projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 22 września 2023

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy dużą część naszego życia. Dobrze, jeśli kojarzy się z komfortem i odpoczynkiem, dlatego warto zadbać o to, by ten specyficzny pokój stał się nie tylko funkcjonalny, ale także przytulny i estetyczny. Dzięki kilku prostym krokom możemy stworzyć sypialnię, która będzie naszym azylem spokoju i relaksu.

Wybierz odpowiednie kolory i wzory

Kolor ścian i dekoracji może znacząco wpłynąć na atmosferę w sypialni. Jasne barwy, takie jak biel, pastele lub delikatne odcienie szarości, pomogą stworzyć wrażenie przestronności i spokoju. Decydują się na nie, nie obawiaj się jednocześnie odrobiny koloru – dodaj kilka barwnych akcentów w formie poduszek, narzuty, pledów, zasłon czy obrazów lub zdjęć. Jeśli lubisz, postaw również na wzory – delikatne kwiaty czy geometryczne figury, mogą nadać Twojej sypialni osobisty charakter.

Poza dużymi płaszczyznami ścian i podłogi, a także tekstyliami w postaci dywanów, firan i zasłon oraz ozdobnych pledów i poduszek, ważny jest odpowiedni wybór pościeli. Kupując komplet pościeli, zawsze zwróć uwagę nie tylko na estetykę, ale także na jakość. Postaw na miękkie, najlepiej przepuszczające powietrze tkaniny, takie jak bawełna czy len. Podczas lata używaj pościeli o śliskiej fakturze, sprawiającej wrażenie chłodzącej. Zimą przyjemna w dotyku może okazać się tkanina frotte.

Oświetlenie, dodatki i dekoracje

Oświetlenie ma ogromny wpływ na atmosferę w pomieszczeniu. Zainwestuj w różnorodne źródła światła. W każdej sypialni przyda się lampa sufitowa, która zapewni intensywne i jasne oświetlenie, ale także lampki nocne, lampy stołowe czy kinkiety dające przyjemne, łagodne i delikatne światło. Poza oświetleniem sztucznym zadbaj także o regulację światła dziennego w Twojej sypialni. Jeśli okna zlokalizowane są od południa, zachodu lub wschodu, dobrze jest je wyposażyć w rolety zewnętrzne. Po ich zamknięciu zyskujesz półmrok doskonały do wypoczynku. Jeśli nie jest możliwa instalacja zewnętrznych rolet, postaraj się o kilka różnych elementów regulujących ilość światła wpadającego do wnętrza sypialni. Poza okiennymi roletami zaciemniającymi zawieś półprzezroczyste firanki, a także zaciemniające zasłony. Wówczas nawet podczas słonecznego lata, o każdej porze dnia w sypialni będzie mógł zapanować przyjemny mrok.

Urządzając sypialnię, koniecznie nadaj jej pewne osobiste cechy. Nawet ładny i przytulny pokój, lecz niespersonalizowany, nie będzie komfortową sypialnią. W tym pomieszczeniu świetnie sprawdzą się ozdoby na ścianę. To może być namalowany przez Ciebie lub Twoich znajomych obraz, dziecięce rysunki czy galeria zdjęć. Wybierz te elementy, które odzwierciedlają Twój styl i sprawią, że sypialnia będzie bardziej osobista.

Odpowiednio dobierz meble

Skupiając się na kolorystyce i drobiazgach, nie zapomnij o podstawowych sprzętach. Wybierając meble do sypialni, zwróć uwagę nie tylko na ich liczbę, styl czy barwę, ale także na rozmiar. Zbyt duże w stosunku do wymiarów pomieszczenia łóżko czy komoda, zawsze będą sprawiać przytłaczające wrażenie. I odwrotnie, delikatne i małe meble w dużym wnętrzu będą wyglądać na zbyt skromne, zaczną „gubić się” w pomieszczeniu. Oczywiście poza wielkością, bardzo ważna jest funkcjonalność mebli – szafy i komody powinny pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty, a łóżko zapewnić zdrowy i komfortowy wypoczynek.

Stworzenie przytulnej sypialni to proces, który może przynieść Ci wiele korzyści. Dzięki odpowiednio dobranym kolorom, meblom, tekstyliom i dodatkom możesz stworzyć miejsce, które będzie oazą spokoju i relaksu po ciężkim dniu. Żeby tak właśnie się stało, staraj się zawsze dbać o porządek w sypialni. Poza czystością zapewnij sobie również przyjemny zapach (świetnie nadają się do tego świece zapachowe oraz kadzidełka), a także miłą i delikatną muzykę.