projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 9 października 2023

Aranżacja niewielkiej łazienki to ogromne wyzwanie nawet dla profesjonalnych architektów wnętrz. Zaprojektowanie pomieszczenia, które będzie estetyczne, komfortowe, a przy tym funkcjonalne nie jest łatwe. Istnieje jednak kilka prostych sztuczek, które zdecydowanie to ułatwią. Sprawdź, o czym warto pamiętać, urządzając małą łazienkę, aby prezentowała się naprawdę efektownie.

Zacznij od projektu

Podstawą każdej udanej aranżacji jest projekt. Zanim zaczniesz przeglądać magazyny wnętrzarskie w poszukiwaniu wymarzonych płytek, usiądź z kartką papieru i spróbuj narysować swoje pomieszczenie. Uwzględnij wymiary wszystkich ścian oraz położenie okien i drzwi. Nie zapomnij o gniazdkach elektrycznych i przyłączach hydraulicznych. Wprawdzie profesjonalna ekipa może je przenieść w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami i przedłużeniem czasu trwania remontu, których większość inwestorów zdecydowanie woli unikać. 

Kolejnym krokiem jest wrysowanie na projekt planowanego rozmieszczenia armatury oraz mebli. Nie zapomnij o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej komfortowe korzystanie z poszczególnych elementów wyposażenia. Istnieją szczegółowe wytyczne określające na przykład minimalną odległość toalety od ściany (20 cm). Inne istotne wymiary, które warto znać to między innymi:

  • wysokość, na jakiej powinna być zamontowana umywalka (80-85 cm),
  • odległość między wanną a umywalką (co najmniej 10 cm),
  • wolna przestrzeń przed umywalką, która pozwoli na wygodne korzystanie z niej (50-100 cm x 70 cm),
  • górna krawędź sedesu (ok. 40 cm).

Obowiązkowo powinno się do nich stosować, aby zadbać o funkcjonalność łazienki. 

Wanna czy prysznic?

Każda osoba projektująca przyszły wygląd swojej łazienki, musi zwykle wybrać między wanną a prysznicem. Wyjątkiem są właściciele dużych salonów kąpielowych, w których z powodzeniem można ustawić oba te urządzenia. Większość z nas jest jednak zmuszona do pójścia na kompromis. W blokach zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem jest mała łazienka z prysznicem. Kabina prysznicowa zajmuje o wiele mniej miejsca niż choćby najskromniejsza wanna. Bogaty wybór różnorodnych modeli dostępnych w sprzedaży ułatwia wybór takiego, który będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom. Szczególnie dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się te wyposażone w głębokie brodziki.

Funkcjonalne meble do małej łazienki

W małej łazience trzeba zadbać o odpowiednio dużo miejsca do przechowywania. Wysokie, sięgające sufitu szafki to bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli w łazience znajduje się pralka, warto rozważyć wykonanie zabudowy również nad nią. Im więcej praktycznych schowków, tym łatwiej będzie utrzymać porządek w pomieszczeniu. Dobrze jest także postarać się o znalezienie miejsca dla niektórych nieużywanych codziennie przedmiotów, na przykład zapasu papieru toaletowego, poza łazienką. 

Jakie materiały wybierać?

Ograniczona przestrzeń nie oznacza, że łazienka nie może prezentować się stylowo. Wystarczy odpowiednio dobrać materiały wykończeniowe, meble i ozdoby.  Świetnym wyborem będą na przykład forniry kamienne.  Dobrze sprawdzi się także klasyczny marmur. To ponadczasowe materiały, które w każdych okolicznościach wyglądają efektownie i sprawiają, że wszystkie, nawet najmniejsze pomieszczenia zyskują niepowtarzalną elegancję.