projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 18 kwietnia 2024

Niezależnie od tego, czy dysponujesz małym, czy dużym salonem, urządzenie tej przestrzeni jest niełatwym zadaniem. To najważniejsze pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. Powinno być więc idealnie dopracowane, by zapewniać domownikom komfort wypoczynku, a także możliwość swobodnego wykonywania codziennych obowiązków. O czym należy pamiętać, urządzając duży salon w domu? Podpowiadamy!

Duży salon w domu – jak go urządzić?

Duży salon – duży kłopot? Z pewnością dla wielu osób, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy urządzają taką przestrzeń, jest to niemałe wyzwanie. Jak zaaranżować praktyczny i estetyczny pokój dzienny? Zobacz, o czym musisz pamiętać!

1. Rozplanuj układ przestrzeni dziennej

Zanim zabierzesz się do urządzania wnętrza, najpierw dobrze zastanów się nad tym, jakie ma pełnić funkcje. W dzisiejszym budownictwie przestrzeń dzienna zazwyczaj odgrywa kilka ról: salonu, jadalni i kuchni. Przemyśl dokładnie, gdzie chcesz ulokować każdą z tych części – na jakie zmiany pozwalają zastosowane złącza wodno-kanalizacyjne.

Jeśli masz osobną kuchnię połączoną z jadalnią, a salon ma być wyłącznie salonem, w takim przypadku również warto zdecydować się na wydzielenie stref: kącik telewizyjny, kącik czytelniczy, kącik melomana czy kącik biurowy. Podzielenie przestrzeni umożliwi Ci łatwiejsze jej zagospodarowanie, a w późniejszym czasie – utrzymanie w porządku i w czystości.

2. Kilka wykończeń ścian

Mając do dyspozycji dużą przestrzeń, warto zdecydować się na kilka wykończeń ścian. Pomalowanie całego wnętrza na jeden kolor lub zastosowanie jednej tapety może wyglądać nieatrakcyjnie – za bardzo powiększać pomieszczenie lub drastycznie je zmniejszyć. Świetnym wyborem jest zastosowanie, np. białej farby na ścianach bocznych, a na głównej (w centrum pokoju) użycie ciekawego materiału, np. tapety z motywem roślinnym, cegły czy kamienia.

Zastosowany na ścianie centralnej motyw warto powtórzyć, np. w dodatkach, obrazach czy tekstyliach. Takie rozwiązanie da wrażenie spójności aranżacji i tym samym zwiększy jej atrakcyjność.

3. Meble do pokoju dziennego

Zadbaj o odpowiednie meble do salonu – co to znaczy? Po pierwsze, nie przesadzaj z ich liczbą. Duże pomieszczenie nie oznacza, że masz zagracić je masą szafek. Zainwestuj w modułowe meble pokojowe. Dobre salony meblowe dają możliwość wyboru preferowanej liczby elementów wyposażenia, np. komody, dwóch słupków, szafki RTV i witryny. Pamiętaj również o zestawie wypoczynkowym składającym się z narożników, foteli i puf. W dużym salonie można umieścić go na środku pomieszczenia, dzięki czemu uda Ci się przytulnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Przy wygodnych kanapach i fotelach nie może zabraknąć stolika kawowego, na którym będziesz mógł odłożyć piloty, czytane książki i czasopisma, a także ustawić dekoracje, np. wazon z kwiatami ciętymi.

Zapoznaj się z bogatą ofertą mebli do salonu: https://www.gama-sklep.com.pl/category/meble-pokojowe-87

4. Zadbaj o dodatki

Czasami, po umieszczeniu obszernego zestawu wypoczynkowego i mebli, salon wciąż wydaje się pusty i nieprzytulny. Dlatego musisz zadbać o dodatki. Mowa tutaj w szczególności o wyposażeniu ścian – obrazach, grafikach czy półkach wiszących, na których ułożysz pnące się rośliny czy ozdoby. W ten sposób salon będzie wydawał się odpowiednio zagospodarowany i o wiele przyjemniejszy w odbiorze wizualnym.