projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 11 lipca 2023

 

Przy montowaniu paneli podłogowych zaleca się umieszczenie pod nimi podkładu. Jakie rodzaje podkładów używane są najczęściej? Na jaki wariant warto się zdecydować?

 

Rodzaje podkładów pod panele podłogowe – na co warto się zdecydować?

Gdy wybierany jest podkład pod panele podłogowe, konieczne jest w pierwszej kolejności uwzględnienie jego rodzaju. Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

 

Podkład piankowy

Podkład piankowy jest jednym z najczęściej używanych typów podkładów pod panele podłogowe. Zwykle jest wykonany z pianki polietylenowej lub polipropylenowej i jest dostępny w różnych grubościach.

 

Podkład piankowy zapewnia umiarkowaną amortyzację, pomaga wygładzić drobne nierówności podłoża i zapewnia podstawową izolację akustyczną. Nadaje się do podłóg laminowanych, drewnianych i podłóg winylowych.

 

Podkład z korka

Podkład z korka jest wykonany z naturalnego korka. Oferuje bardzo dobrą izolację akustyczną, pomagając zredukować hałas i przenoszenie dźwięku kroków. Podkład korkowy jest również odporny na wilgoć i rozwój pleśni.

 

Jest często stosowany pod podłogami z twardego drewna, podłogami laminowanymi i drewnem.

 

Podkład gumowy

Taki podkład pod panele podłogowe znany jest ze swoich wyjątkowych właściwości tłumienia dźwięku. Skutecznie pochłania hałas uderzeniowy i minimalizuje wibracje.

 

Podkłady gumowe są powszechnie stosowane w miejscach, w których istotna jest redukcja hałasu, Nadaje się do różnych rodzajów podłóg, w tym drewna, laminatu.

 

Podkład pod ogrzewanie podłogowe

Tego typu podkład pod panele podłogowe dedykowany jest specjalnie do stosowania razem z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ wspomaga on jego działanie. Umieszczany jest on jako warstwa pomiędzy ogrzewaniem podłogowym oraz panelami.

 

Podkład przeznaczony pod ogrzewanie podłogowe jest wykonany z materiałów, które wyróżniają się niskimi oporem cieplnym, co powoduje, że dobrze przenoszą one ciepło i dzięki temu umożliwiają energooszczędne i wydajne działanie systemów grzewczych.

 

Jak wybrać podkład pod panele podłogowe?

Wybierając podkład pod panele podłogowe, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby swojego projektu i rodzaj instalowanej podłogi, a także innego rodzaju parametry, między innymi pożądany poziom amortyzacji, wymagania dotyczące izolacji akustycznej, ochronę przed wilgocią oraz zalecenia producenta podłogi. Również trzeba uwzględnić montowany pod podłogą system ogrzewania podłogowego.

 

Uwzględniając powyższe czynniki, można wybrać taki podkład pod panele podłogowe, który będzie mógł zapewnić optymalne działanie i sprawi, że korzystanie z paneli podłogowych będzie jeszcze wygodniejsze.