projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 7 sierpnia 2019

Niezależnie od tego, jakie wymiary ma dom czy mieszkanie, każdy metr kwadratowy stanowi dodatkowy koszt. Warto o tym pamiętać i zaplanować rozmieszczenie wyposażenia w taki sposób, by jak najlepiej zagospodarować przestrzeń.

Dobrym pomysłem jest zauważenie miejsc pozornie trudnych do zagospodarowania i zaaranżowanie ich tak, by wokół pozostawić jak najwięcej wolnej powierzchni. Dzięki temu mieszkanie będzie sprawiało wrażenie przestronnego, nawet przy stosunkowo niewielkim metrażu. Do niedocenianych miejsc, które można funkcjonalnie wykorzystać, należy przestrzeń pod schodami. Ponieważ jest niewielka, często pozostaje ona niezagospodarowana, jednak kryje się w niej potencjał.

Dodatkowe pomieszczenie

Jeżeli wnęka pod schodami jest wystarczająco głęboka i wysoka, można przysłonić ją ścianką działową i w ten sposób utworzyć dodatkowe pomieszczenie. Choć nie zyskamy kolejnego dużego pokoju, miejsce może sprawdzić się np. w roli niewielkiej toalety. Takie rozwiązanie cieszy się popularnością zwłaszcza w domach lub mieszkaniach, w których znajduje się już większa łazienka. Niewielka toaleta zlokalizowana w pobliżu salonu może służyć np. gościom, stanowiąc miejsce reprezentacyjne, w którym nie gromadzi się prania, zapasu ręczników czy kosmetyków służących domownikom. Istnieją również prostsze możliwości. Dodatkowe pomieszczenie można wykorzystać jako garderobę, składzik na narzędzia lub środki czystości albo miejsce na rowery czy wózki dziecięce.

Miejsce do przechowywania

Pusta przestrzeń pod schodami to dobre miejsce do przechowywania również mniejszych przedmiotów. W celu zachowania porządku warto wstawić tam pojemną szafę, najlepiej wykonaną na wymiar. Różnego typu półki i przegródki pomogą posegregować drobiazgi i szybko znaleźć to, czego w danym momencie potrzebujemy. Jednocześnie estetyczne drzwi zakryją mnóstwo rzeczy, dzięki czemu wokół będzie panowała atmosfera ładu. Ciekawe rozwiązanie stanowi również ustawienie pod schodami eleganckiej komody, która sprawdzi się zwłaszcza w klasycznych wnętrzach. Innym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z szafy czy komody na rzecz otwartego regału. Na jego półkach poukładamy przedmioty, których nie chcemy ukrywać, a wręcz przeciwnie – chętnie postawimy je w widocznym miejscu. Taką opcję wybierają zwłaszcza kolekcjonerzy. W przestrzeni pod schodami mogą oni zgromadzić różnego typu figurki czy modele, a nawet dzieła sztuki. Dzięki takiemu ułożeniu kolekcja nie będzie nadmiernie rzucać się w oczy, a jednocześnie pozostanie wyeksponowana. Wnęka pod schodami to również dobre miejsce do przechowywania ulubionych lektur. Osoby, które posiadają w domu książki, często są pozytywnie oceniane przez otoczenie, poza tym obecność kolorowych okładek sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Nic dziwnego zatem, że często oprócz tego, że pełnią funkcję użytkową, książki postrzegane są jako pożądany element dekoracji.

Kącik do pracy lub odpoczynku

Różnego typu wnęki kojarzą się z miejscem ciszy i spokoju, dają poczucie bezpieczeństwa. Można wykorzystać tę cechę i pod schodami urządzić sobie kącik do pracy albo nauki. Wystarczy postawić tam biurko i odpowiednio dobrane krzesło. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, które łączą w sobie kilka funkcji. Usytuowanie biurka we wnęce pomoże uniknąć rozproszeń w czasie pracy. Minusem takiego rozwiązania może być niewielka ilość światła dziennego. Brak okna w ścianie ze schodami trzeba będzie zrekompensować sztucznym oświetleniem. Inna opcja to urządzenie we wnęce miejsca do odpoczynku. Wystarczy zastąpić biurko wygodnym fotelem albo ławą z miękką narzutą i poduszkami. W głębszej wnęce być może uda nam się zmieścić nawet odpowiednio dobraną kanapę. W symbolicznie wydzielonym miejscu powstanie strefa służąca do tego, by w ciszy odetchnąć po trudach całego dnia. Jeśli schody znajdują się w salonie, dzięki takiemu urządzeniu przestrzeni pod nimi, zyskamy dodatkowe miejsce dla gości. Przy okazji większego przyjęcia przytulna ława we wnęce zastąpi kilka brakujących krzeseł, jednocześnie nadając spotkaniu nieformalny charakter.

Wnęka pod schodami często jest miejscem niedocenianym, jednak ma w sobie duży potencjał. Urządzając mieszkanie, warto go zauważyć. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń, co z pewnością przełoży się na większy komfort użytkowania wnętrza.

Anna Kapłańska