projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 1 września 2019

Jak zaprojektować kuchnię i łazienkę, by oba pomieszczenia były utrzymane w podobnym, loftowym stylu?

 

            Kuchnia, tak jak i inne pomieszczenia zaprojektowane w stylu loftowym, charakteryzuje się minimalizmem, surowym, chłodnym klimatem utrzymanym w jasnej kolorystyce, ale spójnej z resztą mieszkania. Niektórzy twierdzą, że kuchnia loftu powinna być nie tylko funkcjonalna, ale przy tym oddawać osobowość właściciela i pozostać surowa, chłodna. W kuchni potrzebna jest przestrzeń do gotowania i do realizowania założeń stylu loftowego. Najlepiej prezentuje się zsynchronizowana z salonem.

 

            Charakterystyczne struktury dla tego stylu to cegła, beton czy drewno, które w połączeniu z bielą, szarością i czernią tworzy wyjątkowy klimat. Zamiast płytek ceramicznych przy zlewie stosuje się szkło. Jeżeli jest przezroczyste, można umieścić zdjęcia lub fototapetę. Według niektórych projektantów w loftach powinny być stosowane akcenty kolorystyczne.

 

            Wyposażenie kuchni w stylu loftowym zwykle jest szklane lub metalowe, dodatkowo wykorzystuje się naturalny kamień oraz drewno dla ocieplenia wnętrza. Ważne, by wybierać jak największe okna doświetlające pomieszczenia. Kolejne cechy kuchni w loftach to stylowe lampy, błyszczące fronty mebli, odsłonięte fragmenty murów.

 

Na pierwszy rzut okna loft nie wymaga precyzji ani dużej ilości czasu na projektowanie –  jednak jest to błędne i mylne przekonanie. Mimo industrialnego charakteru pomieszczenia, nie widzimy np. plątaniny kabli, lecz celowo i w odpowiedni sposób pozostawiony fragment kabla. Dużą uwagę architekt wnętrz poświęca na zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania.

 

            U podstaw stylu tkwi założenie, że loft znajduje się w zabytkowej fabryce. Zdarza się jednak, że budynek jest nowo powstały. Wówczas aranżacja wymaga więcej pracy i dodawania elementów wystroju podkreślających cechy wnętrza. Z czasem projektanci zaczęli przemycać styl loftowy do kamienic i bloków. W takich przypadkach architekt w swoim projekcie skupia się na podkreśleniu artystycznej duszy domowników oraz ich stylu życia.

 

            Meble powinny być stylizowane na fabryczne, regały otwarte, często metalowe. Lampy na długich kablach o prostych kloszach lub z samych żarówek.

 

Łazienka

 

            Do niedawna nikt nie pomyślał, by w łazience nie było płytek ceramicznych. Obecna moda loftowa uznaje, że płytki są passe. Tak jak w kuchni, również w łazience stosuje się kamień, beton, cegłę, drewno. Cechami charakterystycznymi tego pomieszczenia zaprojektowanego w stylu loftowym są: drewniana podłoga, odpowiednio zaimpregnowana, ściany pokryte chropowatym tynkiem lub odsłonięty mur. Dla mniej odważnych stosuje się płytki w odcieniach szarości bądź maluje się szarą farbą olejną, tak by przypominały beton architektoniczny. Ważne jest, by płytki nie były w jednolitej kolorystyce. Dopuszczalne są kolory biały oraz czarny. Często łączy się je z drewnianym blatem przy umywalce lub zabudową, np. pralki. Wanna powinna być duża, wygodna, stosuje się również modele dwuosobowe. Najlepiej, by była wolnostojąca, nieobudowana, w zaskakującym kształcie.

 

            Ważnym elementem jest oświetlenie, zazwyczaj ledowe. Podświetla się wanny i ściany, dzięki temu obiekt wygląda jak zawieszony w powietrzu, zostaje zmiękczony optycznie.

 

W aranżacji łazienki architekci wykorzystują metalowe lampy, spiralne grzejniki, ceramikę prostą, armaturę w metalicznym wykończeniu.

 

            Łazienka loftowa łączy się w swym stylu również ze stylem industrialnym. Chłodny, surowy charakter powinien nawiązywać do miedzi, mosiądzu, szarej stali. Dzięki tym elementom projekt łazienki będzie spójny z aranżacją kuchni.

 

Bartłomiej Kuras

fb: architekt Bartłomiej Kuras

betonowa.pl