projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 12 sierpnia 2019

Prostota i elegancja, funkcjonalność i przytulny klimat – połączenie wszystkich tych cech zyskamy, urządzając mieszkanie w stylu angielskim. Co decyduje o niezwykłym charakterze takich aranżacji?

Styl angielski kojarzy się przede wszystkim z przytulnym klimatem, rodzinną atmosferą i komfortem domowników. W salonie urządzonym zgodnie z jego zasadami z pewnością znajdziemy wygodną kanapę. Popularny jest zwłaszcza model nazywamy chesterfield, z charakterystycznym, pikowanym obiciem. Dopełnienie stanowią fotele, np. uszaki, w których można wygodnie usiąść i poczytać książkę lub wypić popołudniową herbatę. We wnętrzach w stylu angielskim przydadzą się także wygodne krzesła, taborety, pufy i podnóżki, często obite miękkim materiałem. Przytulny klimat wprowadza też ozdobny kominek. Dobrym, a przy tym ekologicznym rozwiązaniem jest również zastosowanie biokominka opalanego paliwem na bazie alkoholu etylowego. Sprawdzi się on szczególnie w mieszkaniach w bloku, w których zamontowanie tradycyjnego kominka byłoby niemożliwe.

Ponadczasowa estetyka

Drewniane meble wprowadzają do wnętrz przytulny, domowy klimat, a jednocześnie są solidne i mogą służyć przez lata. Upływający czas nie niszczy ich zbyt szybko, przeciwnie – dodaje im uroku. Osoby urządzające mieszkanie w stylu angielskim mogą znaleźć prawdziwe skarby na targach staroci. Odnawiając je w umiejętny sposób, zyskają niepowtarzalny efekt. Popularne są także nowe meble, za to postarzane, np. dzięki przetarciom. Jeśli mieszkańcy wolą kupować przedmioty bez śladów użytkowania, znajdą coś dla siebie w sklepach meblarskich albo pracowniach, w których powstają meble z drewna. Jedno jest pewne – styl angielski zachwyca od lat i wciąż nie traci na popularności. Jego ponadczasowość wynika z połączenia prostoty i niewymuszonej elegancji, przy zachowaniu walorów praktycznych. Urządzając wnętrze zgodnie z tym stylem, warto postawić na materiały wysokiej jakości. Drewniana podłoga w salonie, kuchni czy sypialni nie tylko dobrze skomponuje się z meblami, ale będzie trwała, co pozwoli na długoletnie użytkowanie. W łazience natomiast często stosuje się płytki ułożone w różne wzory. Jeden z najbardziej popularnych stanowi szachownica.

Wrażenie lekkości

Meble w stylu angielskim, choć mogą być bardzo pojemne, najczęściej są lekkie optycznie. Taki efekt wywołują płyciny, żłobienia i delikatne ozdoby, a także przyciągające uwagę dekoracyjne uchwyty. Wśród mebli, zwłaszcza kuchennych, dobrze prezentują się gabloty. Szyby w drzwiczkach również sprawiają, że całość zyskuje na lekkości. W łazience podobny efekt osiągniemy dzięki umywalce umieszczonej na smukłym postumencie albo wolnostojącej wannie. Może ona mieć ozdobne nóżki lub kształtem przypominać tradycyjną balię.

Znaczenie detali

Ponieważ mieszkanie w stylu angielskim ma być funkcjonalne, nie może zabraknąć w nim pomysłowych rozwiązań. Przykład stanowi szafka na wino umieszczona pod wyspą kuchenną. Warto wykorzystać również potencjał przedmiotów codziennego użytku, które mogą jednocześnie stanowić dekorację. Szykowne, porcelanowe filiżanki w kuchni czy rattanowy kosz na pranie w łazience z pewnością wywołają interesujący efekt. Wybierając baterię umywalkową, warto postawić na oryginalny, elegancki kształt. Ciekawym dodatkiem będzie także lustro z ozdobną ramą albo gustowna lampa.

Niezwykła moc tkanin

Przytulny klimat nadają wnętrzom głównie tkaniny. W pomieszczeniach urządzonych w stylu angielskim nie może zabraknąć grubych zasłon we wzory, takie jak kwiaty czy charakterystyczne pasy. Na ścianach często stosuje się tapety, których struktura doskonale imituje materiał. Mile widziane są również obrusy, bieżniki, miękkie dywany i poduszki, w łazience delikatne ręczniki, a w sypialni lub salonie narzuty na łóżko czy kanapę. Warte uwagi są zwłaszcza te wykonane techniką patchworkową. Metoda łączenia wielu różnych materiałów kiedyś była odpowiedzią na trudną sytuację materialną osób, które wykorzystywały strzępy starych tkanin, bo nie mogły sobie pozwolić na zakup nowej. Dzisiaj patchworkowe kołdry czy narzuty są doceniane ze względu na czas, jaki trzeba poświęcić, by je wykonać, a także na walory estetyczne – przy odrobinie wyobraźni niewielkie fragmenty materiału można łączyć w niepowtarzalne, fantazyjne wzory. Do mebli w stylu angielskim pasują również inne formy rękodzieła, np. różnego typu koronki czy haft.

Kolory z klasą

Styl angielski zazwyczaj kojarzy się z delikatnymi barwami. Białe meble doskonale komponują się z pastelowymi dodatkami. Popularnością cieszą się zwłaszcza różne odcienie szarości, delikatny róż oraz błękit. Możliwe są również aranżacje w cieplejszych tonacjach – beże i brązy, a także jasne odcienie żółci czy kolor łososiowy. Również meblom można nadać inną barwę niż biel. W przypadku nieco masywniejszych modeli sprawdzi się zwłaszcza ciemny brąz, który nadaje wnętrzom charakterystyczny, elegancki wyraz.

Jeden styl, różne interpretacje

Miłośnicy stylu angielskiego różnią się między sobą. Znajdziemy wśród nich osoby zafascynowane kunsztownymi ozdobami nawiązującymi do epoki wiktoriańskiej, ale i takie, dla których liczą się proste kształty, przypominające współczesne aranżacje. Styl angielski można również łączyć z elementami zaczerpniętymi ze stylów skandynawskiego, klasycznego, kolonialnego, a nawet nowoczesnego czy industrialnego. Jeżeli zrobimy to umiejętnie, zyskamy niepowtarzalny efekt.

Anna Kapłańska

Fot. PPUH AKAN www.akan.com.pl