projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 15 listopada 2019

Wybór drzwi wewnętrznych w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Jak połapać się w tym gąszczu różnego rodzaju produktów? Najłatwiej i najpewniej poradzić się fachowca, który dobierze drzwi w zależności od naszego budżetu, potrzeb i innych wymagań. Przedstawiamy krótkie kompendium, które na pewno Was zainteresuje.

Drzwi do pokoju

Podstawowy podział drzwi

Oprócz tego, że zazwyczaj dzielimy drzwi na wewnętrzne i zewnętrzne, to warto pamiętać, że podział może być jeszcze bardziej szczegółowy:

  • drzwi z wypełnieniem typu „plaster miodu” – to najtańszy rodzaj drzwi, jego wypełnienie stanowi tekturowy wkład stabilizujący o sześciokątnej konstrukcji. Takie drzwi są przede wszystkim lekkie i tanie. Niestety, podstawową wadę stanowi ich niska dźwiękoszczelność,
  • drzwi z wypełnieniem płytą nawiercaną – są bardziej stabilne i cięższe niż drzwi wypełnione plastrem miodu,
  • drzwi z wypełnieniem pełnym – najbardziej dźwiękoszczelne i stabilne z wszystkich rodzajów, a to oznacza też, że… najdroższe.

Kupując drzwi zwróćmy uwagę na to, by ramy były wykonane z pełnego drewna, a nie płyty MDF, która jest mniej wytrzymała i podatna na odkształcenia podczas pracy drzwi.

Lakier, fornir, laminat czy lakobel?

Drzwi dzielimy również na drzwi laminowane, lakierowane, fornirowane i lakobelowane. Przybliżone ceny w zależności od zastosowanego wykończenia przedstawiają się następująco:

  • drzwi laminowane – drzwi w sztucznej okleinie - najtańsze, a tym samym najprostszej konstrukcji i najsłabszej jakości. Takie drzwi kupimy już za ok. 800 złotych (z ościeżnicą),
  • drzwi lakierowane – są nieco droższe i bardziej wytrzymałe niż powyższe. Już za ok. 1400 złotych kupimy gotowe drzwi z ościeżnicą,
  • drzwi fornirowane – jak sama nazwa wskazuje, pokryte fornirem, a więc prawdziwym drewnem. Takie drzwi (całościowo) kupimy już za ok . 1700 złotych,
  • drzwi lakobelowane – najdroższe, pokryte lakobelem, szkłem barwionym, wytrzymałe i bardzo luksusowe. Luksusowa jest też cena – za takie drzwi musimy zapłacić ok. 4-5 tysięcy złotych.

Oczywiście możemy nabyć również drzwi ręcznie robione – trzeba je zamówić w pracowniach artystycznych. Taki zakup wymaga dłuższego oczekiwania i posiadanie większego budżetu – najtańsze ręcznie wykonane drzwi dębowe z litego drewna to koszt ok. 6 tysięcy złotych.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne do domu/mieszkania

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie. Jeżeli kupujemy drzwi wewnętrzne do naszego domu czy mieszkania, to musimy dopasować je do wyglądu drzwi, które już posiadamy. Nie chodzi o to, by nabywać identyczny model, niemniej jednak stylistyka powinna być zbliżona. Dobierając drzwi do pomieszczeń nie trzeba kierować się specjalnym kluczem – nie musimy do salonu wybierać drzwi specjalnie przeznaczonych do tego typu pomieszczeń. Chyba, że mowa o łazience czy toalecie – normy wymagają, by stosować drzwi z podcięciem wentylacyjnym lub specjalnymi kanałami wentylacyjnymi. Z tego typu wnętrz powietrze musi mieć łatwe ujście – w całości powinno się wymieniać po około 15 minutach. W sklepach znajdziemy specjalne drzwi łazienkowe, ale tak naprawdę możemy nabyć dowolne, o ile producent zaznaczył, że w danych drzwiach można wykonać podcięcie wentylacyjne.

Drzwi wejściowe - antywłamaniowe

Wybierając drzwi do korytarza lub tzw. „wiatrołapu” wybierzmy drzwi z dodatkowymi uszczelkami Możemy też pomyśleć o dodaniu progu, który da nam dodatkową barierę przed wiatrem. W salonie sprawdzą się drzwi dwuskrzydłowe, rozsuwane, oczywiście jeżeli rozmiar przestrzeni nam na to pozwala. Coraz częściej odchodzi się od drzwi kuchennych, jeżeli chcemy takie zamontować, to wybierzmy drzwi, które nam się po prostu podobają i które są dobrej jakości (wykonane są z dobrych materiałów, z których łatwo zmyć brud, tłuszcz itd.). Jeżeli chodzi o drzwi do sypialni, to tutaj możemy pomyśleć o drzwiach dźwiękoszczelnych, posiadających matę wypełniającą (patrz podział drzwi na początku artykułu).

Nie zapominajmy, że drzwi to bardzo istotne elementy, jeżeli chodzi o wystrój pomieszczeń. Dlatego dobierajmy je bardzo starannie, a w razie nawet najmniejszych wątpliwości – naprawdę warto poradzić się fachowców. Powodzenia!

Autor: Irena Zajdel, Prezes Firmy VALENT – Wnętrza & Aranżacja & Remonty & Wykończenia www.valent.pl