projekty@kreodom.pl
#Prawo 16 sierpnia 2020

O budownictwie energooszczędnym dużo się ostatnio mówi i pisze, zwłaszcza w kontekście globalnego ocieplenia i ochrony środowiska. Użytkowników oraz przyszłych właścicieli nieruchomości bardziej martwią jednak kwestie związane ze stałym wzrostem cen paliw i energii. Mnożące się podwyżki cen gazu, węgla i ropy powodują wzrost zainteresowania możliwością ograniczania zużycia energii w budynkach. Dodatkowo zmiana ustawy Prawo budowlane wprowadza przepisy dotyczące sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali, które weszły w życie 1 stycznia 2009 r.

W Unii Europejskiej obowiązuje od 2002 r. dyrektywa 2002/91 EC (określana skrótem EPBD — Energy Performance of Buildings Directive) dotycząca jakości energetycznej budynków. Dyrektywa ta stanowi jeden z elementów polityki energetycznej UE, której celem jest ograniczenie zapotrzebowania na energię, ko­nieczne ze względu na bezpieczeństwo energe­tyczne i ochronę środowiska. W odniesieniu do budownictwa chodzi o stymulowanie rynku do projektowania i wykonywania obiektów o lepszej i korzystniejszej charakterystyce ener­getycznej. Wdrożenie jej postanowień do pol­skiego prawa nastąpiło w ustawie z 19 września 2007 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane. Ustawa ta wprowadza system certyfikacji ener­getycznej budynków. Zgodnie z przepisami, obowiązek sporządzenia świadectwa charak­terystyki energetycznej dotyczy:

• budynku nowego oddawanego do użytkowania;

• budynku istniejącego — w razie jego sprze­daży lub wynajęcia nowemu najemcy;

• przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Certyfikat energetyczny to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem  budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewa­nia, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej również oświetlenia. Metodologię obliczania, sposób sporządzania i wzór świadectwa wyznacza rozporządzenie z 6.11.2008 r. Graficzna prezentacja cha­rakterystyki energetycznej w świadectwie na popularnym suwaku nie jest jednak dla wszystkich jasna i czytelna. Charakterystyka ta jest określana na podstawie obliczonego wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną budynku ocenianego EP. Wskaźnik EP [kWh/m2 rok] obejmuje sumę rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną użytkowanej dla celów ogrzewania i wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wraz z energia po­mocniczą. Należy zwrócić uwagę, iż definicja EP jest określana jako ilość energii pierwot­nej, czyli jest to ilość energii dostarczanej do budynku na potrzeby ogrzewania, wen­tylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia przeliczana na energię pierwotną i odniesiona do jednostki powierzchni naszego budynku o regulowanej temperaturze powietrza. Nie jest to więc wartość, którą możemy odczytywać z na­szych liczników. Wskaźnik EP wynika z od­powiedniego przemnożenia energii końcowej EK, przez współczynniki nakładu nieodna­wialnej energii pierwotnej wynikające z każ­dego wykorzystanego nośnika energii (np. oleju opałowego, gazu, energii elektrycznej, energii odnawialnych itp.). Wprowadzony w rozporządzeniu wskaźnik EK jest wyra­żony podobnie jak wskaźnik EP w kWh/ (m2 rok) i określa obliczeniową ilość energii koniecznej do zaspokojenia zapotrzebowa­nia danego budynku, z uwzględnieniem sprawności systemów wytwarzających ciepło i ciepłą wodę użytkową.

Jego obliczenie pozwala więc na określe­nie bardziej obiektywnych własności ciepl­nych danego budynku (im jest on mniejszy, tym budynek jest bardziej energooszczędny), a to oznacza korzyści np. dla nabywców nie­ruchomości. Będą oni mogli podjąć decyzję o zakupie, znając faktyczne zapotrzebowanie energetyczne budynku niezależne od rodzaju medium zasilającego i porównywać je z in­nymi oferowanymi budynkami czy lokalami. Należy jednak pamiętać, że wszystkie obli­czenia dokonywane są na podstawie danych standardowych, np. danych klimatycznych, a więc znowu nasz wskaźnik EK nie musi się zgadzać w 100 proc. z rzeczywistym zużyciem energii. Podstawą do sporządzenia świadectwa ener­getycznego jest charakterystyka energetyczna budynku, określona w dokumentacji tech­nicznej lub dla budynku istniejącego, jeśli brak dla niego dokumentacji technicznej — wyzna­czana w wyniku inwentaryzacji techniczno-budowlanej. Inwestor ma obowiązek dołącze­nia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. W przypadku gdy budynek lub lokal mieszkalny podlega zbyciu albo wy­najmowi, nabywcy lub najemcy powinno zo­stać udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej. Obecne zapisy w ustawie nie mówią jednak o obowiązku w tym zakresie, przez co brak świadectwa nie uniemożliwia dokonania transakcji i nie stanowi formalnej przeszkody w jej zawarciu. Świadectwo jest ważne 10 lat. Nowe świadectwo należy spo­rządzić, jeżeli upłynął termin jego ważności, lub gdy w wyniku przebudowy lub remontu uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku. Z obowiązku posiadania świadectw zwol­nione są budynki:

1) zabytkowe podlegające ochronie;

2) używane jako miejsca kultu religijnego;

3) przeznaczone do użytkowania w czasie nie dłuższym niż dwa lata;

4) niemieszkalne służące gospodarce rolnej;

5) przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebo­waniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;

6) mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;

7) wolnostojące o powierzchni użytkowej po­niżej 50 m2.

Certyfikaty energetyczne są przygo­towywane przez grupę specjalistów z od­powiednimi uprawnieniami. Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali mogą sporządzać osoby, które ukoń­czyły studia magisterskie lub inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub po­krewnych, i które posiadają uprawnienia budowlane projektowe lub wykonawcze albo złożą z wynikiem pozytywnym egzamin lub ukończą odpowiednie studia podyplomowe. Ponadto ostania nowelizacja ustawy Prawo budowlane nakłada na osoby sporządzające świadectwa charakterystyki energetycznej budynków obowiązek udostępniania i prze­chowywania świadectw, a także wprowadza obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku ze sporządzaniem świadectwa charakterystyki energetycznej. Inwestorzy zainteresowani gotowymi pro­jektami domów powinni wiedzieć, że certyfikat nie jest potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę i nie stanowi elementu składo­wego dokumentacji projektowej. Dopiero po wybudowaniu domu, w momencie składania wniosku na jego użytkowanie, inwestor musi posiadać certyfikat energetyczny. Noweliza­cja rozporządzenia określającego szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego z 6 li­stopada 2008 r. wprowadza co prawda obo­wiązek sporządzenia „projektowej charaktery­styki energetycznej”, jednak z tego obowiązku zwolnione są obiekty budowlane o prostej konstrukcji, takie jak: domy mieszkalne jed­norodzinne, niewielkie obiekty gospodarcze, inwentarskie i składowe. Wdrożenie postanowień dyrektywy EPBD do polskiego prawa i wprowadzenie systemu certyfikacji energetycznej budynków wywołuje wiele kontrowersji. Implementacja unijnych przepisów na gruncie krajowym nie odbyła się bez błędów, co potwierdza wielu specjalistów (błędy w metodologii, określenie grupy osób uprawnionych do sporządzania świadectw). Ważne jest jednak, aby ogólny cel dyrektywy trafiał do wszystkich użytkowników i zachę­cał np. do projektowania i budowy domów energooszczędnych oraz szukania możliwości działań poprawiających właściwości energe­tyczne wszystkich budynków.

Seweryn Bartosik

 

 

artykuł pochodzi z kwartalnika

Kreator Projekty wydanie 4/2009

więcej o kwartalniku czytaj na

Kreator Projekty