projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 26 maja 2023

Materac pamięciowy - czym jest?

Sama technologia opracowana została w latach 60. XX wieku przez NASA z myślą o lotach kosmicznych. Następnie trafiła do branży medycznej, by wreszcie stać się ogólnodostępnym materiałem. Cechą charakterystyczną materaca pamięciowego jest zdolność "zapamiętywania" kształtów. Pianka dopasowuje się idealnie do ludzkiego ciała oferując maksymalny komfort snu. Dzięki temu użytkownik ma zapewniony poranek pozbawiony bólu pleców lub stawów, które nierzadko pojawiają się przy nieprawidłowym ułożeniu ciała w nocy.

Pianka pamięciowa - korzyści

Czy korzystanie z takiego materaca niesie ze sobą jakieś dostrzegalne korzyści? Oczywiście, że tak! Lista jest długa i odnosi się ona zarówno do jakości snu, jak również do praktyczności użytkowania, warto wymienić przynajmniej najważniejsze z zalet:

  • komfort snu
  • trwałość
  • antyalergiczność

Warto zatrzymać się nieco dłużej przy każdym z tych aspektów i omówić go nieco szerzej.

Komfort snu

Już na początku artykułu padła ta wzmianka, ale co to w rzeczywistości oznacza? Przede wszystkim materac dopasowuje się indywidualnie do każdej części ciała, dzięki czemu kręgosłup pozostaje podczas snu w neutralnej pozycji. Nie wywiera dodatkowego nacisku na wrażliwe obszary, zapobiegając tym samym bólom. Co najważniejsze, sprawdza się niezależnie od pozycji przyjętej podczas snu, dlatego jego zastosowanie ma charakter uniwersalny.

Trwałość

Wbrew pozorom materace trzeba wymieniać wraz z upływem czasu, nie tylko wtedy, gdy ulegną zniszczeniu. Wynika to z faktu, że materac odkształca się, co z czasem będzie miało negatywny wpływ na zdrowie (mowa tu, oczywiście, o kręgosłupie). Nie bez znaczenia pozostają również kwestie higieniczne. Jak często należy dokonywać wymiany? Przyjmuje się, że żywotność przeciętnego materaca wynosi około 7-8 lat, po tym czasie należy zastąpić go nowym. Pianka pamięciowa wypada w tym zestawieniu lepiej, ponieważ sugerowany czas użytkowania sięga aż 10 lat.

Antyalergiczność

Alergie dotykają wiele osób, dlatego znalezienie odpowiedniego materaca również w tym wypadku może być nie lada wyzwaniem. Materace pamięciowe są produkowane z hipoalergicznych materiałów, ponadto nie pochłaniają kurzu zapobiegając namnażaniu się drobnoustrojów w ich wnętrzu. Jeśli dodać do tego hipoalergiczny pokrowiec oraz regularne czyszczenie, wtedy będzie to wybór idealny dla alergika.

 

Materac pamięciowy - dla kogo?

Tego rodzaju materace piankowe można zaproponować wielu osobom. W dobraniu odpowiedniego rozwiązania bez wątpienia pomaga również fakt, że dostępne są produkty o zróżnicowanych cechach. Istnieją materace, które "zapadają się" pod ciężarem ciała, niejako otulając leżącego. Nie każdy jednak lubi to uczucie, dlatego alternatywą będzie materac, który dostosuje się do kształtu śpiącej osoby, jednak bez tego niepożądanego efektu.

Z pewnością można zaproponować piankę pamięciową alergikom, ale również parom - dzięki ograniczonemu przenoszeniu ruchu druga osoba wiercąca się w łóżku lub wstająca w środku nocy nie będzie stanowić przeszkody w spokojnym śnie. Warto również rozważyć medyczne zastosowanie produktu, jeśli poranki wiążą się z bólem związanym z niewygodną pozycją w nocy. Nie będzie przesadą twierdzenie, że niemal każdy znajdzie odpowiedni materac pamięciowy dla siebie, a biorąc pod uwagę korzyści - warto rozważyć tę opcję.