolejny argument przemawiający za ich wyborem.

Do jakich wnętrz pasują schody granitowe wewnętrzne?

Kolejnym argumentem jest unikalna estetyka kamiennych schodów. Granit jest jednym z najbardziej klasycznych i stylowych kamieni, który wykorzystany w roli okładziny schodów nadaje im luksusowego i prestiżowego charakteru. To przy tym bardzo uniwersalny materiał, który świetnie odnajdzie się we wnętrzach utrzymanych w bardzo różnej stylistyce. Schody granitowe wewnętrzne doskonale pasują do pomieszczeń w stylu klasycznym, nowoczesnym, industrialnym, loftowym, a także minimalistycznym. Można go również zastosować w domach i mieszkaniach glamour.

Pod względem estetycznym i wizualnym jest to bowiem kamień, który można wpasować w estetykę każdego wnętrza. To z kolei możliwe dzięki jego ogromnemu zróżnicowaniu kolorystycznemu – granit dostępny jest w wielu kolorach i ich odcieniach, zarówno tych stonowanych, jak i bardziej intensywnych i nietypowych. Można więc bez trudu znaleźć jego odmianę, która będzie pasowała do wystroju konkretnego domu. Za najbardziej popularną kolorystykę schodów uznaje się natomiast tę utrzymaną w odcieniach brązów, szarości i beżów.

Kamienne schody większości osobom kojarzą się z eleganckimi stylowymi wnętrzami i prywatnymi domami. Doskonałe właściwości granitu, w tym jego wysoka odporność na wzmożony ruch, są jednak coraz częściej doceniane także w obiektach użyteczności publicznej. Schody granitowe wewnętrzne pojawiają się m. in. w luksusowych sklepach, bankach i instytucjach finansowych, a także w muzeach, galeriach sztuki i na uczelniach wyższych. Stanowią także estetyczny dodatek podkreślający luksusowy charakter przestrzeni wspólnych w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym.