projekty@kreodom.pl
#Ogród 27 września 2023

Projektowanie idealnego domu powinno być przemyślane w każdym calu. Na jego sukces składa się nie tylko aspekt wnętrza, ale także to, co otacza naszą posiadłość. Mowa oczywiście o zielonych terenach przydomowych, na które nie zawsze mamy pomysły. W takiej sytuacji warto skorzystać z odpowiednich inspiracji. Ogród w stylu prowansalskim to świetna propozycja, która może całkowicie zmienić waszą działkę.

Ogród w stylu prowansalskim - Co to za nurt?

Nim przejdziemy do zasad urządzania ogrodu w stylu prowansalskim, warto skupić się na nurcie, w jakim jest on zachowany. Skąd pochodzi i dlaczego zyskuje coraz większą popularność? Jego korzenie znajdziemy na południu Francji. To właśnie tam powstał pomysł na sielski zielony zakątek wokół domu, który w żaden sposób nie przypomina tych pedantycznych francuskich zieleni. Tutaj jest miejsce na wiejskość i nieco lenistwa.

Oczywiście nie można pominąć faktu, że istnieją zasady związane z wprowadzaniem go do swoich włości. Mowa, chociażby o aspekcie, który podkreśla, że w tym miejscu musi znaleźć się przestrzeń przeznaczona do wypoczynku. Warunki do relaksu powinny znajdować się na większości powierzchni takiego ogrodu. To właściwie jego podstawa. Spokojna kolorystyka to kolejny must have, jednak w tym wypadku trzeba rozwinąć temat.

Znani sportowcy również bardzo dbają o to, aby ich posiadłości prezentowały się spójnie i nieskazitelnie. Z tego też względu stawiają oni na odpowiednie inspiracje. Co ciekawe, ich zwycięstwa na wydarzeniach sportowych nie muszą dawać zysku wyłącznie im. Już teraz, postawiacie na obstawianie u najlepszych. Pomocny może okazać się ranking bukmacherów, który porównuje oferty legalnych i przodujących buków na rynku.

Ogród prowansalski - Co się na niego składa?

Czas omówić cechy, jakie należą do ogrodu prowansalskiego. Co powinniśmy umieścić w zielonym zakątku, aby ten spełniał warunki opisywanego nurtu? Jedną z ważniejszych kwestii bez wątpienia jest prywatność. Możecie ją osiągnąć, stawiając wokół ogrodu i domu wysoki żywopłot, który dodatkowo doskonale się wpasuje w klimat ogrodu. Nie można zapomnieć również o sposobie dobierania roślin pod kątem kolorystyki.

W prowansalskich zieleniach panują pastelowe barwy i właśnie na takie rodzaje kwiatów powinniśmy stawiać, chcąc odpowiednio go urządzić. Mowa oczywiście o pudrowym różu, lawendzie, bieli, czy też różnych błękitach. Zdecydowanie nie ma tu miejsca na kontrasty, a na spójną i harmonijną całość. Co więcej, trzeba zwrócić uwagę na miejsca do wypoczynku. Będą to wygodne meble ogrodowe w jednym stylu.

Ich obecność pozwoli na stworzenie atmosfery całkowitego relaksu, który powinien takową przestrzeń definiować. Najlepszym wyborem będą opcje wykonane z drewna i pomalowane na biało. Nada to klimatu bajkowego. Innym świetnym wyborem będzie oczywiście umeblowanie metalowe, jednak biel i tutaj będzie wskazana. Na fotelach, ławach i siedzeniach powinny znajdować się miękkie poduszki w pastelowych kolorach.

Jak urządzić ogród prowansalski? Najważniejsze kwestie

Chcąc stworzyć zieloną przestrzeń w stylu prowansalskim, weźcie pod uwagę, że kwiaty powinny być w konkretnych kolorach i gatunkach. Nie obejdzie się bez róż w różnych delikatnych odcieniach, jak również lawendy, którą można tutaj nazwać znakiem rozpoznawczym. Co więcej, warto pomyśleć także o dodaniu glicynie, która jest bujnym pnączem idealnie pasującym do ogrodu prowansalskiego.

Pomyślcie także o dodaniu mikołajki. Ma ona piękne i jednocześnie kolczaste liście o niezwykłym, srebrnym odcieniu. W ogrodzie prowansalskim trzeba pamiętać, że krzewy, jak również drzewa powinny prezentować się w pełni naturalnie. Nie ma tu miejsca na ich geometryczne przycinanie, gdyż ma się on prezentować, tak jakbyśmy wstąpili w sam środek leśnej polany.