projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 27 listopada 2023

Większość z nas ma zapewne w swoich oknach białe, plastikowe ramy. To najpopularniejszy model ram i często nawet nie mamy wpływu na jego wybór. Białe ramy są neutralne i nie rzucają się w oczy. Jak sprawdzą się jako baza do Twoich idealnych wewnętrznych żaluzji okiennych? Sprawdź, czy ten rodzaj ram ma wpływ na to, jakie żaluzje warto wybrać.

Czy żaluzje mogą być za ciężkie do plastikowych okien?

Jeśli chodzi o ciężar żaluzji, nie ma ona żadnego znaczenia w przypadku montażu na plastikowych ramach. Waga żaluzji jest na tyle niewielka, a różnice ciężaru między poszczególnymi materiałami na tyle nieznaczne, że zawieszenie osłon na ramie okiennej nie ma wpływu na jej stan. Wbrew pozorom ramy plastikowe są bardzo solidne – tworzywo nie tylko dźwiga ciężkie, szklane tafle, ale jest też dopasowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego jeśli Twoim marzeniem są drewniane żaluzje na wymiar, nie ograniczaj się – listewki ze szlachetnego surowca z pewnością nie spowodują uszkodzeń ram.

 

Drewniane żaluzje wewnętrzne dobrze się prezentują na ramach w różnych kolorach

Drewniane żaluzje wewnętrzne dobrze się prezentują na ramach w różnych kolorach

 

Czy żaluzje zawsze będą ładnie wyglądać na plastikowych oknach?

Zastanawiasz się, jak wygląda kwestia estetycznego dopasowania żaluzji do plastikowych białych ram? Sam kolor nie stanowi żadnego problemu. Do białych ram możesz dobrać żaluzje w każdym kolorze. Żaluzje drewniane czy bambusowe dostępne są przeważnie w naturalnych barwach, natomiast aluminiowe znajdziesz nawet w wyrazistych żółciach czy czerwieniach. Kieruj się wyłącznie swoim gustem i stylem pomieszczenia! 

Wątpliwości może budzić, czy zestawienie różnych materiałów nie będzie wywoływało estetycznego dysonansu. Szczególnie niepewne wydaje się zestawianie naturalnych materiałów, takich jak drewno czy bambus, z plastikiem. Jednak bez obaw! Neutralna biel sprawia, że ramy są praktycznie niezauważalne i stanowią znakomite tło dla barwnych dodatków. Nie przejmuj się więc, że plastik i drewno mogą do siebie nie pasować – tworzywo ram okiennych odda pole pięknemu, naturalnemu materiałowi! Przekonaj się, jak różne rodzaje żaluzji prezentują się na białych plastikowych ramach okiennych, przeglądając sekcję inspiracji tutaj: https://clicky.pl/.

 

Jedyną kwestią, na którą materiał wykonania ramy okiennej ma realny wpływ jest montaż żaluzji na skrzydle okna

Jedyną kwestią, na którą materiał wykonania ramy okiennej ma realny wpływ jest montaż żaluzji na skrzydle okna

 

Czy plastikowe ramy ograniczają wybór żaluzji?

Jest jedna rzecz, która ma duże znaczenie przy wyborze żaluzji do okien plastikowych, a która rzadko przychodzi do głowy podczas rozważania wszystkich za i przeciw. To sposób montażu. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na montaż na ramie za pomocą wkrętów, będzie to oznaczało konieczność wywiercenia dziur w ramie. Nie musisz się jednak obawiać obniżenia szczelności okien. Ramy nie staną się nieszczelne, gdyż otwory na wkręty są bardzo płytkie, ale wywiercone dziury zostaną w ramach na zawsze. 

Dotyczy to jednak montażu na wkrętach w każdym typie okien. Okna plastikowe są nawet jednymi z lepiej nadających się do takiego rodzaju montażu – plastyczność i miękkość to podstawowe cechy tworzywa sztucznego, toteż wiercenie otworów nie grozi żadnymi dodatkowymi uszkodzeniami ramy, np. pęknięciami. Jeśli wiesz, że w przyszłości nie będziesz rezygnować z żaluzji, nie musisz się obawiać tego sposobu montażu. W przeciwnym razie zastanów się, czy niewielkie otwory wizualnie nie będą Ci przeszkadzać, jeśli kiedyś zdecydujesz się zdemontować żaluzje.