Według jednego z ostatnich badań, w ubiegłym roku aż 34 proc. osób budujących dom zdecydowało się na montaż systemów smart home. Niezmiennie od wielu lat największym zainteresowaniem cieszą się kamery do monitoringu i alarmy. Z kolei ostatnimi czasy na popularności zyskały urządzenia do sterowania ogrzewaniem. Powodem, dla którego tak wielu inwestorów postanowiło zainwestować w inteligentny dom, przede wszystkim była chęć zwiększenia komfortu zamieszkania.
Co to jest smart home i jak pomaga w codziennym funkcjonowaniu?
Smart home, znany również jako inteligentny dom, to koncepcja, w której różne urządzenia i systemy w domu są połączone i sterowane za pomocą sieci i technologii internetowej. Celem smart home jest poprawa wygody, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa i kontroli nad wieloma aspektami budynku poprzez zastosowanie automatyzacji i zdalnego sterowania.
W smart home można zintegrować rozmaite urządzenia takie, jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, systemy bezpieczeństwa, urządzenia audio i wideo, urządzenia AGD (np. lodówki, pralki, zmywarki) oraz wiele innych. Urządzenia te są połączone z siecią internetową i mogą komunikować się ze sobą, wymieniać informacje i otrzymywać polecenia z aplikacji na smartfonie, tablecie czy też na komputerze stacjonarnym.
Dzięki inteligentnym systemom sterowania użytkownicy mogą zdalnie kontrolować różne aspekty swojego domu. Mogą włączać i wyłączać światła, regulować temperaturę, otwierać i zamykać drzwi, monitorować kamery bezpieczeństwa, odtwarzać muzykę, zarządzać urządzeniami AGD itp. Automatyzacja jest również kluczowym aspektem inteligentnego domu. Można ustawić harmonogramy działania dla urządzeń, aby działały automatycznie w określonych godzinach lub przykładowo w odpowiedzi na konkretne warunki pogodowe.
Smart home oferuje zatem całe mnóstwo korzyści, do jakich zalicza się większa wygoda, oszczędność energii, zwiększenie bezpieczeństwa, lepsza kontrola nad domem, zdalny monitoring i zarządzanie, a także potencjalne oszczędności finansowe. Jednak należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach, aby chronić sieć i dane w inteligentnym domu przed potencjalnymi zagrożeniami cybernetycznymi.
Zaplanowanie sprzętów typu smart home powinno mieć miejsce już na wczesnym etapie budowy domu. We wczesnej fazie budowy istnieje bowiem możliwość wprowadzenia kompleksowych rozwiązań, które jednocześnie zadbają o kwestie estetyczne, jak np. schowanie niepotrzebnych kabli w ścianach lub pod podłogą.
Z jakich urządzeń typu smart home korzystamy najchętniej?
W dobie ciągłych podwyżek produktów i usług sporo osób aktywnie poszukuje sposobu na optymalizację kosztów. Nie inaczej jest w przypadku inwestorów, którzy zdecydowali się na instalację sprzętu typu smart home, budując swój dom. Najczęściej wybierali oni urządzenia do sterowania ogrzewaniem. Jak się okazuje, z tego rozwiązania skorzystało aż 81 proc. Popularnością cieszyły się także sprzęty podnoszące bezpieczeństwo, do których należą smart kamery monitoringu (77 proc.) i alarmy (61 proc.). Ponadto 6 na 10 zapytanych osób postanowiło wyposażyć swój dom w inteligentne systemy oświetlenia. Podobny odsetek odnotowano jeśli chodzi o instalację smart wideodzwonków i domofonów.
Warto również podkreślić, iż większość osób, które postanowiły zainstalować smart home, kupiła co najmniej dwa lub więcej urządzeń. Zakup pojedynczego urządzenia zadeklarowało jedynie 32 proc. respondentów biorących udział w badaniu.
Co jest powodem chęci wyposażenia domu w smart home?
Chyba dla każdego aspekt bezpieczeństwa jest niezwykle ważny, stąd też aż 44 proc. inwestuje w smart home z zamiarem, by czuć się spokojnie i pewnie we własnym domu. Niemniej jednak głównym powodem stojącym za większością zakupów inteligentnych rozwiązań do domu jest chęć zwiększenia komfortu. Może to się odbywać zarówno poprzez wprowadzenie automatyzacji w obsłudze urządzeń AGD i RTV, jak i w sterowaniu światłem czy regulacją temperatury ogrzewania. Takiej odpowiedzi udzieliło 72 proc. ankietowanych, gdzie 6 na 10 motywowało swoją odpowiedź zainteresowaniem nowymi technologiami.
Z kolei co trzeci inwestor dzięki smart home zamierza ograniczyć koszty rachunków. Aby to osiągnąć, warto wyposażyć dom w inteligentne głowice termostatyczne. Te po osiągnięciu odpowiedniej temperatury bądź wtedy, gdy otworzymy okno, automatycznie zmniejszą moc grzania kaloryfera.
Czy montaż inteligentnych urządzeń do domu da się przeprowadzić samodzielnie?
Z analiz wynika, że w 2021 roku 37 proc. budujących dom do instalacji inteligentnych urządzeń korzystało z pomocy fachowców. W ubiegłym roku odsetek ten był już mniejszy o 9 p.p., bowiem smart home częściej zakładano samodzielnie. Takiej odpowiedzi udzieliło 35 proc. ankietowanych.
Montaż urządzeń smart home jak najbardziej można przeprowadzić samodzielnie, ale tylko wtedy, gdy posiada się odpowiednią wiedzę i umiejętności techniczne. Niemniej jednak wiele urządzeń smart home jest zaprojektowanych w taki sposób, aby były łatwe do instalacji i konfiguracji. Przed przystąpieniem do montażu zaleca się przeczytanie instrukcji obsługi i poradnika dostarczonego przez producenta. Te dokumenty powinny zawierać szczegółowe informacje, jak krok po kroku zainstalować, podłączyć i skonfigurować urządzenia.
Przy montażu urządzeń smart home takich, jak inteligentne gniazdka, oświetlenie, termostaty czy kamery, ważne jest również zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa elektrycznego. Jeśli montaż wymaga interwencji w instalacji elektrycznej, lepiej jest skonsultować się z elektrykiem. Oprócz tego upewnienie się, że urządzenia smart home są zgodne z istniejącą infrastrukturą, także stają się niezwykle istotne. Z kolei zamierzając przykładowo zainstalować inteligentne zamki, należy wcześniej sprawdzić, czy pasują one do drzwi, na których chce się je zamontować.