Szynoprzewody to coraz bardziej popularny rodzaj oświetlenia - zarówno w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, jak i przestrzeniach komercyjnych. Szyny oświetleniowe z powodzeniem można nazwać rozwiązaniem nowoczesnym i uniwersalnym, które pozwala zwiększyć funkcjonalność pomieszczeń, a przy tym zadbać o ich modną aranżację. Czym są szynoprzewody oświetleniowe i jak wybrać najlepsze? Sprawdź!
- Szynoprzewody - czym są i jak działają?
- Oświetlenie szynowe - poznaj jego zalety
- System szynowy - rodzaje
- Lampy szynowe - gdzie się sprawdzą?
Szynoprzewody - czym są i jak działają?
Szynoprzewody to nic innego jak zestaw lamp i akcesoriów montażowych, które zostały zaprojektowane z myślą o mocowaniu do specjalnych listew, zwanych szynami - stąd też nazwa systemu. Dzięki temu w bardzo prosty sposób można wprowadzić źródła światła do pomieszczenia, a przy tym zadbać o to, aby mogły być przesuwane w wybrane miejsce - w zależności od potrzeb.
W tradycyjnych lampach żarówka wkręcana jest do trwale przymocowanej oprawy ściennej lub sufitowej i w ten sposób tworzy połączenie z siecią elektryczną. Schemat działania szynoprzewodów wygląda bardzo podobnie, jednak podstawowa różnica jest taka, że reflektory szynowe, lampy wiszące czy też inne rodzaje lamp kompatybilne z systemem montowane są do szyny, co pozwala zachować ich mobilność. W każdej chwili możesz więc zmienić kierunek padania światła, bez konieczności przeprowadzania przeróbek instalacji elektrycznej.
Co ważne, szyny najczęściej są zelektryfikowane tylko na jednym z jej końców, co stwarza okazję ku temu, aby rozbudowywać system lub tworzyć z nich dowolne kształty - w zależności od upodobań.
System szynowy wyróżnia się bardzo szerokim zastosowaniem. Jeszcze do niedawna był on głównie kojarzony z przestrzeniami komercyjnymi, biurami czy też sklepami wielkopowierzchniowymi, jednak ta tendencja zaczęła się zmieniać. Wielu prywatnych inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie np, w kuchni, salonie czy łazience, zachowując w ten sposób pełną swobodę przesuwania lamp, a tym samym zmianę kierunku padania światła. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które gwarantuje możliwość oświetlenia wybranych stref, w zależności od indywidualnych potrzeb.
Oświetlenie szynowe - poznaj jego zalety
Dobrej jakości oświetlenie szynowe dostępne m.in. na https://4wall.pl/517_oswietlenie-szynowe to inwestycja, która pozwala znacząco zwiększyć wygodę użytkowania pomieszczeń, ale nie tylko.
Jedną z podstawowych zalet tego typu oświetlenia jest elastyczność w ustawianiu kierunku światła. W przeciwieństwie do lamp trwale mocowanych do ściany lub sufitu, w każdej chwili możesz zmienić położenie lamp, a tym samym oświetlić te obszary, które w danym momencie tego wymagają.
Nie bez znaczenia pozostaje również łatwość rozbudowy systemu. Jak już wspomnieliśmy, szyny są zelektryfikowane tylko na jednym końcu, dlatego też można łączyć je ze sobą i tworzyć mniej lub bardziej zaawansowane systemy oświetleniowe. Ponadto możesz tworzyć z nich dowolne kształty. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są szynoprzewody w kształcie litery “L” lub “U”, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby układać je np. w kwadraty czy prostokąty.
Dużą zaletą tego typu oświetlenia jest również oszczędność miejsca w pomieszczeniach. Montując jeden system oświetleniowy możesz z powodzeniem zrezygnować z dodatkowych punktów świetlnych takich jak np. lampy podłogowe czy stołowe. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w małych metrażach, gdzie każda wolna przestrzeń jest na wagę złota.
Nowoczesny design to kolejny powód do tego, aby postawić na szynoprzewody oświetleniowe w swoim domu, mieszkaniu czy też biurze. To bardzo dobry wybór dla miłośników minimalistycznego wzornictwa, jak również osób, które cenią sobie nienaganną estetykę. Wprowadzenie ich do wnętrz to świetny sposób na dekorację, która jednocześnie wyróżnia się praktycznym charakterem.
System szynowy - rodzaje
Oświetlenie szynowe można podzielić na system 1-fazowy i 3-fazowy. W pierwszym przypadku mowa o takim, w którym wszystkie źródła światła przymocowane do szyny są sterowane jednocześnie. W praktyce oznacza to, że nie masz możliwości włączania i wyłączania poszczególnych punktów świetlnych niezależnie od siebie.
System 3-fazowy natomiast pozwala korzystać z trzech różnych obwodów elektrycznych na jednym szynoprzewodzie. Dzięki temu możesz sterować nimi oddzielnie, co pozwala dzielić oświetlenie https://4wall.pl/528_oswietlenie na strefy.
Szynoprzewody dzielą się również ze względu na sposób montażu:
- w wersji natynkowej,
- wpuszczane w sufit,
- wiszące.
To, na jakie postawić w dużej mierze zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, jak również zmysłu estetycznego i efektu, jaki chcesz osiągnąć.
Nie bez znaczenia pozostaje także kolorystyka. Zarówno szynoprzewody, jak i kompatybilne z nimi lampy najczęściej występują w stonowanych odcieniach takich jak np. biały czy też czarny. Zwróć uwagę także na materiał, z którego zostały wykonane. Dużą popularnością cieszą się elementy aluminiowe, które są nie tylko trwałe, ale przy tym lekkie i estetyczne. Możesz również postawić np. na tworzywo sztuczne czy też szynoprzewody magnetyczne.
Lampy szynowe - gdzie się sprawdzą?
Lampy szynowe znakomicie sprawdzają się w domowych aranżacjach. Coraz częściej pojawiają się jako oświetlenie kuchenne, gdzie niezwykle ważna jest funkcjonalność i dobre doświetlenie stref roboczych. Równie często montuje się je także w sypialni, co pozwala stworzyć intymna atmoferę. Postaw na nie również w przedpokoju - zwłaszcza gdy masz do czynienia z wąskim i długim pomieszczeniem.
Szynoprzewody do biura to także strzał w dziesiątkę. Trudno o lepszy system oświetleniowy w przestrzeniach dedykowanych pracy. Nie ma mowy o zacienionych strefach, a ponadto gwarantuje dobre oświetlenie wszystkich stanowisk pracowników.
Są także bardzo często spotykane w przestrzeniach komercyjnych takich jak np. sklepy, showroomy czy galerie. Pozwalają czerpać korzyści z mobilnego oświetlenia punktowego, który mocno wpływa na odczucia potencjalnych klientów i zachęca ich do wykonania określonego działania.
Materiał zewnętrzny